Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

12 принципів Ярослава Зейкана

13 вересня 2012, 11:41
13451
26
Реклама

1. При виконанні свого професійного обов'язку на першому місці для адвоката має бути порядність. Людина довіряє своєму адвокатові свої таємниці і, нерідко, своє майбутнє. Пам'ятаючи про ті, що право є мистецтвом добра і справедливості, порядний адвокат буде робити усе, щоб ця фраза була не тільки гаслом.

Робити свою справу по совісті - незалежно від того, яка сьогодні влада і який година для країни. Навіть тоді, коли адвокатура є тільки атрибутом, а не ефективним інститутом правосуддя, потрібно робити свою справу професійно і гідно.

2. Кожен має право на правову допомогу. Ця конституційна норма має глибокий зміст. Адвокатська позиція не повинна розходитись з внутрішнім переконанням адвоката. Адвокат повинний допомагати і співчувати своєму довірителюособливо у випадках, коли обвинувачення несправедливе і необгрунтоване. Сьогодні адвокати вимушені працювати в умовах, до яких суду хоч і ставши більш вільним, але успадкував головний недолік суду радянських часів - обвинувальний ухил.

3. Мені довелося працювати суддею в радянську епоху, але я відмовився від цієї кар' єри. Якщо б я залишився, то система неминуче міні б викинула.

У зв'язку з цим пригадується такий випадок. Після чергової Ухвали ЦК Компартії України, де наголошувалося про посилення "боротьби з релігійними пережитками", у Закарпатській області розпочалася кампанія по знищенню хрестів на житлових будинках та у дворах. Було вирішено у показовому порядку взяти кілька приватних будинків на комунальний баланс через ті, що власники відмовлялись зняти хрести. Для юридичного обгрунтування такої дії районним архітектором булі складені акти про відступлення від проектів будівництва та порушення встановлених законодавством обмежень щодо розміру житлової площі будинків. Оскільки голова суду Данюк В. В., нині заслужений юрист України, і мій добрий товариш, знав, що я не буду претендувати на посаду судді при чергових виборах суддів (тоді такий був порядок), справу про взяття 7 будинків на комунальний баланс передавши на розгляд саме мені. Зрозуміло, що нікому з суддів не хотілося конфліктувати з райкомом партії, який власне і вирішував, кого включити в список суддів на вибори, а кого "не рекомендувати". Адвокат у цій справі, знаючи позицію райкому партії, інтересами справи не переймався, тому я з власної ініціативи призначив по справі будівельну експертизу, переговоривши з експертом, роз'яснивши, які наслідки для людей може мати негативний висновок. Експерт, старий єврей, який мріяв про відрядження в Ізраїль в один кінець, усе прекрасно зрозумів. Взявши негативний висновок експерта, де зазначалося, що відступлення від проекту не є істотними і спрямовані на поліпшення будинків, я відмовив у задоволенні покличу Хустському райвиконкому. Роздратований секретар райкому зауважив голові суду: "Доки він там буде працювати - він неправильно вирішує справи". Після цього, годі було б надіятись, що райком партії внесе міні у список тихий, хто балотується у судді. Мене врятував від негайної розправи обласний суд, який залишив моє рішення в силі. Цей приклад показує, що судді не повинні забувати про милосердя, а адвокати своїм словом і ділом нагадувати суду про милість до тихий, хто оступився або ставши жертвою надуживань держави.

4. Добросовісність (яка є одним з принципів українського права, поряд з розумністю і справедливістю). Адвокатові у кримінальній справі довіряють не просто інтереси, а долю людини, тобто, найбільшу її цінність. І це зобів' язує адвоката прагнути до вершин професіоналізму і кваліфікованої роботи незалежно від гонорару, на який очікує адвокат.

У справі Ц., який обвинувачувався у вчиненні розбою, адвокат послідовно оскаржував його затримання, ініціював проведення кількох експертиз та допитий понятих, зустрівся з потерпілою за її згодою. У результаті Ц., який відсидів два роки в СІЗО і якого постійно агітували в камері визнати свою провину, був звільнений з-під варти у залі суду апеляційним судом м Києва. Було встановлено, що всі докази у справі одержані при огляді місця події без участі понятих, а одна з експертиз незаперечно довела, що сліди поту на шапочці, яка була на голові злочинця належать не Ц., а іншій особі. Адвокат у цій справі вже всім набрид своїм педантизмом, скрупульозністю і вірою у невинуватість свого підзахисного. Але діяв він у рамках кримінального процесу - і це дало результат.

Ярослав Зейкан на круглому столі по обговоренню КПК


5. Скромність і помірність в гонорарних питаннях не зроблять адвоката бідним. Не у грошах щастя, але в них щось таке є…як кажуть в Анлії. Але подивіться, хто перед вами сидить. І пам" ятайте, що адвокатура - не просто засіб для заробляння грошів. Адвокатура є служіння громадське - писав видатний російський юрист А. Ф. Коні.

Життя показує: якщо адвокат працює добросовісно і з повною віддачею - гроші завжди приходять самі собою. Адже адвокат не програє справ, справи програє його довіритель. Адвокат, навіть у випадку програшу справи, одержує певний гонорар. І пам'ятайте, що мудра людина не робить іншим того, що не бажає, щоб робили їй (Конфуцій).

6. Адвокатура завжди була одним із інструментів підтримання моральності у суспільстві. Тому не упускайте можливості звертатись до високого і чистого, що таїться у глибині кожної, навіть "мохнатої" душі людини, - так пише один з найкращих адвокатів Росії С. Л. Арія. Мені залишається тільки приєднатись до нього.

7. У Києві працюю з 1997 року на запрошення однієї з господарських фірм. Колі почавши професійно займатись адвокатською практикою, то з'ясував, що посібників для підвищення кваліфікації адвоката в Україні практично не має. Вісь у цю вільну нішу я і вступивши і почавши працювати над книгамиякі б допомогли адвокатам у підвищенні рівня адвокатської майстерності. З 2001 року я написавши 12 монографій, які стосуються різних аспектів адвокатської діяльності. Основні з них: "Адвокат: навички професії", "Захист у кримінальній справі", Захист у цивільній справі", "Захист у господарській справі", "Адвокат: цивільні справи", "Коментар Цивільного процесуального кодексу України". У співдружності з російським професором, доктором юридичних наук Гармаевим, випустив книгу "Адвокат у кримінальному процесі" та деякі інші. Нещодавно видав книгу "Адвокат: кримінальні справи", яка враховує положення нового Кримінального процесуального кодексу України. У творчих планах - написання книги для слідчих суддів у співдружності з кимось із суддів.

8. Щоб вплинути на судову практику та довести до громадськості свою позицію, певний година систематично публікував свої статті, починаючи з 1987 року. У основному статті друкувалися у різних юридичних журналах, а деякі у "Голосі України" та "Дзеркалі тижня". Адвокат повинний стояти по можливості відсторонено від політики, але його слово повинне стояти на сторожі Закону. Тому кожен адвокат, якщо його здібності дозволяють, не повинний боятися висловити свою позицію публічнонезалежно від політичних уподобань його довірителя. У деру чергу потрібно добиватись того, щоб і судді, і прокурори, і адвокати відчували приналежність до єдиного юридичного співтовариства… На шкода, цього поки що немає.

9. Написання книг змушує працювати над собою і допомагає у практичній діяльності. За свої 70 років я набув певного досвіду, і наставши годину поділитися цим досвідом з молодимо поколінням майбутніх юристів. Тому цілком логічно, що я почавши викладати основи адвокатської майстерності в Академії адвокатури України, де я обіймаю посаду доцента. Для міні це велика честь - працювати у виші поряд з таким корифеями юридичної науки як академік В. Г. Гончаренко, доктор юридичних наук Т. В. Варфоломеєва, доктор юридичних наук, автор проекту Сімейного Кодексу України та співавтор проекту Цивільного Кодексу України З. В. Ромовська.

Отже, ділитись своїм досвідом, допомагати молодимо юристам - це один з важливих принципів для шкірного адвоката. У США для становлення адвоката є дуже важливим наявність наставника. Щось схоже у нас передбачено у Законі про адвокатуру. Важливо, щоб помічник адвоката або стажист реально одержував допомогу від свого старшого товариша. Такий помічник, навіть не маючи свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, міг би брати доля у реальних справах в якості передставника на підставі довіреності, що сприяло б росту його професійної майстерності.

Я. Зейкан на Форумі по карному праву

10. Адвоката не повинне покидати почуття гумору і самоіронії. Це допомагає у житті і в роботі. Тім більше, що в судах нерідко трапляються різні смішні історії.

Якось один адвокат, у якого "перехльостувала установка на змагальність, критикуючи протилежну сторону усю годину вживав слово "осоружна сторона". Суддя, якому набридло це вислуховувати, зауважив: "Що ви усе осоружна сторона, та осоружна. Для суду обидві сторони противні…" У іншому випадку, адвокат, намагаючись продемонструвати свою обізнаність, сказавши: "Для ілюстрації моїх слів хочу навести персидське прислів 'я, звичайно у перекладі". На що йому суддя в тон відповів : "Не треба перекладу, суд знає фарсі". Адвокат знітився, бо на фарсі цього прислів 'я він, звичайно ж, не знав.

11. Адвокат повинний бути всебічно розвиненою людиною, володіти словом і пером, багато читати, мати обширний словниковий запас і якщо є така можливість - володіти мовами. Для представництва у Європейському Суді потрібне володіння французькою або англійською мовою. І я гостро відчуваю свою неповноцінність через ті, що не знаю цих мов. У свій година, здаючи кандидатський мінімум з французької мови, я не вивчив її так, щоб міг спілкуватись хоча б на побутовому рівні. Я по-доброму заздрю молодимо юристам, багато з яких володіють іноземними мовами досконало. Для оцінки стану суспільства дуже підходить 66-й сонет Шекспіра. Для собі я зробив свій власний перекладення цього знаменитого сонету:

Я кличу смерть, бо тяжко від наруги
Там, де божеволіє шляхетство у нестатках
Де лаврами увінчані злодюги
Незайманість дівочу продають за статки

І віри чистої в людей вже немає
І тільки ницість пишно розцвітає
І досконалість там є жертвою брехні
І мистецтво тільки жевріє і ховається на дні.

І чахне сила, бо неміч там панує
І дурість правити над знанням
І щирість вже нікого не лікує
І добро у зла є тільки надбанням.

Я змучився і готовий усе закинути
Та як мені тобі, коханую, покинути...

Звичайно, найкращий перекладення цього сонету зробив Маршак, хоча перекладів цього твору є тисячі.

12. Як у часи Шекспіра, так і сьогодні, є певні вічні проблеми для людей. І адвокат повинний допомагати людям вирішувати їх.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини