Володимир, вже три роки як існує юридична фірма "Мисечко і Партнери". Важко було починати власний юридичний бізнес? Як Ви все-таки наважилися на цей відповідальний крок?
- Почати свій бізнес, будь то юридичний або будь-який інший, завжди відповідальний і ризикований крок. Моя юридична фірма - не виключення. Але цей крок я продумав до дрібниць і знав, на що йду.
Відкриття власного бізнесу було для мене цілком закономірним етапом. Я отримав величезний досвід роботи у великих компаніях і юридичних фірмах України, так само намагався розвивати навички управлінця.
Окрім цього, важливим чинником в ухваленні такого рішення послужив той факт, що в 2009 році, з приходом кризи, з'явилися тенденції до скорочення бізнесу в Україні і, відповідно, робочих місць. Разом з негативними моментами криза привела за собою і позитивні. У зв'язку з тим, що заробітні плати юристів значно знизилися, з'явилася можливість їх наймати за набагато меншу винагороду. Також знизилися орендні ставки на нерухомість і офісні приміщення в центрі столиці. Враховуючи усі вищевикладені чинники, мною було прийнято рішення утілити в життя свою давню мрію і заснувати власну компанію.
Вже через час Ви бачите, які помилки допускали при створенні власної компанії, можливо, дасте декілька порад тим, хто збирається також відкрити власний юрбизнес?
- Перш ніж наважитися на такий важливий крок, як відкриття власної фірми, необхідно усе ретельно продумати і прописати стратегію її розвитку на декілька років вперед, оскільки мета роботи має бути завжди ясною і чіткою.
Окрім цього, я порадив би не боятися труднощів, адже те, що ви можете отримати у результаті, не порівнянно з роботою по найму.
Останні роки спостерігається тенденція дроблення юридичного бізнесу : партнери великих юрфірм йдуть, створюючи власні маленькі юрфірми. На вашу думку, чим викликана така тенденція і як довго вона триватиме?
- На мій погляд, багато в чому це природний і позитивний процес. У нас в країні багато висококваліфікованих і амбітних юристів. Якщо така людина цінує себе як професіонала, має багатий досвід, рано чи пізно він починає задаватися питанням, чи залишатися членом команди або спробувати свої сили шляхом створення свого власного бізнесу? І те, що цей процес почав так яскраво проявлятися останнім часом, може говорити про збільшення попиту на якісні юридичні послуги.
Володимир Мисечко |
Які Ваші найближчі плани по розвитку власної юридичної фірми?
- В найближчих планах нашої фірми - розширення штату юристів, можливо, переїзд в новий офіс, а також розвиток нової практики. Над останнім нововведенням ми з моєю командою посилено працюємо упродовж декількох місяців, досліджуємо ринок, збираємо необхідну інформацію.
У Вас значний досвід представлення інтересів клієнтів в судах загальної юрисдикції, в спеціалізованих судах усіх інстанцій. Які тенденції Ви можете відмітити в судовій практиці на сьогодні?
- Якщо говорити про такі тенденції, я відмітив би збільшення кількості адміністративних суперечок і зменшення господарських. Такі процеси в першу чергу пов'язані з посиленням тиску фіскальних органів на бізнес, який, у свою чергу, намагається цей тиск "відбивати" за допомогою судів.
Також я згадав би про наявність великої кількості "кредитних справ", які засновані на виданих банками кредитах позичальникам.
Наскільки важко сьогодні відстоювати інтереси клієнта в українському суді?
- ситуацію, що Склалася на сьогодні, я назвав би позитивною: вже не так часто зустрічаються рішення судів, де "чорне" назване "білим" і навпаки. Не в останню чергу це пов'язано з посиленням боротьби влади з корупцією в судах.
Виходячи з власної практики, по яких спорах до Вас найчастіше звертаються клієнти?
- Найчастіше клієнти звертаються для вирішення податкових, кредитних, господарських суперечок, а також суперечок із забудовниками. Не виключенням є і цивільні спори, великою мірою пов'язані з розділом майна і спадком.
Багато юрфірм з прийняттям КПК відкрили у себе відповідну практику. Ви не збираєтеся цього робити, які Ваші очікування від прийняття цього документу?
- Основними практиками нашої фірми є корпоративне, конкурентне, податкове право, судова практика. Моя мета в даний момент - цей розвиток і поглиблення цих напрямів, у зв'язку з чим створення нової практики в області карного права доки не входить в мої плани.
Які сьогодні тенденції в податковій практиці? Податкових суперечок стає більше?
- Останнім часом дійсно виникає величезна кількість питань, пов'язаних з податковим законодавством. В першу чергу тому, що останніми роками законодавство знаходиться на стадії значної і кардинальної трансформації. В той же час цей процес ще далекий від завершення, про що свідчить зростаюча кількість клієнтів, що звертаються з податкових питань.
Також важливим чинником збільшення кількості податкових суперечок є поведінка фіскальних органів, яка полягає у видачі внутрішніх циркулярів, що потім застосовуються на бізнесі.
Так, якщо говорити про нашу податкову практику, то у нас зараз одночасно у виробництві близько десяти податкових суперечок на суми від ста тисяч гривен до декількох мільйонів, і з цих десяти подів дев'ять - однотипні.
Яка кількість суперечок з податковою Вам вдається виграти в процентному співвідношенні?
- На сьогодні ми з гордістю можемо заявити, що не програли жодної податкової суперечки. Безумовно, усе залежить від кожної конкретної справи, і перш ніж підписати договір з клієнтом про супровід процедури оскарження податкового рішення, ми вказуємо клієнтові на усі плюси і мінуси, а так само прогнозований результат.
Розмовляла Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"