Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Сьогодні глобалізація і трансграничні можливості - козир будь-якої юрфірми"

7 липня 2012, 12:22
742
1
Реклама

Цього року Форум юридичних фірм СНД проходив в Єревані. Чому в 2012 році було вибрано саме це місце?

Ірина

- Щороку юридичні фірми з різних країн СНД висувають свої міста для проведення Форуму. Минулого разу єреванська юридична фірма "Ameria CJSC" запропонувала провести його в Єревані, і за це місто проголосували делегати.

Яка мета Форуму : спілкування колег між собою або пошук клієнтів?

Лили

- Звичайно, в першу чергу це знайомство. Багато партнерів юридичних компаній приїжджають, щоб познайомитися зі своїми колегами з юрфірм СНД або інших країн. Також юристи приїжджають на наш Форум для залучення клієнтів.

Ірина

- Юридичні фірми передусім шукають клієнтів безпосередньо через маркетингові події, через особисті зв'язки. Проте прямі клієнти у бізнесі юрфірми складають зазвичай 70 %, а інші 30 % поступають в результаті співпраці з іншими юридичними фірмами. Існує цілий сегмент ринку, який називається "law firm to law firm" (від юрфірми до юрфірми). Наш Форум якраз адресований цьому сегменту. Корпоративні юристи теж приїжджають, але їх десь 15 % від загальної кількості делегатів, і основний фокус Форуму - на взаємодії юрфірм.

У рамках 7-го Форуму юридичних фірм СНД

Скільки юридичних фірм цього року взяли участь у Форумі?

Лили

- Цього року було близько 160 делегатів. Ми підрахували, що за весь час свого існування (7 років) в нашому Форумі брали участь представники 45 країн. Цього року було представлено приблизно 30 країн.

Ірина

- Зазвичай склад учасників Форуму виглядає таким чином: 50 % - регіон СНД і 50% - міжнародні фірми з Великобританії, США, Європи - Австрії, Бельгії, Німеччини, Франції і інших країн, і навіть з Ірану приїжджають.

Мі помітили таку тенденцію: все більше фірм приїжджає з регіонів великих країн, наприклад Росії. Якщо спочатку приїжджали тільки центральні московські фірми, то тепер багато юрфірм і з регіонів. Ці фірми цікавить вихід на глобальний рівень. 7 років тому, коли ми починали, в регіонах не працювали сучасні юридичні фірми в глобальному розумінні. Але за ці 7 років вони з'явилися, виросли, зміцніли і захотіли вийти на новий рівень. Один з шляхів досягнення цього - наш Форум. Вони можуть сюди приїхати і налагодити контакти, розвивати їх надалі. Звичайно, з московських фірм у нас завжди є присутніми два безумовні лідери російського ринку - "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери" і "Пепеляев груп", представлені на ФорумеДмитрием Афанасьевым і Сергієм Пепеляевым.

Ірина

- З України зазвичай приїжджають 5 - 7 юрфірм. Цього року було трохи менше, декілька українських юрфірм, які планували брати участь, із-за Євро-2012 не змогли приїхати.

Лили

- Кількість фірм тієї або іншої країни залежить від місця проведення Форуму. Наприклад, якби Форум проходив в Києві, то, звичайно, українських фірм було б набагато більше.

Ірина

- Відмічу, що російські фірми найактивніші, оскільки їх бізнес орієнтований на регіон СНД більше в порівнянні з іншими. Юристи вдогонку за клієнтами намагаються обрости зв'язками і контактами по усьому СНД і в інших країнах. Є, звичайно, ринки дуже маленькі, наприклад Вірменія, але коли вам там потрібний юрист, ви повинні його якось знайти. А кращий варіант - це особисто познайомитися. 60 % учасників Форуму приїжджають до нас щороку і вважають це головною професійною подією в регіоні СНД. 40 % складають нові делегати, як міжнародні, так і з СНД.

Лили

- Наш Форум можна назвати хорошою традицією для тих 60 % делегатів, які приїжджають щороку, щоб з користю провести свій час. Це три дні плідної роботи : сесії, панелі, засідання, а також не менш цікава і живописна вечірня програма.

Ірина

- І завжди з місцевим акцентом. Дуже багато хто з нас не знає регіон СНД. Люди, які мріяли побувати в Єревані, Алма-Аті, Петербурзі, Києві, але у них не було приводу, отримали можливість приїхати. Також ми завжди намагаємося розбавити серйозну атмосферу Форуму місцевим колоритом, залучити делегатів до місцевої культури. На гала-вечерю ми запрошуємо дипломатів, діячів культури, художників, акторів для того, щоб делегати змогли доторкнутися до місцевої культури, а не тільки знаходитися у своєму вузькому колі.

Ірина Палиашвили

Цього року тема Форуму - глобалізація. Як Ви вибираєте тему і чому глобалізація?

Ірина

- Основну тему я вибираю сама. Я в глобальному бізнесі дуже багато років. Завдяки тому, що протягом року постійно беру участь в різних конференціях, я дуже намагаюся уловити найцікавішу тенденцію на момент проведення Форуму, і коли я її уловлюю, то це велика удача.

На сьогодні глобалізація і те, що називається cross border capability (трансграничні можливості), - це козир будь-якої юридичної фірми як з центру своєї країни, так і з її регіонів. Наприклад, юридичні фірми з Сибіру або півдня Росії вже зрозуміли, що без cross border capability вони не зможуть розвиватися, тому глобалізація отримала настільки широкий відгук, і аудиторія активно підхопила цю тему.

Які основні питання юрбизнеса обговорювали на Форумі?

Ірина

- У нас завжди відбувається внутрішня зустріч юридичних фірм СНД, яка проводиться напередодні офіційного відкриття Форуму. Цього року С. Пепеляев зробив цікаву доповідь, присвячену фінансовому управлінню юридичною фірмою. У нього в компанії це налагоджено в найсучаснішому форматі. Пізнавальною була презентація нашого білоруського колеги Дмитра Архипенко з Revera Consulting Group. У них, як виявилось, управління юрфірмою повністю поставлено на наукову основу. Тобто існує велика різниця між тим, як у кого управляється фірма зсередини. Є фірми, де усе настільки зарегламентировано, що у мене навіть виникло питання: де ж баланс між внутрішньою бюрократією і все-таки необхідним науковим підходом до менеджменту. Тому що деяких послухаєш і таке враження складається, що у них на невелику фірму десятки політик, регламентів...

У нас на фірмі внутрішній менеджмент поставлений досить добре: є Кодекс Фірми, посадові інструкції, кар'єрні атестації. Але коли послухаєш інших, про десятки якихось внутрішніх документів у них, не зрозуміло, коли займатися основною практикою, якщо читати усі ці документи і старатися усе робити по науці.

У кулуарах 7-го Форуму юридичних фірм СНД

Цікаво, що раніше юрфірми приховували такі внутрішні питання управління, а потім почали ділитися і зрозуміли, що від цього нікому не стане гірше, а навпаки, піднімається загальний рівень юридичного ринку.

Які тенденції юридичного бізнесу відмічали на Форумі?

- В основній програмі Форуму була панель "law firm conundrum" (conundrum - це таємниця, загадка юрфірми). Її модератор Nick Eastwell більше 20 років був одним з лідерів Linklaters і керівником напряму по Європі і Близькому Сходу, створював їх східноєвропейські офіси. Зараз Nick Eastwell пішов на пенсію з Linklaters і працює з Kinstellar, регіональною мережевою фірмою, яка покриває Східну і Центральну Європу, окрім СНД. Також він працює в Асоціації юристів Лондона, міській колегії і допомагає регулятору професії. Він розповів, яким він бачить майбутнє юридичного ринку.

Але за ці роки я зрозуміла, що ніякі пророцтва не виправдовуються. Тобто виступають кращі представники професії, з найвищою кваліфікацією і досвідом, роблять якісь пророцтва, а потім усе міняється…

Наприклад, одна з тенденцій, яку відмітив Nick Eastwell і про яку ми говоримо три роки, - це те, що власниками юрфірми можуть бути не лише юристи. Усе почалося з Австралії, де декілька юридичних фірм зробили IPO і стали продавати акції. Оскільки ця тенденція особливо не розвивалася, ми пару років про це не говорили, але цього року Nick Eastwell до неї повернувся. Він вважає, що IPO юрфірм змінить обличчя юридичного ринку, що більше буде инвесторов-неюристов, які інвестуватимуть в юридичні фірми, більше юрфірм стане акціонерними товариствами і вийдуть на IPO.

C моєї точки зору, це нереально. Я не знаю, хто з нас правий, але час покаже. Я не думаю, що юридичний бізнес - це бізнес, яким може управляти неюрист і власником якого можуть бути інвестори. Але у будь-якому випадку для нашого ринку СНД доки ця тенденція не актуальна.

Лили Гокиели

Хто займається організацією Форуму?

Лили

- Форум організовує наша компанія спільно з юрфірмою тієї країни, в якій проводитиметься Форум. Вони допомагають нам в ключових моментах і є приймаючою компанією.

Ірина

- Підготовка наступного Форуму починається через 2 - 3 місяці після закінчення попереднього. У оргкомітет входять керівні партнери юрфірм з регіону СНД - координатори по країнах СНД (тобто кожен регіон і кожна країна має свого координатора), партнери міжнародних юридичних фірм і також корпоративні юристи.

Говорять, що в Києві не просто зібрати корпоративних юристів на якесь заходи. Ви стикаєтеся з цією проблемою?

Ірина

- Корпоративні юристи, що відповідають не за одну країну, а за економічний регіон, дуже зацікавлені у Форумі. Тому що вони, сидячи, наприклад, в Москві, а деякі з них знаходяться і в Києві, не можуть ні фізично, ні ментально устежити за ринком юридичних послуг у багатьох інших країнах СНД. Для тих корпоративних юристів, які відповідають більше ніж за одну країну, Форум - це просто Клондайк, вони знайомляться і спілкуються з партнерами провідних юрфірм з усіх країн регіону. Деякі з них приїжджають на Форум і там же наймають юрфірми в усіх країнах СНД, де їм потрібна зовнішня юридична підтримка.

Відмічу, що на Форумі декілька панелей присвячено новинам інвестиційного і юридичного ринків різних країн регіону, і корпоративні юристи дізнаються там усе, що сталося в СНД за останній рік. Особисті контакти для них просто безцінні. Досвідчені корпоративні юристи підтримують дуже тісні зв'язки з багатьма юрфірмами. Навіть з тими, з якими вони не працюють. Тому що ми їм шлемо legal updates і legal alerts, дружньо ділимося інформацією, відповідаємо на питання.

Таким чином, на Форумі корпоративні юристи набувають круга спілкування на рівні керівних партнерів провідних юрфірм регіону і отримують величезну віддачу від цього.

Учасники Форуму взяли участь у футбольному турнірі

Можете Ви порівняти ведення юрбизнеса в Україні, Росії і інших країнах СНД?

Ірина

- Російський і український ринки найзріліші в СНД. Різниця в тому, що на українському ринку традиційно домінують місцеві юрфірми. Тобто доля міжнародних юрфірм маленька, вони не дуже видно. Українські юридичні фірми гідно конкурують і ні в чому не поступаються міжнародним.

В той же час в Москві традиційно домінували міжнародні юрфірми. Місцеві ж стали висуватися в останні 7 років, і буквально декілька з них вирвалося на такий рівень, де вони можуть гідно конкурувати з міжнародними. Але там і масштаби інші. Якщо у нас велика юрфірма - це 30 - 35 юристів, то там - це 150 - 200 юристів.

Також є маленькі ринки, але активні. Наприклад, грузинський ринок. Це дуже маленький ринок, але завдяки тому, що країна в плані реформ, антикорупції і т. д. пішла в стратосферу в порівнянні з іншими країнами СНД, в Грузії активно розвивається юрбизнес. Можна сказати, що там налічується до 10 національних юрфірм, які вийшли на гідний міжнародний рівень. Безумовно, лідери юридичного ринку економічного регіону СНД - Росія і Україна, але я б сюди додала і Грузію.

Розмовляла Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Фотографії з 7-го Форуму юридичних фірм СНД надані юридичною фірмою RULG

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини