Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Артем Афян : "15-ти хвилин слави мені буде явно недостатньо"

8 червня 2012, 11:48
1803
0
Реклама

Артем, в 2012 році ЮК "Юскутум" голосно заявила про себе в резонансній справі, пов'язаній із закриттям популярного файлообменного ресурсу EX.ua. Яким уроком послужив випадок з вилученням серверів EX.ua для усього українського суспільства, і зокрема - для юристів, органів влади і звичайних інтернет-користувачів?

- Я думаю, найголовніший результат в тому, що процес EX.ua продемонстрував державним органам і усьому українському суспільству дійсно значущу роль Інтернету в повсякденному житті. Держава побачила, що користувачі в Інтернеті також реалізовують свої права, і ці права настільки істотні, що народ готовий активно боротися за їх захист. Несподівано влада усвідомила, що Україна займає одно з лідируючих місць у світі по розвитку Інтернету. Це стало відкриттям для багатьох. Так само як і міра проникнення Інтернету в українське суспільство. У глобальній мережі формується неймовірна кількість взаємин, хоча їх регулювання на сьогодні знаходиться ще в зачатковому стані.

В даний момент українська держава стоїть на своєрідному розпутті при виборі методів взаємодії з IT- середовищем : або йти по силовому шляху, або ж знаходити інші форми взаємин. Силовий шлях ми можемо побачити на прикладі Китаю, який обмежує свій інтернет-простір для переважної більшості популярних сайтів і сервісів. Інші форми взаємин засновані на неприпустимості силового тиску на IT- середовище, знаходженні компромісу.

"Українська держава стоїть на своєрідному розпутті при виборі методів взаємодії з IT- середовищем"

Хто з представників влади сьогодні "опікає" регулювання IT- галузі?

- Існує група народних депутатів, які розробляли законопроекти про базові умови для галузі IТ. Також варто виділити Віктора Вікторовича Януковича, який розробляє концепцію регулювання правовідносин в Інтернеті. На мій погляд, ця концепція побудована на досить ліберальних позиціях і є дуже прогресивною. Якщо вона буде впроваджена належним чином, то галузь отримає ще один сильний стимул до розвитку.

Також на сьогодні при МВС України створений робочий гурт, який займається проблемами взаємин правоохоронних органів і учасників інтернет-простору. Я входжу до цієї робочої групи і можу сказати, що в ній піднімаються ті питання, які є каменем спотикання в регулюванні цієї галузі.

Про які "камені спотикання" може йтися?

- Наприклад, які права є у інтернет-користувачів? Як реагувати і яку правову оцінку слід давати тим або іншим діям, які здійснюються в Інтернеті? Які належні підстави для блокування домена? Також Інтернет, як інформаційний простір, зачіпає украй важливий технічний аспект - сервери. Адже питання правомірності вилучення яких на сьогодні актуальне для будь-якої компанії, і не лише для IT- галузі. Вилучення носіїв інформації здатне паралізувати роботу фактично будь-якої фірми.

Сучасні технології дозволяють повністю копіювати практично всілякі об'єми інформації, робити сканування серверів, не прибігаючи до їх вилучення. Це повністю відповідає інтересам слідства. Інакше виходить, що згубні для бізнесу дії можуть проводитися у рамках слідства, тобто - за рішенням слідчого. При цьому такі дії можна сміливо порівняти з покаранням, оскільки не кожен бізнес здатний оправитися після таких "пригод". Процес розслідування злочину не повинен перетворюватися на терор бізнесу. Тому одним з головних завдань, що стоять перед робочою групою при МВС, буде впровадження практики неможливості вилучення носіїв інформації або зведення такої практики до крайніх випадків.

"Держава усвідомила, що у нього під боком знаходиться величезне багатство, яке порівнянне з нафтою і золотом, при цьому його не треба копати"

Зараз багато фахівців рекомендують своїм клієнтам переносити сервери на території інших держав. Чи підтримуєте Ви таку позицію?

- Річ у тому, що подібні дії вже стали свого роду трендом в сучасному українському бізнесі. Проте більшість все ще помилково прибігає до подібних рішень, не обмірковувавши їх належним чином. Звичайно, такий спосіб може уберегти бізнес від цілого ряду проблем, але в той же час і може породити інші неприємності. Рішення важливо приймати на підставі комплексного аналізу ситуації : яку роль у бізнесі грають сервери, чи можливі інші способи захисту інформації? Тому подібні рекомендації ми даємо лише після грунтовного вивчення кожної конкретної ситуації.

Який стан розвитку і підтримки IT- бізнесу в Україні і чого варто побоюватися його власникам? Наскільки я знаю, творці культових ігор "Козаки" і "S.T.A.L.K.E.R". були вимушені покинути нашу країну…

- IT- бізнес в Україні, як такий, навіть обкреслити досить складно, оскільки держава довгий час його не помічало. Тому цей вид бізнесу довго розвивався без підтримки. За таких умов просто дивно, що IT- бізнес досяг тих успіхів, які має на сьогодні. Держава усвідомила, що у нього під боком знаходиться величезне багатство, яке порівнянне з нафтою і золотом, при цьому його не треба копати. Воно само виходить на поверхню, треба лише створити належні умови.

Дійсно, за останній час колосальна кількість програмістів поїхала працювати за межі нашої країни. Цей процес нереально швидко зробити оборотним. Потрібний час, щоб Україна перейшла до повноцінної продуктової моделі, яка породить плеяду вітчизняних мультимільйонерів і мільярдерів у сфері IТ. Українські фахівці від'їжджали, від'їжджають і від'їжджатимуть з України, але, незважаючи на це, національний IT- бізнес вже розвинений не по роках. Останнім часом простежуються тенденції до позитивних змін. Хочеться вірити, що вони продовжаться і IT- бізнес отримає гідне місце в економіці країни.

"Вилучення носіїв інформації здатне паралізувати роботу фактично будь-якої фірми"

Завдяки чому були прийняті два важливих для IT- галузі законопроекту, що полегшують їх податковий тягар. Тут більше зіграла згуртованість IT- співтовариства або хороше лобі?

- В тому, що були ухвалені законопроекти, заслуга багатьох чинників - і політична воля, і згуртованість співтовариства, і об'єктивна реальність. Команда нашої компанії мала честь залучитися до цього процесу, і можу сказати, що ухвалені закони - це результат зусиль цілої команди, яка впродовж досить тривалого періоду планомірно реалізовувала ідею. Спочатку робота полягала в донесенні до держави своєї позиції, переконанні у своїй правоті, в наслідках - реалізації. Потім сформувалася команда політиків, працюючих над втіленням цієї ідеї в життя.

Говорять, що ці законодавчі зміни корисні великим IT- компаніям, дрібні фірми нововведення не торкнуться…

- Дозволю собі не погодитися, тому що ці законопроекти створюють умови переходу для маленьких компаній у великий системний бізнес. Раніше бізнес фізичних осіб-підприємців, доростаючи до певного бар'єру, упирався в стелю. Переходити на наступний рівень було досить непросто - це вимагало стрибкоподібного підвищення витрат. Ухвалені законопроекти створять умови, при яких і малі, і великі компанії отримають нові можливості для розвитку.

Чи можна сказати, що в обслуговуванні компаній, працюючих в IT- галузі, ви знайшли свою нішу на ринку?

- Ми спочатку, входячи на ринок, орієнтувалися на нові сфери. IT- галузь - це не єдина ніша для роботи нашої компанії. Оскільки ЮК "Юскутум" була створена в розпал кризи, наслідуючи китайську мудрість, що криза - це, передусім, нові можливості, ми старалися ці можливості відшукати. Розуміли, що нам потрібний деякий відособлений шлях розвитку, несхожий на стратегії інших компаній. Адже бігти в хвості великих гравців - нецікаво. У зв'язку з цим ми звернули увагу на 3 інноваційні напрями. Це IT- право, яке на сьогодні є найгучнішою з наших практик. Потім - правова безпека бізнесу, а також спортивне право.

Говорячи про IT- праві, нам повезло з тим шансом, який випадає небагатьом юристам. Ми самі беремо участь в створенні галузі права, в якій нам потім працювати. Це надихає.

"Ми самі беремо участь в створенні галузі права, в якій нам потім працювати. Це надихає"

Як ваша компанія знаходить свого клієнта? Чи допомагає та публічність, яка прийшла до вас завдяки справі, пов'язаній з EX.ua?

- Публічність - це не більше ніж невеликий карт-бланш для юриста. Все одно основним критерієм при виборі юридичного консультанта є його репутація, яку публічність не замінить ніколи. У юриспруденції публічність не може стати основним локомотивом для залучення нових клієнтів, оскільки яскрава фарба не може зробити пустоцвіт плодоносним. Гучні сюжети не замінять клієнтам перемог в їх справах. Тому публічність - це що лише становить правильно вибраній стратегії компанії. Також важливо виділити популярність серед круга своїх потенційних клієнтів - це, дійсно, велика цінність. Але для того, щоб юриста знав його ринок, треба працювати не над згадками в пресі, а давати ринку те, що йому дійсно потрібне.

Говорять, що у кожної людини бувають свої 15 хвилин слави. А чи має бути свої 15 хвилин слави у юриста?

- Гадаю, що юрист - це досить специфічна професія, де марнославство можна віднести до професійної хвороби. Тому боюся, що 15-ти хвилин слави для більшості юристів буде явно недостатньо. Точно так, як і актори мріють зіграти Гамлета, так і юристи мріють про свій гучний процес. Але як тільки мрія досягнута, Гамлет випив свою отруту, відгриміли оплески, треба рухатися далі. Так влаштовано життя.

"Як тільки мрія досягнута, Гамлет випив свою отруту, відгриміли оплески, треба рухатися далі. Так влаштовано життя"

Тобто після процесу EX.ua ви чекаєте інших справ, які принесуть вам нові 15 хвилин слави на юридичному ринку?

- Звичайно! Я є класичним юристом і 15-тьма хвилинами мені не задовольнятися (сміється - прим. ред.). Хоча цей чинник для нашої компанії не головний. Є цілий ряд справ, які приносять нам колосальне задоволення завдяки усвідомленню їх важливості і складності.

Розмовляв Сергій Саченкоголовний редактор порталу ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини