Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як запобігти рейдерському захопленню підприємства?

24 травня 2012, 09:15
5367
0
Реклама

Олег, "ринок" рейдерства зазнав деякі зміни, зокрема відбулася своєрідна рокіровка кадрів - одну з ключових ролей грають вже не судді, а правоохоронні органи. Чи вплинуло це на характер запитів клієнтів ЮК LP GROUP?

- Не можу повністю погодиться з цим твердженням. Дійсно, останнім часом істотно збільшилася кількість звернень клієнтів на предмет захисту їх інтересів у взаєминах з правоохоронними органами.

Адже, в рейдерських схемах, правоохоронні органи можуть ефективно здійснити тиск на власника, з метою обмежити його можливості по захисту своїх прав і інтересів, наприклад, через незаконне узяття під варту власників або ключових співробітників. У таких ситуаціях у рейдерів з'являється набагато більше можливостей в реалізації дій із захоплення, оскільки істотно зменшується опір їх діям.

Крім того, перебуваючи під вартою, натомість на звільнення, власник може сам погодитися з усіма вимогами рейдерів, а ключові співробітники підпишуть або нададуть будь-які свідчення на користь рейдерів, аби швидше виявитися на волі.

Також, часто правоохоронні органи притягуються рейдерами виключно з метою отримання через проведення виїмок і обшуків необхідної інформації або документації, яка надалі використовується при рейдерському захопленні.

При цьому у взаєминах з правоохоронними органами не завжди можливо відразу розпізнати рейдерське захоплення, оскільки частенько, такі схеми маскуються під боротьбу зі всілякими правопорушеннями, і тільки потім стають зрозумілі справжні цілі таких дій.

Але не слід забувати, що рейдерське захоплення у більшості випадків все одно неможливе без участі судів, адже саме по їх рішенню рейдери легалізовують результат своєї діяльності (визнають себе власниками акцій, доль і майна, отримують документи, що встановлюють право, і так далі). За допомогою ж правоохоронних органів, як правило, виконується лише частина плану по захопленню.

Які особливості захисту бізнесу від ворожого поглинання при IPO?

- При первинному розміщенні своїх акцій (IPO) компанія дійсно істотно ризикує виявитися об'єктом їх скупки агресором, що може спричинити вороже поглинання самої компанії. Щоб мінімізувати такі риски компанії слід зробити ряд механізмів і захисних засобів проти ворожого поглинання при проведенні IPO. Застосування таких заходів захисту від ворожого поглинання дозволяє випустити на ринок значно більше акцій компанії, що істотно збільшить їх ліквідність.

У світовій юридичній практиці прийнято розділяти методи захисту від ворожого поглинання компанії при проведенні IPO на стратегічні, транзакційні і структурні.

Під стратегічними методами маються на увазі формування корпоративної структури, яка робить неможливим неузгоджене придбання контрольного пакету акції, для чого, наприклад, блокуючий пакет знаходиться у власників і не виноситься на зовнішній ринок. Ці методи і дозволяють повністю гарантувати захищеність компанії від захоплення, але при цьому, негативно позначаються на залученні зовнішнього капіталу і підвищенні ліквідності акцій.

До транзакційним методам захисту прийнято відносити здійснення компанією дій, які істотно ускладнюють захоплення і роблять компанію менш привабливою для агресора з фінансової точки зору, наприклад, підвищення ціни акцій, зменшення потенційних вигод для агресора, скупка власних акцій компанією, відкуп від агресора і так далі

Структурні методи захисту полягають в завчасному внесенні в засновницькі і інші корпоративні документи компанії положень, які призначені для запобігання самій спробі ворожого захоплення і не чинять безпосереднього впливу на фінансову або операційну діяльність самої компанії.

Слід зауважити, що багато методів захисту, які успішно застосовуються в інших державах, не завжди можливі для українських підприємств, а в деяких випадках прямо заборонені чинним законодавством. Таким чином, самим діючим механізмом захисту бізнесу від ворожого поглинання при IPO для українських компаній було і доки залишається закріплення за власниками контрольного, або хоч би блокуючого пакету акцій.

"Багато методів захисту, які успішно застосовуються в інших державах, не завжди можливі для українських підприємств, а в деяких випадках прямо заборонені чинним законодавством"

Охарактеризуйте найбільш поширені схеми ворожих поглинань, які використовуються агресорами.

- Для того, щоб обговорювати схеми ворожих поглинань, слідує чітко визначиться, що саме слід розуміти під цим терміном. На мій погляд ворожим поглинанням є саме спроба або отримання контролю над фінансово-господарською діяльністю або активами компанії, в умовах опору з боку більшості власників такої компанії.

Існує досить велика різноманітність схем ворожих поглинань компаній, але у кожному конкретному випадку агресор розробляє свою схему захоплення залежно від конкретної ситуації.

Схеми ворожих поглинань компаній, в першу чергу, залежать від організаційно-правової форми компанії, структури власників (акціонерів) і її органів управління, історії корпоративних угод і взаємин, а також від того, хто саме здійснює ворожі дії. Адже захоплення може здійснюватися як зовнішнім агресором, так і існуючими акціонерами (учасниками) компанії.

На вибір схеми також істотно впливає чинник вартості реалізації такої схеми, адже для рейдера вигідно, якщо витрати на захоплення компанії в рази менше її реальної вартості. Інакше втрачається економічна доцільність такого захоплення.

Умовно, усі існуючі схеми ворожого поглинання можна розділити на три види: білі схеми (через скупку акцій); сірі схеми (здійснюються через використання недоліків законодавства); чорні схеми (незаконні методи, як правило, через підробку документів, шантаж або здирство).

Якщо з білими схемами, усе більш-менш зрозуміло, то сірі і чорні схеми безпосередньо залежать від наявності вразливих місць і захищеності компанії, яка стає об'єктом рейдерського захоплення, а також залежить від ресурсів, які мають рейдери і їх упевненості у безкарності.

Слід враховувати, що основним завданням при рейдерському захопленні, як правило, являється отримання контролю над управлінням компанією, який дозволить рейдеру розпоряджатися активами такої компанії.

Тому найшвидшою і найпростішою схемою рейдерського захоплення є отримання контролю над діючим виконавчим органом компанії (правління або одноосібний керівник) через банальний підкуп або шантаж керівництва з наступним виведенням активів компанії (корпоративних прав, акцій, нерухомості і так далі) за участю такого керівництва, але без участі власників компанії.

Найбільш поширеним інструментом чорного рейдерства є підробка документів. З метою захоплення контролю над компанією рейдери підробляють угоди про продаж акцій (долею), протокольні рішення органів управління компанії про переобрання керівника. Також зустрічаються випадки, коли рейдери не витрачають сил на отримання контролю над компанією, а відразу виводять її активи по підробному дорученню.

Також рейдери можуть скористатися внутрішнім корпоративним конфліктом між власниками компанії, а ще гірше, з попереднім керівником компанії, якого рейдери можуть відновити на посаді в судовому порядку, отримавши, таким чином, контроль над компанією.

Часто рейдери також використовують схеми з використанням боргів компанії, наприклад, без її згоди скуповують її заборгованість у інших кредиторів, готуючи, таким чином, компанію до банкрутства.

Серед інших сірих схем захоплення слід виділити такі прийоми рейдерів так розмиття долі (акцій), маніпуляції з реєстром, використання судових позовів міноритарних акціонерів, порушення кримінальних справ на керівництво або власників компанії, змову з органами державної і місцевої влади, економічна дія на компанію (позбавлення сировини, створення труднощів зі збутом і так далі).

Останнім часом, до речі, дуже почастішали випадки, коли захоплення компанії здійснюється за так званим принципом "білого лицаря". Тобто, деяка особа - "чорний лицар" починає очевидні, активні і масовані заходи по захопленню компанії. І в цей час "білий лицар" пропонує власникам компанії свою допомогу в захисті від "чорного лицаря", претендуючи при цьому, на істотний пакет акцій (долі в компанії). Пізніше стає зрозумілим, що дії "чорного" і "білого" лицаря були спочатку сплановані і скоординированы на захоплення компанії.

Як правило, зробивши захоплення компанії, рейдери намагаються максимально швидко вивести її активи. При цьому, часто в схемі використовується положення законодавства про "добросовісний набувач". Тобто активи кілька разів перепродаються, і для компанії стає дуже важко повернути свою власність. Стягнути ж реальні збитки з рейдера компанія теж навряд чи зможе, тому що рейдер частенько вважає за краще виводити актив через проміжну юридичну особу. Воно купує майно у рейдера, а потім перепродає його кінцевому добросовісному набувачу. Після цього така компанія просто зникає.

Яку ефективну профілактику рейдерства і його модифікацій Ви можете запропонувати компаніям і наскільки вона реальна у разі, якщо "по той бік барикад" знаходяться представники влади?

- Для профілактики і запобігання рейдерським захопленням, ми радимо своїм клієнтам робити наступні заходи:

- Регулярно отримувати актуальну інформацію про Компанію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

- Регулярно перевіряти Реєстр судових рішень на предмет виявлення судових розглядів за участю компанії.

- Передати акції (корпоративні права) в довірче управління (без права відчуження) або передати їх своєму кредиторові в заставу.

- Обтяжити ключові активи компанії, передавши їх в заставу (іпотеку) своєму кредиторові, що не дозволить їх вивід без згоди свого кредитора.

- Виступити компанії немайновим поручителем перед своїм кредитором за свого ж боржника (наприклад, за договором позики), що дозволить, у разі захоплення компанії, навісити на її боргів і відразу ініціювати їх стягнення.

- Створити організаційну структуру бізнесу, при якій розмежувати компанії, що володіють і операційні.

- Обмежити повноваження органів управління компанією, особливо керівника і внести відповідну інформацію про обмеження в Єдиний державний реєстр юридичних осіб.

- Укласти з керівником контракт, яким передбачити обмеження його повноважень, а також право власників звільнити його з посади у будь-який момент.

- Включати в договори положення, що зобов'язують контрагентів повідомляти про зміну їх реквізитів і отримувати згоду компанії на переуступання боргу.

- Забезпечити зберігання важливої документації компанії в місцях, недоступних для загарбника (наприклад, у банківському осередку або у адвоката).

- При необхідності, найняти для охорони приватну охоронну організацію для фізичного захисту компанії.

При цьому, слід враховувати, що універсального способу захисту від рейдерства не існує. Найефективніше, якщо компанія робитиме увесь комплекс заходів.

Компаніям, які хочуть захиститися від захоплень, бажано почати з виявлення і аналізу слабких місць в стосунках володіння власністю і здійснення контролю. Конкретні чини посилення захисту, звичайно, повинні розроблятися фахівцями, особливо, якщо компанії належить зіткнутися з рейдерством з боку представників влади. Це пов'язано з наявністю безлічі чинників, що впливають на стратегію і тактику захисту.

Звичайно, при сучасних правилах ведення бізнесу у Україні компаніям складно вести абсолютно прозору фінансово-господарську діяльність. Тому у них залишаються слабкі місця для рейдерських захопленьособливо, якщо рейдерство здійснюється при участі або під прикриттям представників влади.

При рейдерському захопленні за допомогою корумпованої влади, окрім інших заходів, слід притягати для захисту вищестоящі правоохоронні органи, здійснювати оскарження незаконних рішень в судовому порядку. Також, захист може бути ефективніший, якщо зробити цей процес голосним, тобто максимально використовувати ЗМІ.

Чи визначаєте Ви індекс рейдерпригодности і яка міра необхідності застосування такого інструменту при формуванні стратегії захисту?

- Наша компанія при веденні інвестиційних проектів для визначення ризику інвестиційного проекту враховує у тому числі і індекс рейдпригодности, оскільки великі інвестори хочуть знати усі риски пов'язані з інвестуванням.

При цьому, в основному, ми використовуємо факторну методику оцінки ризику рейдерства, привласнюючи певні значення таким чинникам як: структура компанії (наявність контрольного пакету, наявність власників, що не беруть участь в діяльності компанії, і так далі), власність компанії (наявність нерухомості, об'єктів інтелектуальної власності; неналежне правове оформлення активів; діючі обтяження і так далі) фінансово-економічний стан (ріст вартості фірми; наявність простроченої кредиторської заборгованості; ведення подвійної бухгалтерії і так далі), менеджмент (внутрішні конфлікти; відсутність мотивації менеджменту і так далі), зовнішнє оточення (негативні стосунки з органами влади і так далі) а також іншим чинникам, що знижують ризик рейдерства.

При цьому, хочу звернути увагу, що до потенційного кандидата рейдери пред'являють дві основні вимоги: щоб компанія мала цікаві активи, і їх можна було легко відняти. Саме ці чинники лягають в основу будь-якої методики визначення індексу рейдерпригодности, а також визначають формування стратегії по захисту.

"У Україні компаніям складно вести абсолютно прозору фінансово-господарську діяльність. Тому у них залишаються слабкі місця для рейдерських захоплень"

Що Ви радите компанії у разі атаки гринмейлера?

- Труднощі і проблеми захисту від гринмейла полягають в тому, що на перший погляд гринмейл являє собою формально законні дії і спочатку виглядає як звичайне вираження невдоволення миноритария діяльністю компанії або діями мажоритариев, що на сьогодні властиве майже кожному підприємству.

Гринмейлом прийнято вважати ряд дій, які проводяться міноритарним акціонером через зловживання своїми корпоративними правами відносно компанії, які спрямовані на викуп його акцій за завищеною ціною, введення у виконавчі або контролюючі органи або отримання плати за відмову від вимог, скарг, позовів.

Гринмейлер має своїй на меті виявлення незначних недоліків діяльності компанії і наступне пред'явлення заяв і скарг у всілякі контролюючі органи, включаючи пред'явлення позовів, критика в ЗМІ, дискредитація компанії в очах партнерів.

Слід мати зважаючи на, що гринмейлеру, на самому, справі взагалі байдуже, що його вимоги є необгрунтованими. Розрахунок робиться на те, що для компанії необхідно витратити невиправдані ресурси для реагування на усі безпідставні випади.

На відміну від звичайного здирства, гринмейлера украй складно притягнути до відповідальності. У західних країнах гринмейл присікається, наприклад, за допомогою встановлення украй високих податкових ставок на такі угоди. У Україні ж, на сьогодні, відсутні реальні механізми захисту від гринмейлеров.

Тому найбільш ефективними заходами запобігання корпоративному шантажу є заходи профілактичного характеру, суть яких полягає в організації максимально ефективної системи захисту до моменту нападу.

У разі ж атаки гринмейлера, радимо виправити недоліки в засновницьких і інших корпоративних документах компанії, строго дотримувати усі процедурні вимоги, не порушувати права акціонерів, строго дотримувати передбачені корпоративні процедури. При цьому, слід враховувати психологію шантажиста, і давати якомога менше приводів для здирства з його боку.

Як Ви вважаєте, які зміни законодавства, призначені протидіяти рейдерству, вийдуть з-під пера" А. Клюева і його команди? І чи зможуть вони поміняти ситуацію з рейдерськими захопленнями в Україні?

- Вважаю, що силами одного А. Клюева змінити ситуацію з рейдерськими захопленнями в країні не вдасться. Для цього потрібна принципова позиція і реальне бажання усіх органів влади. Надто багато необхідно зробити для запобігання і ефективної боротьби з рейдерством. В першу чергу, треба прибрати законодавчі лазівки, якими користуються рейдери, а потім внести зміни в ряд законів, щоб дозволити правоохоронним органам притягати винних до відповідальності саме за рейдерство.

Хоча на сьогодні українське законодавство взагалі не передбачає такого поняття як рейдерство, але дозволяє притягати рейдерів до відповідальності за шахрайство (ст. 190 УК), здирство (ст. 189 УК), доведення до банкрутства (ст. 219 УК), підробку документів (ст. 366 УК) та ін. Проте, далеко не завжди можливо кваліфікувати те або інше діяння рейдера під конкретну статтю Карного кодексу. Крім того, карне законодавство, само по собі, не вирішує проблеми створення умов для запобігання рейдерським захопленням.

Також, вважаю, що необхідно удосконалити корпоративне законодавство в цілому, удосконалити процедуру вирішення корпоративних конфліктів, систему корпоративного управління. І найголовніше, природно, вирішити питання з корупцією в правоохоронних і судових органах, яка сприяє реалізації рейдерських захоплень.

Бесіду вела Наталія Шныржурналіст порталу ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини