Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Органи влади залишаються одними з найбільших користувачів неліцензійного ПО"

23 січня 2012, 11:24
383
9
Реклама

Юрій, по досвіду роботи на держслужбі знаю, що в 2000-х роках органи державної влади, як правило, використовували в роботі неліцензійні операційні системи Windows і інше програмне забезпечення. Чи змінилася ситуація на сьогодні?

- Якщо порівнювати ситуацію з початком 2000-х років, загальна ситуація трохи покращала, проте говорити про серйозне поліпшення поки що не доводиться. За оцінками Асоціації виробників програмного забезпечення BSA, яка вже більше десятка років мониторит близько 130 країн по всьому світу, третій рік в підряд в Україні погіршується ситуація з використанням ліцензійного програмного забезпечення. На сьогодні за їх оцінками ми знаходимося на рівні 86 відсотків. Умовно кажучи, із ста комп'ютерів, що знаходяться на території України, - 86 містять неліцензійне ПО. Це дуже багато, адже середній показник в Східній Європі - 68%. У Росії рівень піратства - 66% і він продовжує знижуватися. Ми ж продовжуємо залишатися в першій десятці країн світу з найбільшими показниками піратства.

Що стосується наших державних структур, то вони залишаються одними з найбільших користувачів неліцензійного програмного забезпечення. 60% програмного забезпечення Microsoft, використовуваного в органах виконавчої влади, - піратське. Якщо брати до уваги неліцензійну продукцію і інших компаній-виробників, то картина може бути набагато гірше.

Юрій Омельченко

Як Ви вважаєте, чому у нашої держави і його офіційних органів таке недбале відношення до інтелектуальної власності у сфері IT?

- Тут усе досить просто. У мене навіть є два пояснення цьому відношенню. Перше має історичні корені - у нас на пострадянському просторі так уже повелося, що люди досі не усвідомлюють поняття і святості права інтелектуальної власності. Частково це пояснюється тим, що питання приватної власності при старому режимі не існувало. Люди розуміють, що має сенс платити за матеріальні предмети, але вони поки що не розуміють - навіщо платити за те, що невідчутне і нематеріально. Це розуміння в нашому суспільстві досі не сформувалося. Щоб розв'язати цю проблему треба більше працювати в плані пропаганди вірних принципів відношення до інтелектуальної власності. Це еволюційне питання і він займе не один рік.

Друга складова сумної тенденції - уряд нашої країни не до кінця усвідомлює, що інтелектуальна власності - це основа інноваційного розвитку економіки України. А інновації, у свою чергу, це основи конкурентоспроможності країни в майбутньому. Адже неможливо говорити про розвиток науки і технологій, не маючи при цьому ефективних інструментів захисту інтелектуальної власності. Не йдеться тільки про продукцію Microsoft, проблема набагато глибша. Програмне забезпечення або будь-яка інша технологія, створена в Україні не може монетизувати, адже їх через місяць спокійно вкрадуть. При цьому автори нового продукту не зможуть ніяк захистити свої права. Тому робити і продавати на території України стає невигідно.

Ви говорите про необхідність пропаганди використання ліцензійної продукції. Які заходи в даному випадку робить компанія Microsoft?

- Основний інструмент донесення інформації - це, звичайно ж, спілкування з користувачами безпосередньо. Якщо говорити про бізнес, то для його представників ми проводимо велику кількість семінарів і конференцій, в ході яких розкриваємо проблематику. Якщо йдеться про домашніх користувачів, то на цей сегмент розраховані публікації в пресі і Інтернеті.

Крім того, ніщо так не переконує людей, як практичні приклади і демонстрації. Приміром, нещодавно ми проводили дослідження піратських дисків, які купили на "Петрівці", - пройшлися по них стандартними антивірусами. Близько 60% цих дисків були заражені, при чому несли в собі вірусне ПО найвищій небезпеці. Дивно - люди ставлять удома металеві двері, витрачають гроші на сигналізацію в автомобілях, кладуть гроші на рахунки у банку, але при цьому відкривають двері для махінацій через свій комп'ютер. У результаті може виявитися, що після установки ПО з піратського диска ваш комп'ютер включається у бот-сети, через які здійснюються інтернет-атаки і розсилається spam. У таких випадках, власник комп'ютера може про це навіть не підозрювати.

Яким чином Microsoft бореться з поширенням піратської продукції компанії?

- Боротьба ведеться в двох напрямах. Цей інформаційний напрям і напрям, пов'язаний з перевірками діяльності суб'єктів підприємництва. Зокрема, наші юристи ініціюють перевірки у юридичних осіб, за фактом яких подають позови до суду і ініціюють порушення кримінальних справ. На поточний рік пріоритетним напрямом для нас буде переслідування порушників по лінії господарських судів.

"Дивно - люди ставлять удома металеві двері, витрачають гроші на сигналізацію в автомобілях, кладуть гроші на рахунки у банку, але при цьому відкривають двері для махінацій через свій комп'ютер"

Як виявляються порушення з боку суб'єктів підприємництва?

- Факт порушення виявляють оперативні співробітники Міністерства внутрішніх справ, зокрема, Управління по боротьбі з кіберзлочинністю і Департаменту Державної служби боротьби з економічними злочинами МВС України. Вони приходять в організацію з напрямом на перевірку, просять усю господарську документацію, кількість комп'ютерів на балансі, кількість ліцензій, які куплені організацією. Потім проводиться візуальний перегляд техніки і так далі. Результати перевірки потрапляють до наших юридичних представників, які їх аналізують і, у разі потреби, подають заяви в компетентні органи.

Тобто Microsoft досить тісно співпрацює з правоохоронними структурами?

- За усе, що пов'язано із співпрацею з правоохоронними органами відповідає наш зовнішній юридичний радник - компанія "Лексфор". Вони працюють на підставі доручення від нашої американської корпорації і здійснюють усі практичні дії: подача заяв, ініціація перевірок, представлення інтересів в суді і так далі. Вони є абсолютно самостійною організацією. У нас немає можливості впливати на дії "Лексфор", проте одним із завдань мого департаменту є координація наших дій і залучення юристів до освітніх заходів.

За якими критеріями компанія рангу Microsoft вибирає своїх зовнішніх юридичних радників?

- Існує глобальна політика відбору компаній, що надають послуги корпорації Microsoft. Це досить об'ємний документ, де чітко прописані абсолютно усі кроки і критерії для вибору таких компаній. Приміром, це певний рівень фінансової стабільності компанії, і інші вимоги, які дозволяють нам бути спокійними в плані довгостроковості її роботи на ринку, її репутації і етичній охайності.

Бесіду вів Сергій Саченкоголовний редактор порталу ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини