Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Олексій Кот : "Зараз клієнти чекають від нас більшого, ніж юридична консультація"

19 грудня 2011, 16:23
694
0
Реклама

Олексій, в 2010 році було прийнято рішення створити юридичну фірму "Антика". Чим воно було викликане? Чому декілька партнерів прийняли рішення вийти із складу однієї юридичної фірми і створити власну фірму?

- Наш вихід із складу партнерів ЮФ "Салком" і створення власної юридичної фірми "Антика" було, з одного боку, не простим, але, з іншого боку, усвідомленим рішенням. Передусім, це було викликане бажанням і інтересом реалізувати власну стратегію організації і розвитку юридичного бізнесу в Україні. Напевно, саме створення власної юридичної фірми і дозволяє здійснити ці плани в повному об'ємі.

При цьому, ми не новачки в юридичному бізнесі. Кожен з партнерів ЮФ "Антика" більше 15 років працює в цій сфері. Тому у нас вже сформувалися деякі власні погляди на те, як це треба робити. Чи завжди ми правильно поступаємо - покаже час. Не скромничатиму і не кривитиму душею, дуже приємно, що за результатами щорічного рейтингового дослідження юридичного ринку України, проведеного цього року газетою "Юридична практика" і видавничим домом "Коммерсантъ-Україна", ЮФ "Антика" увійшла до ТОПА 50 провідних юридичних фірм. Скажу чесно, таку мету в перший рік діяльності фірми ми не ставили. ЮФ "Антика" виявилася в середині згаданого рейтингу, і для нас це хороший знак.

Якісь складнощі виникали при створенні власного юридичного бізнесу або усе йшло гладко?

- Гладко не буває. Дійсно, ми думали, що усе буде зовсім по-іншому. Тобто, не гірше і не краще, а просто по-іншому собі це представляли. Передусім, різко збільшився об'єм організаційної роботи, зустрічей з колегами, з потенційними клієнтами.

Звичайно, було також не просто формувати клієнтську базу. Але наші клієнти, з якими ми досить давно працювали, повірили в нас і підтримали наше рішення продовжити юридичну практику самостійно в якості партнерів юридичної фірми "Антика". Більше того неодноразово в ході обговорення подальших перспектив співпраці ми часто чули тезу про те, що для клієнтів, як це ні парадоксально, важливіше ім'я і репутація юриста, з яким він працює, а не назва юрфірми.

Також хочу відмітити, що за час роботи у нас з'явилися нові досить великі клієнти з хорошим портфелем завдань. Ми розраховуємо на те, що і надалі кількість наших клієнтів ростиме, так само як і кількість замовлень від вже існуючих клієнтів.

Які у вас підходи до пошуку клієнта?

- Підходи в цьому питанні можуть бути самими різними. Як мовиться: що росіянинові добре - для німця смерть. Тому якихось універсальних підходів не буває. Я думаю, в першу чергу, важливе хороше і відповідальне відношення до клієнта і його завдань. Це те, що завжди буде оцінено. Зараз клієнти часто чекають від нас небагато більшого, ніж просто надання юридичної консультації - потрібно ширший погляд на бізнес клієнта. Клієнт хоче отримати раду людини, яка обертається у бізнес-кругах і обізнаніший в деяких питаннях, ніж представники тієї або іншої компанії. Потрібно те, що називається правовим чуттям, правовою інтуїцією. І ми вимушені переймати на себе деяку відповідальність, тому що такого роду консалтинг виходить за рамки звичайної юридичної консультації. Наша фірма не просто радить, як можна поступати, що дозволяє клієнтові прийняти юридично правильне рішення. Більше того, рішення має бути ефективним - не просто, як це можна зробити, а як це треба зробити. При цьому клієнт зберігає за собою право прийняти остаточне рішення.

Скільки треба мати грошей, щоб сьогодні стати партнером юрфірми?

- Питання цікаве. З одного боку, звичайно, треба мати гроші тому, що на етапі старту треба вкладатися. Але з іншого боку, грошей повинно бути в такій кількості, яка б дозволила вам зберегти бажання працювати партнером, дало б можливість зберегти ту необхідну мотивацію того, щоб не просто виконувати свою функцію, а виконувати її якісно, бути, власне кажучи, кращим в том, ніж ти займаєшся. Я, звичайно ж, не заперечую якийсь альтруїзм і інтерес до того, щоб робити великі справи, займатися дуже важливими або резонансними судовими процесами і красивими угодами. Але як би то не було, юридичний бізнес - це все-таки бізнес. Тому матеріальна складова теж є присутньою.

Яким чином ви підходили до підбору персоналу для своєї фірми? Адже багато хто говорить, що досить складно знайти потрібного юриста на сьогоднішньому ринку персоналу.

- Є усталена думка, що вибираючи або приймаючи на роботу юриста, ти приймаєш на роботу свого партнера. Але далеко не кожен зможе, а головне захоче пройти увесь цей шлях. Треба зрозуміти основну мотивацію майбутнього працівника і на основі цього приймати рішення про те, наскільки він може відповідати твоїй запитальній позиції. Питання психологічної сумісності, комунікабельності, готовності працювати в команді, уміння мобілізувати свої внутрішні ресурси в стресовій ситуації - усі ці моменти, як правило, украй важливі. І одним із завдань керівника якраз і є уміння побачити ці якості в потенційному співробітнику. Природно, на усі ці якості ми дивимося вже за результатами професійного і мовного тестування.

Наша команда в основному складається з юристів, з якими ми разом з моїм партнером Андрієм Кузнєцовим працювали в юридичній фірмі "Салком". Це дійсно ті люди, які розділяють наші погляди і які прийняли у той час досить непросте рішення про продовження співпраці з нами у рамках ЮФ "Антика".

А що стосується підбору молодих юристів? Які до них вимоги?

- Є певні відмінності в підготовці юристів. Наприклад, на юридичному факультеті Київського національного університету ім. Т. Шевченка і в Інституті міжнародних відносин цього ж університету небагато різні акценти підготовки юридичних кадрів. Тому вибір залежить від того якого саме юриста потрібно. На жаль, серед випускників рідко зустрічаються універсали, що однаково добре орієнтуються в усій галузях права.

Напевно, я не розкрию нікому секрет, що сам по собі ВНЗ - це дійсно дуже важливо. Але якщо людина не хоче вчитися, то ніякий ВНЗ його не виправить. А коли людина прагне до знань, то навіть у Внз, який, скажімо так, не на слуху, він зможе добитися високого рівня юридичної освіти. Це дозволить йому успішно займатися юридичною практикою за інших необхідних умов.

Як ви відноситеся до того, що багато юрфірм створюють у себе нетрадиційні практики і таким чином намагаються притягнути нових клієнтів. Ваша фірма не збирається зайнятися якоюсь оригінальною практикою?

- Я б цього не заперечував. Не виключаю, що з часом ми обговорюватимемо таку можливість з партнерами. Проте не думаю, що це питання буде актуальне для наступного року. На даний момент наше основне завдання - це успішна робота в тих практиках, в яких ми позиціонуємо себе в якості кращих. Це, передусім, антимонопольне право, за яке відповідаю я, судова практика, яку веде Андрій Кузнєцов практика під назвою "Земля, будівництво, нерухомість", за яку відповідає Олександр Буртовийпартнер, який приєднався до нас в лютому 2011 року.

Які тенденції сьогодні ви можете відмітити на ринку юридичних послуг зокрема в практику M&A і фінансах?

На жаль, на нашому ринку зараз особливо активні не стільки інвестори, скільки державні перевіряючі органи. Я думаю, що така ситуація не є тим двигуном, який може притягнути іноземних інвесторів. Тому усе залежатиме від того, наскільки державі вдасться хоч би не розполохати інвесторів, що залишилися в Україні.

А що можна спостерігати на ринку? Кількість угод збільшилася?

- Наші колеги і ми досить часто використовуємо такий механізм, як просування успішно реалізованих проектів. Сьогодні можна констатувати тільки одно - стало більше інформації про успішно проведені семінари, круглі столи, якісь суспільно-політичні заходи і так далі. По-справжньому реалізованих, красивих проектів, угод, на жаль, більше не стає.

В якості керівного партнера ЮФ "АНТИКА" скільки часу (можна в % співвідношенні) ви можете собі дозволити виділити на практику?

- За моїм глибоким переконанням, юрист залишається юристом лише до тих пір, поки він практикує.

Юридичний бізнес досить специфічний. Не можна побудувати моделі управління цими процесами, якщо ти безпосередньо не працюєш юристом. Людина, керівна юридичним бізнесом,, партнер компанії дійсно має бути авторитетом в тій або іншій сфері практики. Має бути повноцінне визнання з боку юристів, працюючих в твоїй компанії, твоїх колег по юридичному цеху, конкурентів і, безумовно, з боку клієнтів.

Дуже приємно, коли до тебе приходять люди і говорять: "Вас відрекомендували як кращого фахівця і сказали, що якщо Ви з цим завданням не впораєтеся, то, напевно, з нею не впорається ніхто". Звичайно, такі слова вдається почути не часто, але коли це відбувається, то стає дійсно приємно і ще раз переконуєшся, що, напевно, ти не помилився з професією.

Так скільки часу ви можете собі дозволити займатися практикою?

- Досить багато. Практикую я стільки, скільки цього вимагають клієнти.

Сьогодні будь-які M&A угоди не проходять без їх узгодження з Антимонопольним комітетом України (далі - АМКУ). Як сьогодні працюється юристам з цим державним органом?

- Я можу сказати, що АМКУ властива одна з особливостей, яка мені дуже імпонує, - вимоги Комітету зрозумілі. Вони, можливо, не завжди виправдані, проте, як правило, засновані на законі. Якщо говорити про необхідність узгодження практично кожної угоди у сфері M&A, то, напевно, треба міняти закон і збільшувати фінансові порогові показники, які вимагають узгодження угоди з АМКУ. Хочу відмітити, що АМКУ досить відкритий, і я думаю, що це якраз те, чого можна побажати і усім іншим українським держорганам.

У вересні цього року ви були обрані Головою Правового комітету Громадської ради при Антимонопольному комітеті України. У чому полягає діяльність правового комітету і які Ваші основні завдання на цій посаді?

- Зараз функція Правового комітету Громадської ради при АМКУ - це, по суті, функція юрвідділу на підприємстві. Передусім - це правова експертиза. У цьому ми бачимо своє основне завдання. До складу Громадської ради увійшли представники близько 50 громадських організацій, дуже багато представників юридичних консультантів. У громадській раді я представляю некомерційне партнерство "Сприяння розвитку конкуренції в країнах СНД". Основною функцією правового комітету і своєю функцією як керівника правового комітету я бачу, передусім, якісну експертизу тих правових актів, які розробляються АМКУ, а також вироблення правильних правових підходів до рішення тих або інших практичних завдань з метою спрощення ведення бізнесу в Україні і забезпечення максимальної прозорості діяльності АМКУ. Зараз, наприклад, у рамках правового комітету ми проводимо експертизу декількох нормативних актів. Нещодавно відбувся круглий стіл, який був присвячений питанням, пов'язаним з розробкою Порядку звільнення від відповідальності учасників картельних угод.

Які ваші професійні плани на найближче майбутнє?

- Мої професійні плани як керівного партнера - підтримувати ту динаміку розвитку юридичної фірми "Антика", яку ми задали разом з нашою командою в 2011 році. Щиро сподіваюся, що мені вдасться продовжити і свою наукову діяльність. Думаю, що юриспруденція дозволяє успішно поєднувати науку і практику. І якраз їх успішний симбіоз, їх синергія дозволяє досягати по-справжньому доброго результату - як для науки, так і для практики.

Розмовляла Кристина Венгриняк, випускаючий редактор ТН "ЮРЛИГА", компанії "ЛІГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини