Віталій, наскільки ефективно розвивалася цього року практика Вашої компанії у сфері енергетики і природних ресурсів?
- В поточному році у цієї практики був досить активний ріст. Передусім, ми працювали над проектами по поновлюваній енергетиці, а також нафті і газу. Окрім цього варто відмітити затребуваність і інтерес до проектів по Кіотському протоколу. Порівняно з попереднім роком, рік 2011 пройшов для нас поза сумнівом краще. Завдяки цьому ми продовжуємо залишатися однією з найуспішніших практик в CMS Cameron McKenna.
Які великі проекти (угоди) в цій індустрії обслуговували цього року Ваші юристи?
- На жаль, я не можу розголошувати імена наших клієнтів, через конфіденційність, скажу лише те, що великі проекти, які ми вели цього року, торкалися інвестування в пошук і здобич вуглеводнів на території України.
Крім того, буквально днями ми закрили угоду по купівлі вітрової електростанції, яка є великим проектом за Європейськими мірками. Наскільки мені відомо, це перший продаж такого великого ветропроекта на українському ринку за останній рік. Інші проекти або знаходяться в пошуку, або у кращому разі - ведуть переговори з потенційними інвесторами.
В даний момент ми також консультуємо одну з найбільших і відомих у світі виробника вітрових турбін, яка поставлятиме своє устаткування для ветропроектов в Україні.
Віталій Радченко |
Які послуги серед клієнтів цієї практики були найбільш затребувані?
- Якщо говорити про вітрову або сонячну енергетику, то в основному це due diligence проектів і подальший супровід транзакції : підготовка документів про купівлю-продаж, договорів акціонерів з урахуванням питань, піднятих в ході аудиту. Дуже багато клієнтів приходить до нас за порадою і допомогою в рішенні проблем або питань, що виникають в процесі оформлення прав на землю для проектів поновлюваної енергетики.
Якщо говорити про проекти у галузі нафти і газу - то це консалтинг з регуляторних питань пошуку, здобичі, постачання і експорту газу, а також відповідна контрактна і договірна робота.
Що стосується проектів по Кіотському протоколу, то в цьому випадку клієнти найчастіше зверталися до нас з проханням допомогти їм в переговорах по укладенню договорів купівлі-продажу одиниць скорочення викидів, і подальшого супроводу цих угод, аж до отримання одиниць. Враховуючи останні події на ринку (припинення права України торгувати одиницями встановленої кількості, а також одиницями, які були згенеровані проектами, зареєстровані за національною процедурою, - Track 1), наші багатомільйонні угоди можна назвати виключенням з правила.
Хто є потенційним клієнтом Вашої практики у сфері енергетики і природних ресурсів?
- У більшості випадків ми працюємо з іноземними інвесторами, з іноземними покупцями, трейдерами і банками, міжнародними девелоперами, енергетичними і нафтогазовими компаніями. Рідко, але все-таки зустрічається інтерес до наших послуг в енергетичній сфері і у місцевих - досвідчених і великих компаній, готових йти на оплату наших недешевих, але дуже якісних послуг (Посміхається - прим. ред.)
"Парламент і уряд досить часто вносять зміни в электроэнерг-кое законодавство, що кожного разу викликає велике побоювання і нерозуміння у інвесторів, оскільки, іноді не зрозуміло, яким чином це законодавство застосовуватиметься надалі" |
Які Ваші прогнози відносно розвитку практики на майбутній рік?
- Якщо з боку уряду будуть зроблені кроки спрямовані на лібералізацію умов ведення енергетичного бізнесу в країні, проведення нових аукціонів і тендерів, відкриття енергетичного ринку і підвищення конкуренції на нім - це поза сумнівом сприятиме розвитку бізнесу наших клієнтів, і внаслідок цього - наша практика енергетики і природних ресурсів розвиватиметься ще більше активніше, ніж в 2011 році, хоча, і так ми працюємо на усе 120%.
Крім того, якщо говорити про нафтогазову галузь, багато що залежатиме також і від успішності проектів наших клієнтів з державними компаніями і органами, а також українськими партнерами з приватного сектора; від того, чи зможуть вони підтвердити наявність в Україні покладів нетрадиційного газу на заході і сході країни, вуглеводнів в Чорному морі, і тому подібне
Стосовно проектів поновлюваної енергетики, багато страхів інвесторів пов'язано з не до кінця зрозумілим, і законодавством, що часто міняється, а також відсутністю у державної влади розуміння про те, як ця галузь повинна розвиватися в перспективі. Парламент і уряд досить часто вносять зміни в електроенергетичне законодавство, що кожного разу викликає велике побоювання і нерозуміння у інвесторів, оскільки, іноді не зрозуміло, яким чином це законодавство застосовуватиметься надалі. Проте, незважаючи на це, ми думаємо, що наступний рік буде досить показовим для зеленої енергетики, оскільки завдяки недавнім змінам в земельне, будівельне і галузеве законодавство, дозріє більше проектів і на ринку на що оберне погляд іноземним інвесторам, які судячи з усього сильно розчаровані зменшенням субсидування зеленої енергетики в країнах Європейського Союзу.
Розмовляв Сергій Саченко, головний редакторТН "ЮРЛИГА"