Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Маркіян Ключковский : "В Україні спортивне право робить лише перші кроки"

24 листопада 2011, 10:08
661
1
Реклама

Маркіян, редакція "ЮРЛИГИ" поздоровляє Вас з недавнім підвищенням. Чи можна це частково розцінювати як нагороду за відданість і віру в успішне майбутнє компанії?

- Велике спасибі за поздоровлення. Прийнято вважати, що для того, щоб вирости до партнера юридичної фірми, треба пройти 7-8 років копіткої щоденної роботи. Це умовний "стандарт", який прийнятий у більшості провідних фірм Європи, США і всього світу, а також в Україні і в Росії.

Ось і я пройшов цей шлях. Я працюю у Фирме вже 7 років, і прийшовши молодим студентом, щороку ріс, вчився, розвивався і набирався досвіду. Результатом цієї праці стала відповідна оцінка з боку партнерів ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери", які довірили мені не лише участь в управлінні компанією, але і призначили соруководителем міжнародної арбітражної і судової практики і главою практики спортивного права.

Яким чином після підвищення зміняться Ваші функції у фірмі?

- Головна зміна моїх функцій після призначення партнером - це моя автономність, яка має на увазі функції по розвитку бізнесу, своєї практики і по залученню клієнтів і роботи, самостійне ведення справ клієнтів, керівництво своєю групою юристів і управління увіреними мені практиками фірми. Я виконував багато з цих функцій і на посадах cоветника і cтаршего юриста, але тепер вони мають більше чітко виражений характер. Окрім цього, в мої обов'язки входить участь в управлінні фірмою спільно з іншими партнерами Бюро.

Як відбилося злиття Magisters і "ЕПАП" на Вашій роботі: чи змінився розпорядок робочого дня, робочий графік, чи змінилися вимоги до юристів, завдання і філософія компанії?

- Оскільки однією з головних передумов для злиття Magisters і ЕПАП є близькість філософій і культур компаній, кардинальних змін апріорі не очікувалося. Ми працюємо під новим брендом, проте наші принципи, підходи до ведення бізнесу, наш склад і навіть офіс залишилися колишніми.

Я б говорив не про зміни, а про синергетичний ефект, которго ми досягли завдяки злиттю. При цьому, працюючи під єдиним брендом, сповідуючи загальні цінності і підходи, ми залишаємо кожному офісу значну долю автономності, прекрасно розуміючи, що кожен ринок має свою специфіку, яку необхідно враховувати.

Я б відмітив таку важливу перевагу, як можливість обмінюватися досвідом зі значно великою кількістю досвідчених юристів - наших колег, працюючих в Москві і Санкт-Петербурзі. Мультиофисность, яка стала відмінною рисою ЕПАП після злиття, також природним чином спричинила необхідність ефективнішого cross - selling - взаємодії і роботи з клієнтами різних офісів Бюро.

Маркіян Ключковский

Давайте поговоримо про одну з практик, яку Ви тепер очолюєте, - про практику спортивного права. Наскільки поширена сьогодні ця галузь на юридичному ринку України? І наскільки затребувана?

- Спортивне право - одна з найновіших галузей права, і, природно, як самостійна галузь знань і практики вона лише починає розвиватися. Проте, у світовому масштабі - це серйозна і самодостатня галузь права, яка існує багато років і являється надзвичайно великий за об'ємом.

У Україні спортивне право робить лише перші кроки. Коли я почав займатися цією тематикою 4 року назад, в Україні не було жодного практикуючого юриста, який би спеціалізувався на питаннях спортивного права. Уся спортивно-правова робота велася усередині спортивних організацій - спортивних федерацій, спортивних клубів, асоціацій. Навіть зараз, незважаючи на популяризацію спортивного права, основна частина роботи здійснюється без залучення зовнішніх радників.

Проте, якісні юридичні послуги в області спортивного права в Україні стають все більш і більш затребувані. Ймовірно, це можна зв'язувати з приходом серйозного фінансування в український спорт, що спричинив за собою необхідність в якісному юридичному обслуговуванні. Відчувши цю динаміку, ще під час нашого існування як Magisters була створена перша в Україні чітко виділена практика спортивного права. Зараз загальний об'єм консультацій по спортивному праву складає від 10 до 20% від мого загального завантаження. Тобто ця практика досить таки "нішева", але її існування повністю виправдане з точки зору юридичного бізнесу.

Хто частенько може виступати клієнтом цієї практики і які послуги із спортивного права найбільш затребувані в Україні?

- Клієнтами нашої практики спортивного права є особи або компанії, що так чи інакше відносяться до спорту, - спортивні клуби, окремі спортсмени, спортивні асоціації, а також інші організації або компанії, які тим або іншим чином мають відношення до спортивної галузі.

Дела в практиці можна умовно розділити на дві частини - суто спортивні і околоспортивные. Суто спортивні справи - це ті, які торкаються саме спорту як діяльності і стосунків, пов'язаних з ним. Сюди можна віднести спори між футболістами і футбольними клубами по їх контрактах, питання взаємин між клубами з приводу трансферів спортсменів, в цю ж групу потрапляють такі специфічні справи як допінгові. Околоспортивные поділа - це ті, які за своєю суттю є "звичайними", комерційними, але при цьому існують в спортивному контексті і мають істотну специфіку. Наприклад, серед справ, які ми вели, - справи про будівництво спортивних споруд, справи про права на телетрансляцію футбольних матчів. Усі вони припускають масу особливостей, які ніколи б не були підняті в "звичайних" справах.

У Україні спортивне право робить лише перші кроки. Коли я почав займатися цією тематикою 4 року назад, в Україні не було жодного практикуючого юриста, який би спеціалізувався в цих питаннях.

Як юристові знайти клієнта в цій галузі?

- Приблизно так само, як і у будь-якій іншій області. Необхідно, щоб тебе знали: хто ти, чим займаєшся і що умієш. Єдина відмінність - це те, що реальний спортивний світ дуже ретельно "захований" від сторонніх очей, а спортивне співтовариство - дуже закрите. Тому найскладніше завдання для юриста - потрапити в це співтовариство. В цілому. усе залежить від професійних якостей юриста і того, як він зуміє "продати" себе і свої послуги.

Які спори між спортсменами і професійними клубами (між клубами) виникають найчастіше?

- Якщо узагальнювати, то, напевно, найпоширеніші спори - це трудові спори між клубом і спортсменом, спори за контрактом. Звичайно це невиплата і неповна виплата зарплати або ж невиконання спортсменом зобов'язань за контрактом. Дуже часто подібні речі переплітаються між собою і супроводжуються бажанням спортсмена достроково розірвати укладений контракт. Досить часті і спори між клубами із-за трансферів гравців, по виплаті компенсацій за виховання молодих гравців і інші. Ці справи зазвичай невеликі, але досить поширені.

Чи прогнозуєте Ви ріст цієї практики, адже спорт в нашій країні розвивається не настільки нестримно, як хотілося б?

- За нашими оцінками, практика спортивного права в Україні обов'язково ростиме. Як я вже сказав, в український спорт приходять гроші - спочатку у футбол, потім у баскетбол, тепер в хокей. Інвестори вимагають якісного обслуговування своїх інвестицій. Крім того, в Україну їдуть виступати відомі спортсмени, яким пропонують високі зарплати, вони також часто шукають хороших юристів для представлення своїх інтересів в новій для себе країні. Відповідно, справи часто бувають масштабними. Гучна справа футболіста Матузалема, який вступив в конфлікт з ФК Шахтар (Донецьк), закінчилася арбітражним рішенням на суму близько 15 млн. євро.

Ще один важливий момент - останнім часом все більше увага приділяється прозорості фінансування спорту і ліцензування клубів, у тому числі за фінансовими критеріями. Яскравий приклад - ініційований УЕФА "Фінансовий Fair Play" - система норм і правил, яка регламентує як витрати, так і прибутки клубів. Враховуючи, що багато українських клуби (не кажучи вже про зарубіжних) є підприємствами з річними бюджетам в десятки мільйонів доларів, масштаб роботи досить істотний.

Не можна також забувати і про околоспортивном вимір. Розвивається спортивна інфраструктура, і ці великі проекти також потребують якісного юридичного обслуговування. Наприклад, для того, щоб побудувати стадіон, на сьогодні може бути недостатньо просто намалювати красивий проект і побудувати по ньому арену. Щоб арена могла приймати ігри різних чемпіонатів, при будівництві треба враховувати численні вимоги ФИФА і УЕФА для таких стадіонів. Для цього необхідно досконально знати документи цих організацій, які регламентують проведення тих або інших змагань.

Реальний спортивний світ дуже ретельно захований від сторонніх очей, а спортивне співтовариство - дуже закрите. Тому найскладніше завдання для юриста - потрапити в це співтовариство.

Знаю, що Ви є футбольним фанатом і прихильником спорту. Виходить, що займаючись спортивним правом, Вам вдалося поєднати своє хобі і свою професійну діяльність воєдино? Які переваги в цьому Ви для себе знаходите?

Так, це правда, я є великим фанатом спорту в цілому і футболу, зокрема. Як говорить один мій товариш, якщо по телевізору показують м'яч або шайбу, або якщо хтось кудись біжить або щось кидає, то Маркіян напевно це вже дивиться.

У тому, що моя професія і хобі в цьому сенсі співпали - частково везіння. Але також за цим криється і моя цілеспрямована робота. І в цьому немає нічого дивного, адже будучи любителем спорту, я намагався якомога більше про спорт дізнатися. Дізнатися не лише про те, що показують по телевізору, але і про те, що відбувається "за кулісами", як спорт організований. Природно, як юриста мене також цікавило, в яких правових рамках діє спорт. В результаті, я добре розумію особливості спорту і специфіку професії або діяльності своїх клієнтів. А це завжди дуже важливо і не лише в спортивних справах.

Я продовжую стежити за спортом не лише як уболівальник. Наприклад, мені дуже цікаві північноамериканські професійні спортивні ліги, особливо - NFL, ліга по американському футболу. В порівнянні з Європою там діють абсолютно інші принципи організації спорту. При цьому окремі моменти і концепції вже перетинають океан, і в недалекому майбутньому будуть актуальні і у нас.

Розмовляв Сергій Саченкоголовний редактор порталу "ЮРЛИГА".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини