Отже, парламентом прийнятий в другому читанні і в цілому Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності і службової діяльності" (на базі президентського законопроекту).
Аналізуючи ухвалений законопроект можна сказати, що частина злочинів "білих" комірців" переводиться в розряд адміністративної провини. Ряд злочинів не каратиметься позбавленням волі - тільки штрафами. Проте розмір штрафів, як карне покарання, істотно зростає. За деякі злочини, якими причинний матеріальний збиток, встановлюється суми штрафів без яких-небудь обмежень - штраф має бути не менше розміру заподіяної шкоди.
Із законом про "гуманізацію" складається цікава ситуація. З одного боку по ряду злочинів відміняється карне переслідування, а з іншого боку - при несплаті досить великих штрафів штраф замінюється позбавленням волі, і притому без альтернативи.
Ряд міжнародних комісій, які спостерігають за дотриманням прав громадян на Україні і Європейський суд неодноразово відмічали у своїх доповідях і рішеннях про можливе безпідставне застосування до громадян України заходів припинення у вигляді укладення під варту.
В зв'язку з цим позитивним є те, що укладення під варту не може бути застосоване до раніше несудимій особі, підозрюваного або звинувачуваного в здійсненні злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п'яти років, за винятком випадків, коли він ховається від органів слідства або перешкоджає розслідуванню справи або невнесення засобів в якості запоруки.
Окрім цього передбачений ряд злочинів у сфері господарської діяльності, притягнення до відповідальності за які можливо виключно на підставі скарги потерпілого. При цьому порядок притягнення до карної відповідальності за скаргою потерпілого припускає, що відповідна кримінальна справа підлягає припиненню у разі, якщо потерпілий примириться з обвинуваченим до моменту видалення суду в дорадчу кімнату для постанови вироку.
Сергій Шклярстарший партнер АТ Arzinger