Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ірина Никитина : "Я б не радила нашим колегам в Україні розслаблятися"

10 листопада 2011, 13:46
213
0
Реклама

Ірина, Ви маєте досвід роботи на посаді виконавчого директора в юридичних компаніях як в Україні, так і в Росії. Які основні відмінності російського і українського ринків один від одного?

- Саме тому, що у мене є досвід роботи на обох ринках я, передусім, шукаю те, що ріднить ці ринки. Загальні риси - це база для подальшого розвитку обох ринків, грунт для плідної співпраці.

Безумовно, історія розвитку російського і українського юридичних ринків за останні 20 років сильно різниться. На обох є присутніми іноземні гравці, проте питома вага іноземних юридичних фірм і їх калібр в Україні явно на порядок поступається російським офісам цих фірм, де знаменитий "Magic Circle" є присутнім практично у повному складі. Тому російський ринок більше конкурентний, і з моменту розпаду СРСР саме іноземці задають тон в транснаціональних транзакціях. У теж час російські національні гравці часу даремно не втрачали, йшли вперед семимильними кроками, відвойовуючи позиції на рідному ринку і тіснивши західних конкурентів знанням дійсності, практичним підходом до рішення проблем клієнта, російською кмітливістю і нарощуючи при цьому західні підходи до ведення самого бізнесу.

Інша явна відмінність - це масштаб (я маю на увазі більший об'єм ринку, обороти бізнесу, кількість персоналу російських юрфірм).

Через свій масштаб і високу конкуренцію російський ринок прагматичніший і бизнес-ориентирован.

З особистих спостережень за ті, що пройшли півроку можу сказати, що через свій масштаб і високу конкуренцію російський ринок прагматичніший і бизнес-ориентировану стосунках учасників більше прямолінійності, системності і менше емоцій. Підводячи підсумок, скажу, що це цікаве і комфортне середовище для бізнес-мешкання.

Серед українських фахівців існує думка, що український юридичний бізнес - прогресивніший, краще розвиненіший, чим в Росії. Чи можете Ви погодитися з цим твердженням?

- Як екс-директор Асоціації юристів України, я б сказала, що в Україні більша кількість національних гравців, що допомагають один одному розвивати юридичний бізнес у своїй країні. Проте саме масштаби і завдання, що вирішуються юристами для своїх клієнтів в Росії, дають юридичним фірмам благодатний (іноді безпрецедентну і неповторну!) грунт для власного розвитку.

А взагалі, багато "істотних" відмінностей між нашими ринками і країнами сильно перебільшено, а схожі моменти недооцінені. Коли ти працюєш по обидві сторони російсько-української межі, це стає особливо очевидно.

Які головні відкриття Ви зробили для себе як фахівця в юридичному менеджменті, працюючи в Юридичному бюро "Егоров, Пугинский, Афанасьев і Партнери"?

- Рівень довіри до управлінців-професіоналів; широта мандату і самостійність в ухваленні рішень; приємно уразила також швидкість ухвалення важливих стратегічних рішень. Окремий респект команді професіоналів, в яку було приємно влитися.

Чому російські юридичні фірми поки що неохоче заходять на український ринок? І чи можна чи чекати цього в майбутньому?

- Хіба? На мій погляд, злиття Magisters з EPA&P - якраз яскравий приклад зворотного! Поживемо - побачимо, але я б не радила нашим колегам в Україні розслаблятися. Наш приклад може виявитися заразливим (Сміється - прим. ред.).

Як екс-директор Асоціації юристів України, я б сказала, що в Україні більша кількість національних гравців, що допомагають один одному розвивати юридичний бізнес у своїй країні.

Чи сприяли Ви об'єднанню EPA&P зі своїм колишнім працедавцем Magisters? Чи це можна назвати справою випадку?

- Його Величність випадок! Але я можу з повною відповідальністю сказати, що маю найпряміше відношення до процесу інтеграції наших фірм. Я рада, що в моїй професійній долі стався такий проект. Розуміючи культуру і природу "зсередини", знаючи обидві команди, виходить знаходити унікальні рішення для об'єднаної фірми в найкоротші терміни і також швидко їх реалізовувати.

Чи змінилися Ваші посадові функції після злиття?

- Змінився масштаб. Об'єднана команда - це майже 500 співробітників в Москві, Пітері, Києві, Мінську, Астані, Лондоні і Вашингтоні. Крім того, до круга обумовлених спочатку обов'язків додався істотний об'єм роботи і відповідальності за процес інтеграції. Але, як відомо, очі бояться, а руки роблять. Це безцінний досвід, професійний виклик і унікальний шанс застосувати свої знання-уміння. Упевнена, що багато професіоналів захотіли б виявитися на моєму місці в цей цікавий період.

Як Ви вважаєте, чи буде EPA&P в Україні мати такий же великий вплив на ринку, яке мала раніше ЮФ Magisters?

- Я схильна бачити ситуацію інакше. У Україні фірма змінила назву, проте команда, її досвід і унікальна, визнана на ринку експертиза залишилися. Плюс додався унікальний досвід і експертиза колег з EPA&P. Тому немає сумнівів, що синергія від об'єднання двох фірм лише додала ваги нашим позиціям в Україні.

Які пріоритетні завдання EPA&P ставить на українському ринку?

- Такі завдання я умовно підрозділяю на зовнішні і внутрішні. Із зовнішніх, найпріоритетніша - максимально використовувати досвід і переваги об'єднаної команди для користі існуючих і нових клієнтів фірми. Основна внутрішня - процес інтеграції (зближення культур, об'єднання ресурсів, вироблення і інституціоналізація процесів взаємодії між офісами, уніфікація бізнес процесів).

Очевидно, що ці завдання дуже взаємозв'язані і від успіху на кожному з фронтів залежить наш успіх в цілому.

Ми ретельно аналізуємо усе, що ефективно працювало в Magisters, щоб імплементувати це у рамках об'єднаної фірми.

Яка подальша доля бренду "Magisters"?

- Позиція партнерів - об'єднана фірма працюватиме під брендом EPA&P. Проте увесь багатий позитивний досвід, який накопичений Magisters, також не буде втрачений. Ми ретельно аналізуємо усе, що ефективно працювало в Magisters, щоб імплементувати це у рамках об'єднаної фірми. Це неймовірно важливо, особливо в юридичному бізнесі, де головними пріоритетами завжди були, є і будуть клієнти, співробітники, професіоналізм і традиції.

Чи важко Вам працювати далеко від будинку, і наскільки велика вірогідність продовження Вашої кар'єри в Україні?

- Моя сім'я - зі мною. Це усе, що мені потрібне, щоб почувати себе як вдома у будь-якому місті. А робота, яка дає мені можливість для професійного розвитку і самореалізації, - це мій компас. Я вже працювала в Москві (в період роботи в Magisters) - це комфортне для роботи і життя місто, мені подобаються його ритм і атмосфера. Що ж до перспектив продовження роботи в Україні, то вони рівновеликі перспективам роботи у будь-якій іншій країні, де мене чекають цікаві проекти.

Розмовляв Сергій Саченко, головний редактор ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛІГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини