Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Олексій Волков : "Юридичний бізнес в Україні відбиває стани усього бізнесу в країні"

1 листопада 2011, 12:13
816
0
Реклама

Олексій, скажіть, як ви можете охарактеризувати нинішній юридичний бізнес в Україні?

- Я думаю, сьогодні юридичний бізнес в Україні є віддзеркаленням стану усього бізнесу в країні, а останній, у свою чергу, є віддзеркаленням національної політики і стану світової економіки. Передусім, йдеться про реформи в країні, а також про завершення кризи 2008-2010 рр., і одночасно початку (очікуванні) нової кризи 2012-2014 рр. В таких умовах, відповідно, поведінка бізнесу спрямована на те, щоб підготуватися до нових умов.

З точки зору внутрішньої економіки, юридичний бізнес як дзеркало відбиває стан боротьби, що закінчилася, за сфери впливу влади, що знову прийшла, а також абсолютне її твердження в усіх гілках влади, у тому числі судовою і законодавчою. Це призводить до того, що юридичний бізнес, з одного боку, працює, здавалося б, в стабільнішій обстановці, але, з іншого боку, збільшена кількість проблем і звернень клієнтів складно прогнозується і дозволяється в нових адміністративних умовах. При цьому зі свого боку я хочу відмітити, що не все ті новації, які зараз відбуваються в країні можна називати "реформами". Зараз це буде поспішний висновок. Проте, природно, ті зміни, які відбуваються в країні, вимагають юридичного супроводу. Наприклад, тільки одно прийняття Податкового кодексу з тією великою кількістю змін, які були прийняті до нього або до окремих нормативних документів, супроводжуючих цей кодекс, говорять про те, що найближчим часом безробіття юристам не загрожує.

Означає сьогодні можна зробити висновок, що юридичний бізнес в Україні прямо залежить від політичної ситуації в країні?

- Вони обов'язково корелюють. Зараз важко сказати, як розвиватиметься ситуація, але будь-яка зміна в політичному і економічному житті країни завжди призводить до нового імпульсу динамічного розвитку юридичного бізнесу.

Чого чекати представникам ринку юридичних послуг в 2012-том, враховуючи поточний економічний клімат і реформаторську політику вітчизняної влади?

- Якщо говорити про ті реформи/змінах, які вже відбулися, і тих, які ще плануються в Україні, то, швидше за все юридичний бізнес отримає новий поштовх свого розвитку. Такий висновок можна зробити, виходячи з того, що бізнес треба буде перекласти на рейки нового правового регулювання. Для цього знадобляться додаткові зусилля зовнішнього юридичного радника, оскільки найчастіше зусиль власного менеджменту компанії бракує. Це у свою чергу приведе до підвищення попиту на зовнішній юридичний консалтинг. Крім того зрозуміло, що перехід тих або інших аспектів господарської діяльності на рейки нового правового регулювання не буває без проблем і помилок, а це знову-таки зажадає участь професіоналів-юристів. Найчастіше в даному випадку запрошуватимуть зовнішніх консультантів.

Сьогоднішня ситуація розвитку нашої юридичної фірми показує, що вихід Сергія Козьякова і його партнерів став для нас позитивним чинником. З кожним днем ми все більше переконуємося в тому, що для нас це був правильний крок.

На вашу думку, що перемагає на ринку юридичних послуг України : співпраця або конкуренція?

- Можу сказати, що співпраця між юридичними компаніями ніколи не перемагала конкуренцію. Я навіть думаю, що міркувати про те, що перемагає не коштує. Краще говорити про те, що має більшу вагу і керує стосунками між компаніями. Зазвичай існує здоровий баланс між співпрацею і конкуренцією. Коли ми говоримо про стосунки між юридичними компаніями, у рамках роботи по розвитку якихось усередині цехових аспектів діяльності, то тут звичайно переважну силу має співпрацю, оскільки ми усі представляємо один цех. Але коли йдеться про те, що ми боремося за ніші, за клієнтів, за замовлення, то тут звичайно головним мотивом поведінки юридичних фірм є конкуренція.

Ваша компанія відчуває на собі вплив демпінгу на вітчизняному ринку юридичних послуг?

- Демпінг - це один з інструментів реалізації механізмів конкурентної боротьби. При усій різноманітності, це усього лише один з інструментів. Він завжди був і завжди буде. При цьому, я думаю, що не варто давати йому оцінку хороший він або поганий, ефективний або не ефективний… На різних етапах розвитку ринку юридичних послуг в Україні і окремих юридичних фірм демпінг гратиме різну роль. Тому він потрібний. І як би там не чинили опір ті або інші юридичні фірми, демпінг завжди буде присутнім в юридичному бізнесі, як в іншому і будь-кому другом.

А ваша компанія якось залежить від цього явища?

- Ми дуже часто виявляємося за ситуації, коли ціни, які пропонує ЮФ "Вовків і Партнери", і які обгрунтовані економікою ведення нашої господарської діяльності, виявляються вище за тих, що пропонують інші юридичні фірми. Але в іншій ситуації ми іноді самі готові понизити ціни на власні послуги, щоб отримати велике ключове замовлення.

Яке процентне співвідношення адміністративних і професійних повноважень виконуєте ви як керівник юридичної фірми?

- Я можу сказати, що таке мій стан є динамічним. Сьогодні я роблю більше адміністративної роботи, але завтра, я можу більше працювати з клієнтами і виконувати професійні функції - юриста консультанта/аналітика/судебника. Тому якогось фіксованого співвідношення для мене немає. Але якщо я перестану виконувати будь-яке з вказаних повноважень, то це означатиме, що або я перестану бути професійним юристом, і не вникатиму в подробиці розвитку юридичної професії, або я перестану бути менеджером - професіоналом, бізнес якого успішно розвивається. Тому одночасно усе повинно залишатися на високому рівні. А баланс диктується ситуацією.

.Деякі юридичні компанії запрошували з боку менеджерів - не юристів, які керували компанією, тобто виконували усі адміністративні функції. Яка ваша позиція відносно такої практики?

- В самій фразі "усі адміністративні функції" закладена міна. Не може керівник виконувати усі адміністративні функції. Слово "адміністративні" має на увазі господарські - від туалетного паперу до оренди офісу. Але одночасно ці ж аспекти перетинаються з економікою бізнесу, клієнтами, гонорарами юристів і іншими питаннями. Відповідно, вже не усі питання зможе вирішувати такий менеджер. Не будучи юристом, він не завжди зможе зрозуміти і правильно спроектувати своє розуміння на стосунки як з юристами, так і, власне, з адміністративною системою бізнесу.

Керівний партнер ЮФ "Волков і Партнери" Олексій Волков

Які послуги юридичної фірми сьогодні є такими, що самими продаються?

- Усе. Немає жодної послуги, яка сьогодні не була б затребувана. Це - гармонія ринку. Також як автомобілі потрібні різні - від Запорожця до Мерседеса, так і юридичні послуги потрібні усе, якщо правильно до них відноситися. Усі без виключення юридичні послуги однаково складні і комплексні. Тому я не готовий сказати, які з них є такими, що самими продаються. На сьогодні, з точки зору затребуваності, на перше місце можна винести ті юридичні послуги, які пов'язані з проблемами бізнесу. Передусім, йдеться про податкові і корпоративні аспекти, договірну практику, яка включає міжнародну торгівлю, взаємини з СОТІВ і Євросоюзом. Ці напрями є основними.

Як у вашої компанії побудована службова ієрархія (рівні юристів) і які у кого повноваження?

- Думаю, це тема окремої бесіди на 3-4 години. Ієрархія у нас стандартна і не мінялася багато років.

Хто з юристів ЮФ "Вовків і Партнери" допускається до спілкування з клієнтами?

- Усі юристи повинні працювати і спілкуватися з клієнтами. Інше питання - це напрями, в яких вони працюють з клієнтами. Якщо відповідати на питання, поставлені клієнтами, може практично будь-який юрист, то погоджувати питання тарифів, ставок, умов надання юридичних послуг і ряд інших аспектів, які торкаються управління юридичним бізнесом, повинні партнери і старші юристи.

Якщо говорити про партнерів, у вашої компанії вони працюють на зарплаті або беруть участь в прибутку?

- У нас багаторівнева система оплати праці, яка дає можливість партнерам і старшим юристам фірми, окрім заробітної плати, отримувати прибутки від міри ефективності своєї участі у бізнесі.

100% наших клієнтів - це великі системні бізнеси. При цьому, основна частина з них - це іноземні бізнеси. Це ті клієнти, з якими ми продовжуємо працювати вже багато років

Свого часу ваша фірма об'єдналася з фірмою "Сергій Козьяков і партнери". Потім ваші компанії розірвали цей союз. Як вам працюється сьогодні? Не плануєте більше об'єднуватися з іншими гравцями ринку?

- Сьогоднішня ситуація розвитку нашої юридичної фірми показує, що вихід Сергія Козьякова і його партнерів став для нас позитивним чинником. З кожним днем ми все більше переконуємося в тому, що для нас це був правильний крок. З часом нам все краще і краще працюється. Хоча зрозуміло, що будь-яка зміна кількісного і якісного складу юристів і партнерів фірми завжди відбивається на її роботі. Хочу відмітити, що доки перед нами не стоїть питання про те, щоб об'єднаються з іншими юридичними фірмами. Поки ми таку перспективу не розглядаємо.

А якщо поступлять цікаві пропозиції, то ви розглядатимете?

- Так. Ми розглядатимемо.

Як ваша компанія формує склад своїх працівників. Ви самі вирощуєте кадри, переманюєте від своїх колег …?

- найголовніший спосіб - це вирощувати свої кадри. Це найбільш якісні, лояльні, а також ефективні юристи і партнери. Усі інші найчастіше ходять по фірмах з кута в кут і дуже часто однаковою мірою розстроюють як мене, так і інших партнерів по бізнесу.

А ви відчуваєте, що сьогодні є проблема з юридичною освітою в Україні?

- На сьогодні в юридичній освіті головною проблемою є його відірваність від практики. Проблема полягає в тому, що навіть після отримання комплексу універсальних знань теоретичного плану, люди не уміють застосовувати їх. Вони не знають, як оформляються документи. Вони не знають, як реалізувати знання з практики. На мій погляд, саме ключове завдання, яке стоїть сьогодні перед системою юридичної освіти в Україні, - це переклад усієї освіти на практичні рейки, щоб люди виходили з внз не лише з дипломом, але і маючи в запасі вже певний об'єм практичної роботи.

А яким чином це можна організувати?

- Стажування, обов'язкові практики... При цьому студенти юридичних внз повинні стажуватися в правоохоронних органах, судах, комерційних бізнесах, і, можливо, в юридичних фірмах.

Хто є вашими основними клієнтами?

- Як і завжди це було, 100% наших клієнтів - це великі системні бізнеси. При цьому, основна частина з них - це іноземні бізнеси. Це ті клієнти, з якими ми продовжуємо працювати вже багато років. Нас цей сегмент влаштовує, і він сьогодні ефективно розвивається. Ми розширюємо сферу своїх клієнтів, але у рамках своїх глобальних завдань і напрямів.

Яким чином ви отримуєте клієнтів?

- Ми періодично проводимо аналіз того, як приходять клієнти в юридичну фірму і що їх притягає. Цей аналіз ми робимо основою для роботи в майбутні періоди. Саме аналізуючи і реалізовуючи отримані результати такого аналізу, ми можемо розвивати рекламну діяльність, роботу з клієнтами, розвивати такий напрям як client care, CRM, а також інші напрями, які дозволяють створити додаткові зв'язки з клієнтами, або відкривають нас для нового круга клієнтів.

Бесіду вела Кристина Венгриняк Випускаючий редактор ТН "Правовий консалтинг" компанії "ЛІГА: ЗАКОН"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини