Армен Хачатурянстарший партнер ЮФ "Астерс", к.ю.н.
1. Я став юристом, тому що хотів навчитися виносити судження, грунтуючись на логіці, а не на емоціях, і приходити до істини, розглядаючи будь-яке явище з протилежних сторін. Здається, це найкоротший шлях до мудрості.
2. Робочий день партнера юридичної фірми починається з питання самому собі, а чи досить у фірми роботи на завтра і чи усе робиться для того, щоб вона була.
3. Якщо говорити про юридичну практику, то геніальність - сестра успіху - проявляється, передусім, в здатності знайти і утримати клієнта. Звичайно, для цього треба дуже багато що - і знання, і уміння точно і швидко виражати свою думку, і ораторську майстерність, і дар переконання, і здатність повести за собою колег, створити команду, розподілити роботу найефективнішим способом, і готовність йти на компроміси (тільки не з власною совістю). Але найголовніше - відчувати час і трохи його випереджати. І ще - як давно помітили мудреці - завжди пам'ятати про смерть. У цьому сенсі геніальність не ділима на професії.
4. Усе життя намагаюся навчитися бути жорсткіше в адміністративних стосунках, що іноді і треба, але виходить важко. Мій головний метод - вести за собою власним прикладом - "роби як я". Це, звичайно, не виключає, а навіть припускає роботу підлеглих по-своєму, але з однією умовою - результат має бути не гірше. Т. е., треба задати планку, нижче за яку стрибати не можна. Над підлеглими треба не панувати, не пригнічувати їх авторитетом і власною непогрішністю, а вести діалог на рівних, переконуючи аргументами і досвідом і приймаючи їх аргументи і досвід. Гірше, що може бути - це втілення принципу "я начальник, ти дурень", і я знаю це не з книжок.
5. Якщо судити із власного досвіду і досвіду багатьох колег, то "юриспруденція" і "стрес" - це нерозривні поняття, і ще жертовність, коли на догоду роботі дуже часто доводиться жертвувати особистим життям, захопленнями, відпочинком. Баланс знайти дуже непросто, особливо коли ставиш перед собою амбітні цілі. Юридична робота - це високоінтелектуальне і дуже відповідальне заняття з виключно високою вартістю помилки, тому кожне рішення мобілізує усі життєві ресурси. Додає напруги вічний цейтнот в ухваленні рішень і дуже часто відсутність однозначної відповіді на поставлене питання. Є тільки одно ліки від професійного стресу - власний досвід.
Армен Хачатурян |
6. У гострих, конфліктних ситуаціях я намагаюся подивитися на проблему з протилежних сторінадже для цього, власне, і став юристом. Істина практично завжди не в крайнощах, а десь посередині. Правда не буває однією, їх завжди декілька, а худий світ кращий за хорошу війну. Уміння знаходити компроміси - цю адже дуже юридичну якість. Ну а відстояти компроміс треба зуміти, фактично це означає погасити конфлікт.
7. Для юриста переговори - це рідна стихія. Головне при цьому - щоб переговори увінчалися успіхом, як правило, підписанням договору. І частенько переговорний процес - це процес взаємних поступок, коли на моє "ні" з принципового питання контрагент погоджується натомість на мою згоду з його "ні" з іншого принципового питання. У цьому і полягає компроміс. Головне, щоб питання було по-справжньому принциповим, і кількість таких питань була рівною. Інакше треба пом'якшувати "ні", наприклад на 20% або наполовину, тобто, це вже не зовсім "ні", але ще і не "так". Це тонший, майстерніший компроміс, що приходить з життєвим досвідом, навряд чи цьому можна навчити в університетах.
8. Юридичному співтовариству в Україні бракує усвідомлення свого місця і ролі в громадському і державному життіздібності впливати на процеси, що відбуваються, прищеплювати правову культуру, грати провідну роль в побудові правової держави. Бракує єдиного показного органу самоврядування, що представляє професію зовні, як в усіх цивілізованих країнах. Як наслідок, бракує адекватного відношення і поваги з боку громадських і державних інститутів, бізнесу і простих громадян.
9. Моїм першим розпорядженням на посаді Міністра юстиції України був би указ про створення робочого гурту для розробки нового закону про адвокатуру.
10. Деякі представники юридичної професії в Україні виявилися зараженими хворобами сучасного українського суспільства, такими як корупція, продажність, безпринципність. Неправові рішення судів, рейдерські захоплення, оформлені як правові дії, купівля судових рішень - усе це роз'їдає правосвідомість, підриває повагу до професії. Але я знаю, що людей честі в професії дуже багато, і тому причин любити професію юриста все-таки більше.
11. Щоб добитися успіху в сучасному суспільстві юрист має бути сам сучасним, використовувати усі новітні засоби і форми комунікації, бути активним, знати реалії і проблеми життя, витягати уроки з чужих помилок, щоб не допускати своїх і уберегти від помилок клієнтіввін повинен викликати довіру і зовнішністю, і поведінкою, і судженнями, і репутацією, і звичайно, професійними знаннями. Як жодна інша, професія юриста припускає щоденне навчання і оволодіння новими знаннями.
12. Через 10 років мені хотілося б бачити юридичний бізнес в Україні незалежним, ще професіональнішим, організованим, з репрезентативною організацією і конкуренцією, заснованою на високих етичних принципах, а головне - в країні, яка шанує юридичну професію, звіряє з нею своє життяі є по-справжньому демократичною правовою державою, якою гордяться його громадяни.