Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інновації в юрбизнесе: досвід впровадження від АТ "Соколовський і партнери"

19 лютого 2018, 09:09
1417
2
Автор:
Реклама

Про розвиток LegalTech упродовж 2017 року говорять практично усі. Майже кожен захід, присвячений питанням юридичного бізнесу і юридичної професії не обходиться без хоч би одного-двух виступів на ці теми. Також все частіше і частіше презентуються стартапы, які повинні чи то допомогти юристам, чи то позбавити їх роботи.

На цьому фоні виділяється декілька юридичних фірм, які реально йдуть шляхом інновацій. Сьогодні ЮРЛИГА публікує першу частину інтерв'ю з представниками однієї з таких фірм - Адвокатської компанії "Соколовський і партнери" : керівним партнером Владиславом Соколовським і Legal Innovation Officer Ігорем Шевченком.

ЮРЛИГА: Юридична фірма "Соколовський і партнери" має на ринку репутацію фірми з традиціями. Вважається, як правило, що такі фірми досить консервативні у своїй політиці і не завжди готові до інновацій. В той же час, ви презентуєте LegalTech- проект, притому вже працюючий проект. Що Вас, Владислав, як керівного партнера сподвигло вкластися в інновації?

Владислав Соколовський

Владислав Соколовський : В принципі у нас не зовсім звичайна, "традиційна" юридична фірма. (посміхається) Річ у тому, що у нас майже половина співробітників має другу вищу освіту. У мене, приміром, друга вища технічна освіта.

Ігор Шевченко : У мене технічне - перше.

Ігор Шевченко

Владислав Соколовський : Ми обоє закінчили КПИ: я раніше, він трохи пізніший. І вже потім Ігор став юристом. Фактично ми завжди займалися подібними проектами. Перша версія нашій з Ігорем (Шевченка - прим. ЮРЛИГА) IT- платформи, яку ми називаємо LexOrg, була реалізована в 2003 році. Це була програма, яку повністю, підкреслюю, повністю, з нуля, розробив Ігор. Вона дала нам можливість перейти від роботи з електронними теками до роботи з програмним продуктом, який ще не був IT- платформою, але вже об'єднував CRM- систему з функціями системи електронного документообігу. Цей продукт дозволяв нам биллиться, враховувати робочий час і аналізувати мені, як керівному партнерові, витрачений на кожного клієнта час, тимчасові витрати в розрізі співробітників, визначати вклад кожного юриста в загальні прибутки компанії і приймати рішення в частині виплати заробітної плати, премій і так далі.

Ігор Шевченко : В той же час ми вже реалізували легкий пошук документів, їх систематизацію, представлення в різних розрізах: по проектах, по послугах, по практиках. Усе це дозволяло не просто скласти документи по клієнтських теках, але і робити вибірки по різних параметрах.

Ігор Шевченко : Ми тоді робили її на Access - фактично збирані на ходу призначені для користувача бази даних з простим інтерфейсом, під яким була серйозна платформа Visual Basic for Applications. В результаті можна було практично вільно структурувати інформацію.

ЮРЛИГА: Чи можна сказати, що технічна освіта для вас стала деяким драйвером змін?

Владислав Соколовський : Так, звичайно. Наприклад, сайт ми запустили в 1997 році, тобто двадцять з гаком років назад. Тоді у нас і фірми ще не було, вона створена тільки в 1999 році. Інтернет в Україні тільки-тільки починався - а у нас вже був сайт.

Ігор Шевченко : (сміється) Інтернет-сайти тоді як раз були хайпом.

Владислав Соколовський : Сайт почав працювати на піддомені у хостера, а в 1998 році ми перейшли на власний домен - lex.org.ua.

Ігор Шевченко : Люди тільки аргументували необхідність створення сайтів для бізнесу. Стояло питання: "Навіщо компанії сайт"?. А у нас він вже повністю працював.

Владислав Соколовський : Важливо, що це була не просто сторінка в інтернеті, а саме сайт з інформацією, яку ми могли донести клієнтам. Наприклад, ми вже розміщували на нім судові рішення.

Ігор Шевченко : Продовжуючи тему про роль технічної освіти - коли воно є у партнера, обговорення інновацій стає набагато простіше, ніж тоді, коли він має тільки гуманітарну освіту. Мені вдавалося доносити до Владислава такі технічні, структурні моменти, які, мені здається, "чистий" юрист би не зрозумів. Приміром, коли ти говориш про організацію величезного масиву різнорідної інформації у бази даних, донести сенс до гуманітарія дуже-дуже складно. З іншого боку шефові (Владиславу Соколовському - прим. ЮРЛИГА) вдавалося вимагати з мене впроваджувати саме ті технології, які принесуть нам користь з точки зору юридичного бізнесу.

ЮРЛИГА: Тобто вам не доводилося шукати "фахівця для перекладу з технічного на юридичний і назад" - свого роду юридичного продакт-менеджера?

Владислав Соколовський : У нас його не було. Усе спілкування відбувалося і відбувається безпосередньо. Ми усім процесом розробки і впровадження постійно займалися удвох, разом. Вважаю, саме тому у нас і вийшов такий результат. Якби з одного боку у мене не було такого великого бажання, а з іншої - не було б Ігоря, то, напевно, усе відбувалося б складніше. (посміхається) Ми б, як мінімум, отримували результат набагато довше за часом…

Ігор Шевченко : На початковому етапі ще і витрати були важливі дуже сильно…

Владислав Соколовський : Так, справа усе в тому, що у кінці дев'яностих - початку двохтисячних багато юристів і юридичні фірми ні про що не замислювалися: прибутки йшли, конкуренція була на порядок менше, чим зараз. Тому про інновації не особливо замислювалися. І лише до 2003 року ми зрозуміли, що існуючих звичайних електронних тек нам мало для нормальної роботи. Тому Ігор запропонував зробити спеціальну систему.

ЮРЛИГА: Фактично у вас в компанії йшов поступово поступальний розвиток власних IT- проектів?

Владислав Соколовський : У нас зараз третя версія системи. Перша була в 2003 році, повторюся, повністю власної розробки, яку ми удосконалювали приблизно до 2011 року. А тоді поставили кращу на той час розробку на ринку - AELITA від Євгенія Бессарабова.

ЮРЛИГА: Означає до "коробкових" продуктів ви теж зверталися?

Владислав Соколовський : В процесі постійних поліпшень своєї першої версії ми зіткнулися з технічними обмеженнями. Простіше кажучи, на Access далі працювати було не можна. Він не дозволяв нам ні вести нормальний биллинг, ні як управляющиему партнерові враховувати час на клієнта, і багато що інше. Допустимо, простий момент при управлінні компанією - практично у будь-якому проекті задіяно декілька юристів і треба визначити, скільки вони внесли в проект свого часу, праці. Плюс мені як керівному партнерові треба розуміти, яка практика прибуткова, а яка немає. Точніше навіть не стільки прибуткова або ні, а прибуткова або ні, оскільки є ще важливе питання витрат. Саме ці дані - база для визначення долі конкретних партнерів в прибутку. Для отримання таких даних потрібні серйозніші інструменти, ніж можна реалізувати на Access. І тому ми дійшли висновку, що потрібно щось міняти. На той момент на ринку вже була AELITA, яка потенційно забезпечувала наші потреби

Ігор Шевченко : І ще один момент, чому ми прийшли до "коробкового" рішення - фактично на 2011 рік IT- що становить компанії значно розширилася. Окрім доопрацювання LexOrg, треба було ще розвивати сайт, підтримувати і удосконалити IT- інфраструктуру. Якщо ж починати створення нової версії, що відповідає усім потребам компанії, то мені треба було б з головою йти в розробку, кинувши усе інше, та ще і наймати додаткові декілька розробників. Технічне завдання шеф вже поставив і я розумів, що самостійна розробка буде неадекватна за витратами часу і фінансів.

Владислав Соколовський : Ми придбали коробкову версію, але (робить наголос) під нас були зроблені деякі доопрацювання. Биллинг залишився тим же, дуже значно був перероблений з нашою допомогою судовий модуль (для нас як адвокатській компанії, яка веде багато судових проектів, він був дуже важливий), і були допрацьовані ряд інших модулів.

Ігор Шевченко : Передусім, були зміни по інтерфейсу, які відповідали звичним нам принципам роботи.

Владислав Соколовський : Також були зміни логіки, які відповідали нашим бізнес-процесам і процесам надання юридичної допомоги, взаємодії з клієнтами. AELITA, хоча значною мірою відповідала нашим потребам, не мала необхідної нам гнучкості, не мала можливостей легкої інтеграції з іншими продуктами (наприклад Портал Клієнта), які ми вже на той час розробили і використовували.

Ігор Шевченко : Ось це ще один важливий момент з точки зору впровадження інновацій - як тільки з'явилися хмарні технології, нормальні хостинги (з адекватними цінами), ми відразу ж перейшли на приватну хмару.

ЮРЛИГА: Значить, ви і ваші колеги не розділяєте побоювань, які існують серед багатьох юристів відносно збереження даних, зокрема клієнтських, в хмарних сервісах?

Ігор Шевченко : (посміхається) Ні, ми їх розділяємо. Саме тому у нас приватна хмара, яка на відміну від публічного, адмініструється нами.

Владислав Соколовський : Воно існує у нас з 2011 року. Ми орендуємо окремий сервер. Тоді ж ми перейшли на Google для бізнесу - так що усі документи і пошта теж знаходяться в хмарі.

Ігор Шевченко : Виключення складає хіба мультимедіа і інший "важкий" контент, який невигідно "гнати" через інтернет. Його ми зберігаємо в інших місцях. До речі, оскільки у нас фізично окремий сервер, який використовується тільки нами, можливості несанкціонованого доступу до нього зведені до мінімуму.

ЮРЛИГА: Давайте повернемося до питання про те, чому ви все ж знову перейшли на продукти власної розробки.

Владислав Соколовський : Головна причина - нам потрібне було хмарне рішення.

Ігор Шевченко : Навіть так - нам потрібна була програма, працююча через браузер, що понизило б вимоги до ресурсів, адже AELITA працювала тоді на товстому клієнтові (клієнтське застосування, що забезпечує розширену функціональність незалежно від центрального сервера - прим. ЮРЛИГА)а також можливості з'єднання різних ІТ- рішень.

Владислав Соколовський : Ми зважували різні рішення, шукали альтернативи. У Україні ми не знайшли жодної системи з веб-інтерфейсом, яка була б повністю адаптована під юридичний бізнес. Імпортні аналоги вимагали дуже серйозного впровадження, адаптації під наші умови. Плюс ми хотіли розмістити систему на приватній хмарі, а не купувати доступ до публічного, що пропонує багато хто. Саме це і вплинуло на рішення самостійного глибокого доопрацювання коробкової версії. Самостійна розробка без такої версії зажадала б приблизно півтора роки і була б доцільна лише в разі, якби ми спочатку думали про подальший вихід на ринок з цим продуктом.

Ігор Шевченко : В принципі до будь-якій CRM або ERP- системі з їх "налаштуваннями за умовчанням" я відношуся як до движка, основи, на якій усе крутиться. Коробкова версія - це мінімум, це деякі 10%, база. Якщо є стала компанія, система повинна йти назустріч функціонуючому бізнесу, а не навпаки. Компанія лише частково підлаштовується під нову систему, якщо ж примушувати компанію підлаштовуватися повністю - вона валитиметься, валитися буде увесь бізнес.

Владислав Соколовський : Ми виходили з того, що нова система має бути схожа на минулу, але давати нам на порядок більше можливостей. На нову версію нашої IT- платформи ми перейшли в жовтні 2016 року. Полягає вона з двох частин: зовнішньої (порталу, який бачать наші співробітники і клієнти) і внутрішньої, яка пов'язана з порталом через API (програмний інтерфейс додатка, набір готових класів, процедур, функцій, структур і констант, що надаються додатком або операційною системою для використання в зовнішніх програмних продуктах, - прим. ЮРЛИГА).

Ігор Шевченко : У внутрішню частину входять CRM, управління проектами, документообіг, постановка завдань і биллинг.

Владислав Соколовський : У основу внутрішньої частини ми поклали коробковий продукт з якого узяли CRM і частково документообіг, після чого доповнили його великими модулями: абсолютно новий модуль биллинга і судовий модуль. На їх розробку за технічним завданням Ігоря, із залученням аутсорса, пішло півроку. Ця система дозволяє мені як керівному партнерові бачити стан усієї компанії - по юруслугам, за станом практик, по фінансовому стану, по вкладу кожного співробітника, по вкладу кожної практики, по вкладу кожного партнера, за станом кожного проекту. В результаті я можу аналізувати усі показники і вносити будь-які необхідні корективи.

Ігор Шевченко : До речі коробковий продукт, який ми узяли, деякі вважають непідходящим для юридичних послуг. А усе тому, що не знають як його використовувати. Так, він в готовому виді не підходить, але він дає можливості за рахунок своєї гнучкості побудувати абсолютно відповідну для юридичної компанії систему.

ЮРЛИГА: Портал - це друга сторона вашої IT- платформи. Ви робили його самостійно або теж удалися до деякої основи?

Владислав Соколовський : Портал клієнта - це повністю наша розробка, реалізацію якої ми замовили на аутсорсе. З'явився він тоді, коли ми вирішили, що нам треба комунікувати з клієнтом не за допомогою е-мейлов, а іншими, більше оперативними і захищеними способами. Першу версію порталу ми запустили практично три роки тому, а повністю доробили його до вересня минулого року. Зараз в нього вносяться тільки дрібні коригування. Цей портал повністю інтегрований з іншими нашими системами і передбачає використання SSL (Secure Sockets Layer, криптографічний протокол безпечного зв'язку - прим. ЮРЛИГА) для взаємодії з клієнтом. Він передбачає систему чатів, мессенджеров, можливість завантаження і вивантаження документів. Портал, включаючи усі дані, завантажені користувачами, знаходиться в нашій приватній хмарі.

Ігор Шевченко : Фактично за основу розробки порталу була узята ідея віртуальної кімнати даних, VDR (сховище (архів) певних конфіденційних корпоративних документів в електронній формі і з чіткою структурою у вигляді інтернет-сайту з обмеженим доступом - прим. ЮРЛИГА). Спочатку ми проаналізували існуючі сервіси віртуальних кімнат даних. Але вони усі лежать на публічних хостингах і публічних хмарах, що нам не підходить. Тому ми узяли ідею такої кімнати і переробили її під наші принципи, а також виходячи із зручності клієнтів. Ми адаптували інтерфейс, ввели можливість розподілу прав як з нашого боку, так і з боку клієнта.

ЮРЛИГА: Владислав, чому Вам як керівному партнерові знадобився портал?

Владислав Соколовський : Іноді при спілкуванні з клієнтом виникають певні проблемні ситуації: хтось не зайшов в пошту, хтось забув вчасно відправити документ, хтось не розуміє, як йде прогрес у його справі. Так от, перше що дав нам портал - покращала комунікація з клієнтами. Тепер клієнт не шукає е-мейл, відправлений півроку тому, а заходить в портал і бачить усі документи, які були нами покладені і клієнтом покладені, плюс система мессенджеров і чатів дозволяє швидко спілкуватися. Допустимо, клієнт поставив питання. Він може поставити йому пріоритет: терміновий, нетерміновий і так далі. Наш співробітник відразу ж бачить питання в мессенджере в нашій внутрішній IT- платформі і розуміє, коли він повинен відповісти згідно з нашим внутрішнім регламентом. Це дозволяє мені, як керівному партнерові, контролювати спілкування юристів з клієнтами. Виключена ситуація, коли на поставлене питання не відповіли, так само як і можна перевірити, чи було поставлено питання клієнтом, що допомагає просто демонструвати необгрунтованість претензій. Неможлива і ситуація "відправлений е-мейл - його не побачили" як з нашого боку, так і з боку клієнта. В результаті у мене вже більше року не виникає жодних подібних проблем з клієнтами.

Ігор Шевченко : Якщо поглянути з технічного боку - я не можу проконтролювати що у вас в пошті. Я вам відправив е-мейл, ви у себе його проглянули, стерли і потім сказали, що нічого не отримували. У порталі таке не проходить. Документ поклали в портал - я бачу, побачив його клієнт або ні, викачав або ні.

Владислав Соколовський : Те ж саме і по наших співробітниках. Тобто навіть теоретично вони не можуть "викрутитися" у разі допущених порушень при роботі із зверненнями клієнтів.

ЮРЛИГА: Чи означає, сказане Вами, Ігор, про контроль за порталом, що Ви бачите, хто саме із співробітників клієнта виконав ті або інші дії і якщо він буде недобросовісний по відношенню до працедавця - надати таку інформацію.

Ігор Шевченко : Абсолютно так. Ми з Владиславом навіть позиціонуємо це для клієнтів як сервіс по відстежуванню роботи юридичного департаменту для власника бізнесу.

Владислав Соколовський : Якщо клієнт - велика компанія, власники якої або топ-менеджер не займаються безпосередньо цими операціями, ми частенько стикаємося з питанням: "А що там відбувається"?.

Ігор Шевченко : (сміється) "За що я плачу юристам"?

Владислав Соколовський : Тепер у нас є проста відповідь: "Зайдіть в портал і подивитеся". І вони часто, ми це бачимо, знаходячись, допустимо, на відпочинку, заходять в портал і перевіряють, що відбувається в судовому розгляді. Вони отримують необхідну інформацію і їм навіть не треба дзвонити юристові. Часто все ж дзвонять - але це більше бажання поговорити з живою людиною, чим необхідність отримати додаткові відомості. Тут дуже важливий момент. Частенько в процесі судового розгляду ми самі готуємо певні документи, самі їх відправляємо до суду або іншого органу, а клієнтові ми про них з тих або інших причин не повідомляємо (часто просто тому, що немає часу). Тепер вони усі потрапляють в портал і клієнт все одно бачить, які документи підготовлені і коли. Ну і звичайно бувають ситуації, коли власник або топ-менеджер говорить: "Ну ми ж вам передали документи, а ви…". Ми їм тепер можемо ввічливо пояснити: давайте зайдемо в портал і подивимося, чи були документи покладені, а якщо були - те коли. Ми бачимо усю хронологію розміщення документів і заходу співробітників, як своїх, так і клієнта, яким ми надали доступ. Також система пов'язана з биллингом. Коли ми клієнтові надаємо звіти і отримуємо питання про те, чому виставлений рахунок саме на таку суму, ми завжди можемо послатися на наявність документу на порталі, а часто навіть і на те, що клієнт, або хтось з його співробітників вже бачив їх, заходив на портал в певний час. В результаті істотно покращало як управління компанією, так і стосунки з клієнтами.

ЮРЛИГА: Впровадження будь-якого продукту має, скажімо так, людський вимір. Наскільки складно вам було переконати клієнтів і співробітників перейти на користування порталом?

Владислав Соколовський : Основні складнощі були, напевно, все ж з клієнтами. Із співробітниками було простіше тому, що вони вже звикли користуватися іншими продуктами. Відповідно вони розуміли, що таке проекти, що таке биллинг, як биллиться, як заносити годинник і вносити документи. Основні принципи в нову систему були закладені ті ж, що полегшувало перехід. Основних клієнтів, з якими ми вже давно працюємо, ми перекладали на портал достатньо довго - від трьох до п'яти місяців. Весь цей час ми і в портал клали документи. і відправляли на е-мейл. (сміється) Було досить важко. Потім ми поступово уклали з усіма додаткові угоди, в яких детально, на трьох сторінках, описали можливості порталу. Також передбачалося введення додаткової плати за відправку документів по е-мейл. Також ми пояснювали клієнтам, що портал належить адвокатській компанії. Отже уся інформація, що міститься в нім, - адвокатська таємниця. Отже, навіть якщо його зламають і отримають доступ до інформації, то вона не може бути використана в якості доказів, як отримана незаконним шляхом, у тому числі і в карному виробництві.

Ігор Шевченко : Крім того, цей злом - сам по собі злочин, незаконне втручання в роботу інформаційних систем.

Владислав Соколовський : Ось це був дуже серйозний аргумент для наших клієнтів, оскільки основу нашої практики складають податкові спори і по кожному з них є карне виробництво. Фактично ми говорили клієнтам, що спілкуючись в порталі вони отримують чітку структуру документів, вони отримують усю інформацію в одному місці, і вони отримують криптографічний захист і захист, передбачений Законом "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Е-мейл можуть зламати, можуть побачити на екрані комп'ютера під час обшуку. Портал же дає нам можливість при необхідності в течії 5 секунд закрити доступ до порталу конкретним користувачам.

Ігор Шевченко : При цьому ми не просто обриваємо з'єднання, а міняємо паролі співробітників клієнта. Отже навіть якщо хтось оволодіє старим паролем, він не зможе отримати доступ до порталу.

Владислав Соколовський : Усе це дало нам можливість практично повністю перекласти усіх клієнтів на портал. У нас ще є 1-2% клієнтів, яким ми все ще відправляємо е-мейлы, проте лише як доповнення до викладення на портал. З новими клієнтами було простіше - є договір, в договорі є положення про портал. Крім того, ми розповідаємо клієнтові про його профіти, вказані вище. Якщо ж клієнт все ж хоче спілкуватися і іншими способами, ціна буде вища, тому що це наші додаткові витрати. Але в принципі з новими клієнтами проблем в частині спілкування через портал взагалі немає.

У другій частині інтерв'ю читайте про роль "головного по інноваціями", взаємодії з розробниками і інших управлінських аспектах впровадження інновацій в юридичному бізнесі.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини