Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Павло Гречковский : Реформа адвокатури повинна стати продуманій складовій судової реформи і зміцнити незалежність професії

9 вересня 2016, 11:27
3509
0
Автор:
Реклама

30 вересня набуває чинності судова реформа. Якими будуть її перші результати?

Конституційні зміни в частини правосуддя і Закон "Про судоустрій і статус суддів", так звана велика судова реформа, в адвокатському співтоваристві, в політичних кругах отримала позитивний відгук. Дійсно, це масштабна системна реформа, яка зажадалася суспільством. Перший компонент, який повністю відповідає громадським очікуванням, це антикорупційний. Другий, з ним прямо пов'язаний, це усунення політичного впливу на суддів. Третій важливий компонент - кадрове оновлення і перезапуск системи судів. Успіх реалізації трьох складових залежатиме від имплементационного пакету законодавства. Очікується, що проекти законів "Про Вищу раду правосуддя" і "Про Конституційний суд" будуть подані вже цього місяця. Важливо, щоб цей пакет законів пройшов повноцінне обговорення і в професійних кругах, і в самому парламенті. Треба визнати, що це бракувало при голосуванні за два ключові закони.

Зміни, передбачені судовою реформою, настають буквально з першого дня. Після 30 вересня матеріали і представлення Вищої ради юстиції про призначення суддів строком на п'ять років повертаються у Вищу раду правосуддя, яка прийматиме рішення про призначення суддів вже в новому порядку. Тобто відразу безстроково. Парламент передасть у Вищу раду правосуддя матеріали на безстрокове призначень суддів, адже Верховна Рада втрачає кадрові повноваження. Таким чином, починається мінімізація політичного впливу на процес призначень до судів.

В ході реформи кадровий склад суддівського корпусу значно оновиться, і це одна з цілей реформи. При цьому, звичайно, треба грамотно підійти до цього завдання. Неправильно керуватися стереотипом, що усі діючі судді на 100% корупціонери, і супер-оптимизмом, що нові судді не допускатимуть порушень. Йдеться про точність критеріїв закону, і закон має бути суворий, але справедливий. Важливе уважне оцінити механізми відбору і мінімізувати помилки нової кадрової політики. Професіонали, які багато років пропрацювали в судовій системі чесно, не повинні постраждати. Президент під час виступу у Верховній Раді заявив, що судді, які відповідають високим стандартам нового закону, антикорупційним вимогам, повинні спробувати себе в конкурсі до нового Верховного суду. Важливо, що кандидатури до нового Верховного суду можуть подавати і адвокати і представники академічних кругів.

Очікується, що цього місяця до парламенту буде внесений проект Закону "Про Вищу раду правосуддя". Деякі коментарі до попередньої версії законопроекту вже озвучували експерти, і у них було багато зауважень. Як ви оцінюєте майбутній законопроект?

На останньому засіданні Радого з питань судової реформи законопроект "Про вищу раду правосуддя" був схвалений, текст документу, який передаватиметься до парламенту, вже практично готовий. Сам новий інститут, створений замість Вищої ради юстиції, отримує великий об'єм повноважень.

Він формуватиметься по іншому, і в порядку його формування закладений ризик расбалансирования його роботи. З 30 вересня генеральний прокурор і міністр юстиції втрачають повноваження членів Вищої ради юстиції. Оскільки Вища рада юстиції була недоформирован, в результаті залишиться 16 чоловік, які продовжать виконувати обов'язки в новому органі до 30 квітня 2019 року. За Конституцією, в Раді правосуддя - 21 людина, а повноважним він вважається при 15 обраних членах, більшість з яких мають бути судді. З'їзд суддів обере своїх представників через три місяці після ухвалення нового закону "Про вищу раду правосуддя". Квота Верховної Ради залишається не заповненою. Як прийматимуться рішення, коли орган балансує на межі повноважності, складно прогнозувати. І ця ситуація явно не відповідає цілям судової реформи, яка надає Вищій раді правосуддя такий серйозний статус. Погіршить ситуацію одномоментне обрання усіх членів Ради, коли велика перевага отримає апарат, досвідченіший у внутрішній робочій "кухні". Можливо, розумніше обирати склад за ротаційною схемою, забезпечивши стабільну роботу і безперервність влади.

Важливо подивитися і на такий момент. Новий склад членів Ради формується у такий спосіб, щоб мінімізувати політичний вплив. З іншого боку, термін повноважень встановлюється коротше, ніж звичайний п'ятирічний політичний цикл, що дає можливості підтримувати залежність від політичної кон'юнктури. Логічно все-таки тривалість повноважень зрівняти, але оскільки це конституційна норма, варто детальніше в законі блокувати можливості для такого роду впливу.

Антикорупційна політика стає усе більш радикальною. З 1 вересня нарешті почала роботу система подачі електронних декларацій. Правда, нові правила вже пропонують поміняти - поданий законопроект про внесення змін до Закону "Про запобігання корупції".

Електронні декларації - важливий інструмент антикорупційної політики. У усіх своїх коментарях я публічно підтримую необхідність їх впровадження, і рано чи пізно ми прийдемо до того, що такі декларації подаватимуть не лише чиновники, але усі громадяни України. Проте, треба бути об'єктивним. Закон "Про запобігання корупції" закладає серйозний ризик для протиправних дій проти декларантов. Стаття 47 передбачає відкриту публікацію усіх розділів декларації, окрім паспортних даних, ідентифікаційного коду і адреси проживання. Е-декларації можна копіювати, роздруковувати. Не погано, що громадяни або ЗМІ знатимуть про майно чиновників або суддів. Погано, що цю детальну інформацію отримають і злочинці. Таким чином, відкривається можливість для карних злочинів в цілях грабежу або ж для тиску, мести за прийняті або не прийняті рішення, залякування "незговірливих" посадовців. У цій частині закон необхідно змінити і деякі розділи декларації приховати із загального доступу. Треба врахувати, що і нові судді, і нові команди управлінців після Майдану мають карт бланш на проведення реформ і незалежне ухвалення рішень. Не завжди їх кроки "зручні", і держава повинна дати їм не лише повноваження, але і захист, гарантії безпеки.

Судова реформа передбачає введення так званої монополії адвокатури. Коли ця новела набуде чинності і що вона означатиме для звичайних громадян?

Конституційні зміни в частини правосуддя, які набувають чинності 30 вересня, передбачають виняткове право адвокатів на представництво в судах інших осіб. Ця реформа узгоджується з європейськими практиками надання професійного захисту інтересів громадян в судах. У українському законодавстві є виключення - трудові спори, захист соціальних прав, спори по виборах і референдумах. Не обов'язкова буде участь адвоката в малозначних спорах і при представництві неповнолітніх і недієздатних осіб. Ця конституційна реформа вводитиметься поетапно. З 2017 року це правило почне діяти в справах, які розглядають Верховний суд і суди касаційної інстанції, з 2018 - в апеляції, в першій інстанції - з 2019 року. У 2020 році державні органи і місцева влада повинні будуть звертатися до адвокатів для представництва своїх інтересів в усіх судах.

Ви обрані у Вищу раду юстиції з'їздом адвокатури. Очевидно, що в ході судової реформи зміни торкнуться і адвокатської професії. Що планується змінити в Законі про адвокатуру, враховуючи, що останнім часом адвокати стали все частіше говорити про порушення своїх професійних прав?

Проект закону про зміни до закону про адвокатуру обговорюється в робочій групі Радого з питань судової реформи при Президентові. Проходить досить детальне обговорення, і ми сподіваємося, що реформа адвокатури буде продуманою професійною складовою судової реформи, спрямованої на незалежність професії і підвищення її стандартів.

Дійсно, важливо в змінах до закону посилити захист прав адвокатів, враховуючи зростаючу статистику порушень. Проблема досягла вже тих масштабів, коли потребує вжиття законодавчих заходів. У тому числі і до Карно-процесуального кодексу. Ототожнювати адвокатів і клієнтів, а саме з цього виникають більшість ситуацій втручання в справи захисту, неправильно. Треба дати можливість захисникові зробити свою роботу.

Ще один момент. Із-за виняткового права на представництво кількість адвокатів, як очікується, може вирости втричі, адже без статусу адвоката неможливо буде вести справи в суді. Важливо зберегти високі вимоги допуску в професію, щоб туди не потрапили випадкові або непідготовлені люди, люстрированные співробітники правоохоронних органів. Правила, звичайно, встановлюються законом, але відбір через іспити і стажування проводить адвокатське самоврядування, і це вже його відповідальність за стандарти професії.

Останні засідання робочої групи торкалися системи адвокатського самоврядування. Треба сказати, що з боку європейських експертів є зауваження, що не варто деталізувати законом те, що система самоврядування здатна вирішити самостійно. В цілому європейці завжди підтримували саморегуляцію і незалежність адвокатури.

Найбільший ринок адвокатських послуг знаходиться в Києві. Останнім часом з'являється інформація, що в київській адвокатурі не усе гладко. Наприклад, незаконно приймалися іспити, видано багато неврахованих посвідчень. Чи поставить це під сумнів статус київських адвокатів?

Рада адвокатів України як регулятор професії зацікавлений в тому, щоб органи адвокатського самоврядування працювали згідно з профільним законом, а доступ до професії надавався легітимними органами. Такі цілі працюють на авторитет самої асоціації. 10 вересня пройде конференція адвокатів Києва, за результатами якої легітимна робота столичної адвокатури буде відновлена. Законне право кожного адвоката обрати в самоврядування, в даному випадку, в кваліфікаційно-дисциплінарну комісію свого регіону тих своїх колег, які користуються довірою і повагою. Сподіваюся, на конференції це право буде реалізовано, ніяких перешкод для цього немає.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини