Адвокатське об'єднання Juscutum - офіційний партнер RUN UKRAINE. Компанія робить юридичний супровід заходів, серед яких виставка Sport Expo UA, Kyiv Half Marathon - 2016 і інші. Адвокатів Ксению Проконову і Дениса Овчарова називають юридичним спецназом, який веде супровід цих проектів. Ним ми і вирішили поставити декілька питань.
Наскільки складно вести такий проект як RUN UKRAINE, чи є специфіка і в чому вона полягає?
Денис Овчаров : Україна тільки нещодавно почала професійно бігти. До цього це були аматорські рухи, які не підкріплювалися документальною базою. Були усні домовленості з поліцією, яка повинна була охороняти цей захід і усні домовленості з місцевими органами самоврядування. Сьогодні це професійний рівень. Зараз, щоб це організувати, треба робити багато юридичної роботи, з якою ніхто з юристів зазвичай не стикається.
Ксения Проконова : Не зовсім коректно говорити про те, складно або не складно вести такий проект. Це все одно що запитувати, чи складно вести конференцію, на яку приїжджають інопланетяни. Таку поки що не провели. Бігові заходи лише нещодавно стали масовими. У Україні є одно єдиний рух такого об'єму і масштабу. Це якраз компанія RUN UKRAINE. Усі проблеми, які можуть виникнути, максимально мають бути враховані. Наприклад, що буде, якщо люди прийдуть з іншою символікою? Якщо будуть провокації? Що робити, якщо почнуться безлади? Треба вирішити, хто і за що несе відповідальність, що буде коректно і некоректно з точки зору законодавства.
Які риски можна запобігти за допомогою адвокатів в таких заходах? Чи обов'язковий юридичний супровід, або від нього можна відмовитися?
Ксения Проконова: На усіх заходах, включаючи сімейну вечірку, люди можуть померти, побитися і тому подібне. Проблеми після усього цього ляжуть на організаторів. Представте масштаби заходу : минулого року це було 5 тисяч учасників, цього року їх вже 10 000. І це тільки ті, хто бігтиме. А ще є глядачі, групи підтримки, спонсори, генеральні спонсори, ті, хто хоче розмістити свою промо-продукцию. І з ними треба вибудовувати стосунки, причому так, щоб це не порушувало ні загальне законодавство, ні якісь уявлення про мораль, не кривдило інших учасників. Тому там маса питань, розібратися з якими може юрист.
Денис Овчаров : Подібний захід - ці, по суті, масові збори. Треба попередити органи місцевого самоврядування, забезпечувати правопорядок і тому подібне. І дуже багато питань так чи інакше зав'язані на організаторові заходу. Наше завдання, в першу чергу, узабезпечити організатора від провокацій, наприклад, з боку конкурентів, від якихось банальних хуліганських дій. Організатор не може застрахувати себе від усього. А відповідальність, якщо щось станеться, буде покладена на нього. І до цього можна і треба готуватися, а ще краще - запобігти.
Ксения Проконова: Тут важливо доповнити, що у разі Kyiv Half Marathon ми забезпечили не просто роботу з ивентом ДО. Ми працювали і в час. Наші юристи були присутніми під час заходу в спеціальних впізнанних футболках, щоб організаторам було легко визначити, де юристи, до яких можна звернутися. Більше того, ми забезпечили роботу цілодобового колл-центра, де приймали питання клієнта, і разруливали в реальному часі. Можна сказати, що ми зробили ивент "під ключ".
Ви підготували для учасників напівмарафону буклет "5 прав бігуна", що це за права такі? Чому їх треба знати?
Ксения Проконова: Чіткі правила гри потрібні завжди. Треба знати права в тій сфері, яка тебе цікавить, в якій ти збираєшся працювати, залучатися. Поки що спорт мало регламентуємо законодавством, а правова культура людей досить низька. А ми хочемо, щоб учасники розуміли, що з ними у цей момент відбувається, хто і за що несе відповідальність. Тому знати свої права треба усім.
Наскільки в Україні розвинена спортивна юриспруденція?
Денис Овчаров : Спортивне право? Воно у нас існує у ряді аспектів - комерційне спортивне право (банальні речі, наприклад продаж гравців у футболі, баскетболі, іграх, де зав'язані великі гроші).
Спортивне право в розрізі олімпійських ігор. Це внутрішня кухня юридичної підготовки команд для супроводу подібних заходів.
І є спортивне право в аспекті захисту спортсменів. У тому числі виплат гонорарів, захисту права на перемогу, тому що дуже часто оспорюються ті або інші досягнення.
І плюс спортивне право в аспекті суддівства. Наприклад, наша компанія минулого року брала участь в суддівстві 2-х конкурсів.
Ксения Проконова : Це був Національний відбір на Дитяче Євробачення і вибір кращої будівельної компанії України. Немає такої юридичної послуги, але і ми не звичайні юристи. Коли немає рамок, легко працювати з клієнтами. Ти не знаєш слова "ні".
Денис Овчаров : І в принципі суддівство конкурсів і спортивних заходів дуже схоже, і риски однакові. Завжди може знайтися хтось невдоволений, хтось хто готовий оспорювати. Як це часто і відбувається.
Чи займаються такою сферою професійні юридичні компанії? Я б сказав, що ні. Ця сфера тільки починає розвиватися. Як завжди, коли є попит, з'являється пропозиція.
Чому з'явився попит? Тому що з'явилися конфлікти. Особливо якщо вони стають публічними. Як, наприклад, було на Дитячому Євробаченні, коли батьки учасників, досить забезпечені люди, готові були витрачати ресурси на захист своїх прав і інтересів. Тому ми вважаємо, що набагато простіше піти на випередження і запобігти тій або іншій суперечці, чим потім його "разруливать". Той же принцип діє і в спортивному праві.
Які види спорту перспективні для українських юристів з точки зору консалтингу?
Ксения Проконова : Конкур (авт : кінні змагання, по подоланню перешкод в певному порядку і певній складності і висоти). Цей вид спорту почав розвиватися в Україні і в нього зараз залучені заможні люди. Керлинг у нас особливо не прижився, оскільки він не особливо фотогенічний. А в конкурі є усе. Це ж секси: кінь, наїзник, перешкоди… (сміється).
Денис Овчаров : Перспективні ті галузі спорту, які зараз виходитимуть з офшорів. Йдеться про футбольні команди. Рано чи пізно до них постукає податкова, і для того, щоб красиво представити спортсмена (йдеться про сплату податків, правильних контрактах і тому подібне), знадобиться професійна юридична допомога. Поки цими питаннями займаються юристи організацій, до яких відносяться спортсмени. Але це питання часу, оскільки йдеться про компетенцію, досвід, об'єму робіт.
Чи планує Juscutum розширювати свою присутність в спортивній сфері? Хто цікавить окрім бігунів?
Денис Овчаров : Треба вивчати цю сферу. Чим цікавий спорт? Тим, що там правила, які усі знають, можна завуалювати під юридичну складову. І ми отримаємо більш-менш чесний і справедливий процес. Цього зараз не хапає в інших галузях права, де немає чесного і конкурентного середовища. Спорт цікавий не тим, що в нім багато грошей, а тим, що працювати в цій сфері приємно.
Ксения Проконова: Особисто мені ця сфера цікава. Бізнес часто порівнюють із спортом. Там є азарт, конкурентні переваги, змагання. Але це усе прийшло із спорту. Тому займатися безпосередньо спортом - це як займатися бізнесом високої концентрації. Ми спробували і нам сподобалося. Ми, до речі, самі бігаємо не перший рік.
Які організаційно-правові аспекти зобов'язаний врахувати організатор спортивного ивента незалежно від виду спорту, щоб уникнути негативних наслідків?
Ксения Проконова: необхідно встановити чіткі правила вибору переможця. Прописати, що відбувається, якщо переможець дискредитований, як він може бути дискредитований, по яких параметрах. Тут по аналогії з конкурсами краси. Вимога з серії "не повинна порушувати моральні засади суспільства" повинно бути конкретизовано. Що саме порушує ці самі засади? Фотографія з відкритою особою в арабських країнах або фотографія голого тіла? Якщо голого тіла, то як? Де усе видно або де дещо закрите руками? Як тільки людину позбавляють корони, призу, логічно, що у нього виникають питання - чому? І на ці питання має бути чітка відповідь.
Важливо прописати, хто займає місце, якщо переможець перестає бути переможцем. Хто наступний призер?
Важливо продумати усе, що стосується безпеки учасників : межі, що роблять організатори для того, щоб повідомити про ці межі, і щоб їх забезпечити?
Ну і, як ні банально це звучить, треба передбачити права на торгові марки, на використання тієї або іншої символіки, музики, яка звучить під час заходу. Тобто те, як ивент подається. Якщо він робиться з нуля і це новий продукт, треба розуміти, як захистити його індивідуальність.
Денис Овчаров : І, якщо з'являється якась ідея, треба заздалегідь продумати як цю ідею масштабувати. Бо якщо спочатку неправильно вибрана стратегія ведення соціального проекту, його украй складно розширюватиме. Це приведе до чого? Будуть зайві витрати. Ми намагаємося працювати з клієнтом таким чином і пропонувати такі ідеї, щоб їх можна було безболісно масштабувати далі на усю Україну з мінімальними юридичними змінами.