Ці чинники дали новий поштовх для переформатування ринку юридичних послуг в Україні. Деякі українські і міжнародні юридичні фірми скоротили свій штат і зарплати, деякі перейшли на 4-денний робочий тиждень, ввели інші механізми контролю витрат. Декілька юридичних фірм, не витримавши конкуренції, закрили свої офіси або передали їх в управління менеджменту.
На противагу цим трендам з'явилися ряд юридичних фірм, які утворилися внаслідок розподілу команд раніше існуючих гравців ринку і з новою силою включилися у боротьбу за клієнта, ще більше посилюючи конкуренцію на ринку професійних юридичних послуг. Одним з таких нових брендів в українському юридичному бізнесі стала компанія EVERLEGAL. Ми зустрілися з Євгенієм Дейнекокерівним партнером фірми, який розповів ЮРЛИГЕ про особливості переформатування українського юридичного ринку, а також плани і амбіції EVERLEGAL в 2016 році.
- Євгеній, що означає створити нову юридичну фірму в поточних умовах з чистого аркуша?
- Дозвольте відразу помітити: не з чистого аркуша. Кожен з партнерів EVERLEGAL має значний і широкий професійний юридичний досвід. Для прикладу: наш партнер, Андрій Оленюк, до установи EVERLEGAL тривалий час працював в київському, нью-йоркському і лондонському офісах Clifford Chance, міжнародній юридичній компанії з так званого магічного круга. Андрій Порайко до установи EVERLEGAL тривалий час возглавляв бутиковую юридичну фірму, яка фокусувалася переважно на вирішенні суперечок, хоча мала декілька дуже цікавих проектів у сфері M&A і залучення фінансування від міжнародних фінансових установ, таких як ЄБРР (EBRD) і МФК (IFC). Опанас Карлин є визнаним експертом у сфері карного судочинства і відзначився рядом успішних справ, в яких він захищав інтереси топ-менеджерів великих компаній. У мене особисто більше 13 років роботи в англійських і американських юридичних фірмах, зокрема три останні роки пропрацював в київському офісі Clifford Chance.
У наших партнерів були свої спрацьовані команди юристів і нашим головним завданням на етапі формування EVERLEGAL було інтегрувати ці команди в єдину юридичну фірму, яка пропонуватиме повний спектр юридичних послуг і матиме амбіції відносно входження в лідери українського ринку юридичних послуг і виходу на іноземні і міжнародні ринки. Ми з цим завданням впоралися.
- Нова юридична фірма: чому зараз, чому незалежна компанія, а не офіс міжнародної фірми в Україні або за кордоном?
- Насправді, так склалися обставини. Після того, як я прийняв рішення піти з Clifford Chance, у мене було багато можливостей в професійному плані. У мене за плечима солідна освіта, я отримав міру магістра права в США і нещодавно закінчив "executive programme" по розвитку бізнесу в європейській бізнес-школі ІNSEAD. Я маю право практикувати в штаті Нью-Йорк. Крім того, у мене була можливість працювати у ведучих іноземних юридичних фірмах, а також у великій американській нафтогазовій корпорації. Мені здається, я багато чого досяг в професійному плані і міг би отримати роботу в топових світових компаніях в Сінгапурі, Гонконзі, Лондоні або Стамбулі. Проте, я вирішив прийняти ще більше амбітний виклик - почати власний бізнес зі своїми партнерами і однодумцями. Так, це виклик, напевно, найбільший з можливих викликів, але я готовий до нього. Отже, саме зараз я це і роблю - роблю щось нове і цікаве для себе - і роблю усе це, усвідомлюючи ті умови, в яких працюю. І це природно для мене. У мене завжди було бажання жити і працювати саме в Україні. Особливо після Революції Гідності, я переконався в правильності цього бажання, усвідомлюючи унікальність цього історичного моменту.
Якщо ж дивитися в ширшому аспекті, EVERLEGAL являється, в деякій мірі, збігом того, що в певний момент в часі об'єдналися однодумці, які мають загальне бачення розвитку бізнесу, розуміння визии і стратегії компанії, її стилю, а також команди, які є синергією міжнародного і українського досвіду надання юридичних послуг. Я упевнений, що об'єднання цих двох елементів дозволить нам не лише упевнено конкурувати на ринку, але і підкорювати нові висоти.
- Куди, по-вашому, спрямований вектор розвитку українського юридичного ринку сьогодні? Які його головні тенденції?
- Вектор українського ринку юридичних послуг - це вектор розвитку і прагнення відповідати світовим стандартам і тенденціям юридичного бізнесу. Конкуренція, що усе більш посилюється, між існуючими учасниками ринку, а також прихід нових гравців, на тлі скорочення попиту, веде до того, що для того, щоб зберегти позиції і завоювати нових клієнтів, учасники ринку підвищують якість юридичних послуг, якість управління юридичними фірмами, усе більше значення придбаває инновационность. Юридичний бізнес вимушений удосконалюватися.
Не претендуючи на повноту, серед основних трендів я б відмітив наступні:
• дроблення юридичних фірм і вихід нових гравців на ринок;
• поява альтернативних провайдерів юридичних послуг;
• тимчасовий спад інтересу до українського ринку іноземних юридичних фірм;
• диверсифікація бізнесу (зменшення фокусу на бутиковость і окремі практики і прагнення робити повний спектр юридичних послуг, зокрема створення практик вирішення суперечок, обслуговування загальногосподарської діяльності);
• посилення фокусування на окремих секторах і окремих категоріях клієнтів (приміром, на великих агрохолдингах або іноземних фармацевтичних компаніях), яким надається широкий спектр юридичних послуг;
• вихід на іноземні ринки (як для обслуговування українських, так і локальних клієнтів);
• створення нових практик (приміром, практики взаємодії з державними органами, практики юридичного обслуговування програм технічної допомоги, активніше розвивається практика по юридичному супроводу міжнародної торгівлі, зокрема експорту); і
• формування пакетів послуг (приміром, захист бізнесу 24/7) і абонентське обслуговування.
У середньо- і довгостроковій перспективі, мені здається, що на юридичному ринку почнуться злиття і поглинання. Прийдуть нові іноземні гравці. Вже зараз, за моєю інформацією, є декілька іноземних юридичних фірм, які подумують про вихід на наш ринок, припускаючи економічне зростання. Загалом, я думаю, що поступово ринок прогресуватиме, його об'єм ростиме. Це очікування, власне, і пояснює, чому ми з партнерами вирішили створити свою фірму.
- Як змінилися принципи роботи клієнтів із зовнішніми юридичними радниками, а також вимоги клієнтів?
- Клієнти хочуть отримувати більше якісних послуг за меншу ціну ("more for less"). Це, загалом, відповідає тому, що відбувається і на ринках юридичних послуг за межами України. І в цьому полягає основний виклик для юридичних фірм.
У частині ціноутворення, оскільки бюджети клієнтів на юридичні послуги лімітовані, клієнти хочуть розуміти, скільки конкретно вони витратять на конкретний проект із зовнішніми юристами. Тому почасова ставка зараз працює украй рідко. В основному це фіксовані або граничні суми, про які домовляються на початку проекту. Клієнт хоче, щоб юрист був готовий розділити з ним риски за проектом, зокрема ризик того, що проект може затягнутися і знадобиться значно більше тимчасових і трудових витрат, чим спочатку планувалося.
Крім того, окрім якісної юридичної консультації, клієнт чекає отримати висококласний сервіс. Клієнт хоче відчувати, що про нього піклуються. Така турбота може проявлятися, приміром, у безкоштовних тренінгах, гнучкому тимчасовому графіку надання консультацій. Клієнти також хочуть, щоб юридичне обслуговування було ефективним і консультації надавалися у форматі, зручному для клієнта. Приміром, оформлення результатів юридичного аудиту у вигляді презентації у форматі Power Point, використання инфографики, числових прикладів для наочності. Клієнти чекають, що юрист буде доскональний знать їх бізнес, а не тільки давати рекомендації, які в ситуації конкретного бізнесу можуть бути застосовні дуже умовно.
- Що означає EVERLEGAL?
- Це як дитина. Завжди хочеться, щоб своя дитина була найкращою.
Перш ніж придумати назву, ми проаналізували світові реєстри торгових марок на наявність схожого найменування, проводили дослідження, опитували колег/друзів. Це була ціла кампанія. Наша назва - це не просто якесь "привабливе" слово (хоча тепер воно точно залишиться у вас в пам'яті) або ж данина латині. Воно утворене шляхом об'єднання слова "legal", яке вказує на сферу діяльності компанії, і слова "ever", яке повинне підкреслити наше "нескінченне", тобто постійне, прагнення до досконалості. Назва також переплітається з нашим кредо - "Успіх Назавжди". Ми усвідомлюємо, що наші клієнти - це успішні і вимогливі компанії, а наше завдання, як надійного юридичного бізнес-партнера, полягає в їх підтримці і примноженні їх успіху.
Ми хочемо, щоб EVERLEGAL була не просто новою компанією з цікавою назвою і символікою. Ми хочемо створювати якісно новий продукт. Для цього ми аналізуємо досвід успішних міжнародних юридичних компаній, не обмежуючись тільки Україною. Ми осмислюємо позитивні ідеї відносно розвитку і ведення юридичного бізнесу, при цьому уникаємо копіювання існуючих моделей, а намагаємося генерувати власні. Звичайно, юридичний бізнес досить консервативний, але зараз у світі він нестримно міняється і стає більше інноваційним. Створюються нові форми, інструменти і способи надання послуг. Ми хочемо бути у фарватері цих інновацій, але при цьому створювати щось своє, нове. Власне, тому ми заохочуємо наших працівників мислити креативно. Наші клієнти часто потребують нестандартних рішень. Ми готові прикладати максимум зусиль, щоб такі рішення їм пропонувати.
- Які сектори економіки Ви бачите перспективними для вашої фірми?
- Наш фокус спрямований на такі сектори, як енергетика, сільське господарство, інформаційні технології (ІТ) і фармацевтика. На мою думку, це ті сектори, які зараз показують позитивну динаміку або мають хороший потенціал росту. Звичайно, ми надаємо послуги і в інших секторах, але зараз основний фокус саме на цих, тому що бачимо в них значну перспективу.
- Розкажіть детальніше про перспективні сектори економіки, які можуть дати роботу юристам вже цього року.
- Мені здається, що робота для юристів є завжди і у будь-яких секторах. Питання тільки в її кількості.
Популярними секторами на даний момент є IT і сільське господарство, а також банківська сфера і фінансові послуги. Мені здається, що в середньостроковій перспективі привабливими є ринок енергетики, що пов'язано з необхідністю забезпечення енергетичної безпеки країни; фармацевтичний ринок, що пов'язано із старінням населення і зростаючою потребою в доступних ліках; інфраструктурні проекти, без яких складно збудувати ефективну економіку; експортно-орієнтовані галузі, особливо враховуючи інтерес українського бізнесу до ринків ЄС, а також до ринків Африки і Близького Сходу, а також споживча сфера.
- Наскільки маркетинг і PR є важливою складовою успіху сучасної юридичної фірми?
- Так, маркетинг - це важливо. У нас є команда маркетологів, яка працює над просуванням нашого бренду на цільових ринках. Ми вирішили підійти декілька нестандартно і притягнули фахівців, які до цього не працювали з юридичними фірмами. Вони спеціалізуються зовсім на іншій сфері, яка проте дуже інноваційна і актуальна. Ми робимо ставку саме на молодість, креативність і свіжість підходів цієї команди. Ми упевнені, що усі наші очікування будуть виправдані.
- Як инновационность може сьогодні проявлятися в роботі сучасної юридичної фірми? Які Ваші приклади втілення цього принципу?
- Инновационность зараз дійсно в тренді. Форми її прояви дуже різні. Приміром, створення "нетрадиційного" для юридичної фірми веб-сайту, активний маркетинг в соціальних мережах; використання методів управління і ведення проектів, схожих з тими, які використовують клієнти (приміром, agile); ще більша автоматизація процесів управління фірмою, створення і надання юридичної послуги; створення альтернативних провайдерів юридичних послуг (приміром, висококласних юристів, що спеціалізуються на наданні, в аутсорс).
Ми, звичайно, використовуємо деякі речі з вищепереліченого. Приміром, ми намагаємося робити нашу роботу ефективнішою, використовуючи всілякі IT- рішення, зокрема, розроблені спеціально для нас.
Ми прагнемо творчо підходити до формування команд юристів для виконання проектів, а також до виконання клієнтських завдань. Приміром, у нас немає чіткого ділення людей на департаменти, хоча є внутрішня спеціалізація. Ми формуємо команди на проектній основі і, знаючи спеціалізацію своїх колег, намагаємося підібрати оптимальний командний склад для клієнта. По нашому досвіду, такий гнучкий підхід приносить максимальну користь клієнтові. Ми також активно використовуємо експертів, з якими у нас партнерські стосунки, для кращого розуміння бізнесу і якіснішого обслуговування клієнтів.
- Які були Ваші перші кроки в плані розвитку бізнесу і маркетингу?
- В плані розвитку бізнесу одним з перших кроків була поїздка в Лондон, де зосереджені офіси великих міжнародних юридичних фірм, а також штаб-квартири наших міжнародних клієнтів. Метою поїздки була підтримка старих контактів, заклад нових і встановлення ділових стосунків, які надалі можна конвертувати в конкретні проекти. Я вважаю, що наш візит був успішним. Нам вдалося досягти поставлених цілей.
Що стосується маркетингу, то ми вже запустили наш сайт. Ми хотіли зробити його нестандартним, не таким, які зазвичай сайти юридичних фірм. Ми сподіваємося, що нам це вдалося. Ми також створюємо наші презентаційні матеріали, співпрацюємо з юридичними і бізнес-медіа, ведемо сторінки в соціальних мережах, де інформуємо про життя фірми, різних подіях і усім, що нас цікавить і захоплює.
Крім того, ми зробили значні кроки в налагодженні внутрішніх бізнес-процесів і інтеграції команди з тим, щоб забезпечити ефективне і якісне обслуговування наших клієнтів.
- Які плани на цей рік у команди EVERLEGAL?
- Передусім завершити інтеграцію команд і відшліфувати внутрішні процеси. Я хочу, щоб ми працювали так само, як працюють кращі англійські і американські юридичні фірми. Я знаю цю кухню зсередини. Там є дуже багато речей, які слід запозичити.
Після інтеграції і об'єднання колективу плануємо набирати нових юристів. Вже зараз розумію, що проектів і роботи стає більше і для їх якісного виконання треба буде посилювати команду. Ставитимемо на особі, а не на кількість.
Також ставлю собі метою збільшити кількість проектів від існуючих клієнтів і наростити клієнтську базу, яка дозволить вийти на прогнозні фінансові показники. За поточних умов це непросто, але я упевнений, що ми впораємося.
Я також хочу забезпечити виконання нашого плану по pro bono діяльності. Безкоштовне обслуговування клієнтів, які інакше не могли б дозволити собі якісні юридичні послуги (наприклад, громадські і добродійні організації), є дуже важливою складовою нашої діяльності і програми корпоративної соціальної відповідальності, яка існує в EVERLEGAL.