Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як ТВП підтверджує форс-мажор? - інтерв'ю

22 вересня 2014, 16:45
13414
13
Автор:
Реклама

Бойові дії на сході України спричинили масову неспроможність підприємців Донбасу не тільки виконувати умови договорів, а й взагалі сплачувати податки. Щоб не бути притягнутими до відповідальності через суд, бізнес має податі до відповідних служб довідку торговий-промислової палати про засвідчення форс-мажорних обставин. Про ті, які заходь вжила ТВП України, щоб полегшити життя підприємцям, розповідає директор департаменту юридичного забезпечення Палати Любов Нестиренко.


- Якові кількість звернень підприємців за підтвердженням форс-мажорних обставин зафіксувала ТВП України з качану проведення АТО на Донбасі?

- Вже понад 1,5 тисячі. Масові звернення почалися з качану червня, коли підприємства на Донбасі зупинялися і не мали можливостей для подальшої роботи. Нині щотижня надходить у середньому до 200 заяв на засвідчення форс-мажорних обставин. Те мі організували "Гарячу лінію" для підприємців, що потрапили у скрутне становище. Вона працює після буднів із 9 - ї до 18 - ї години. Щодня співробітники департаменту у телефонному режимі надають від 20 до 30 консультацій.

- Скільки коштує засвідчення форс-мажорних обставин у ТВП України?

- За загальним тарифом - 1600 грн. без ПДВ. Проте, йдучи назустріч підприємцям, Президія ТВП України затвердила на період проведення АТО тимчасовий тариф на послуги із засвідчення форс-мажорних обставин за зверненнями платників податків із Донецької та Луганської областей щодо подовження граничних термінів подання податкової звітності, розстрочення та відстрочення грошових податкових зобов'язань. Він становить 200 грн. без ПДВ. Таких заяв на сьогоднішній день близько 70% від загальної кількості звернень. Також існує ще один тариф для сільгоспвиробників - 400 грн. без ПДВ.

- Враховуючи велику кількість звернень, мабуть, довелося розширювати штат департаменту, щоб вчасно надавати необхідні висновки?

- Так, мі залучили додатково фахівців із регіональних палат. Але цього усе одно замало. Справа у тому, що за день один співробітник може розглянути звернення та підготувати сертифікати засвідчення форс-мажорних обставин за декількома заявами, а кількість працівників ТВП України, які мають право їх розглядати, дуже обмежена. Юрист, який ніколи не займався цими питаннями,. спочатку повинний пройти навчання та стажування у ТВП України, скласти іспити, після чого може бути внесень до Реєстру уповноважених осіб, допущених до розгляду заяв із засвідчення форс-мажорних обставин.

- Чи змінювалась останнім часом процедура підтвердження форс-мажорних обставин?

- Якщо йдеться про виконання договірних зобов'язань, то ні. Компанія чи підприємець мають звернутися до ТВП України із заявою, копією договору та письмовими доказами, що підтверджують настання форс-мажорних обставин (їх перелік у шкірному випадку є індивідуальним поклад від обставин). Оформлення відбувається протягом 10 робочих днів із дня надходження заяви з усіма необхідними документами й сплати послуг. Проте, як я вже зазначала, наразі більшість звернень стосуються саме відстрочки виконання податкових зобов'язань. Для такі випадків мі максимально спростили процедуру і кількість необхідних для подання документів.

- Які саме документи це мають бути?

- Ще разів наголошую, що спрощена процедура засвідчення форс-мажорних обставин передбачена для платників податків, яким проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях перешкоджає веденню господарської, адміністративно - фінансової діяльності, у тому числі, виконанню податкових зобов'язань. У цій ситуації існують три основних наслідки для суб' єктів оподаткування, які можуть настати у зв'язку з обставинами форс-мажору: 1) розстрочка та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків (ст. 100 ПКУ); 2) списання безнадійного податкового боргу (ст. 101 ПКУ); 3) продовження граничних термінів для подання податкової декларації й інших документів (п. 102.6 ст. 102 ПКУ). У такому разі платник податків подає до ТВП України заяву встановленої форми, виписку з Держреєстру на дату звернення. Заявник на свій розсуд має право до заяви додати документи, що можуть підтвердити неможливість здійснення господарської діяльності (наприклад, наказ по підприємству про призупинення діяльності).

Хочу також зазначити, що мі приймає заяви від підприємців, навіть якщо сморід не мають можливості надати жодного іншого документу, окрім паспорти й ідентифікаційного коду. На шкода, такі випадки непоодинокі, адже багато людей виїжджають із Донбасу у терміновому режимі під година обстрілів або внаслідок таких подій документи просто втрачені. Тому, йдучи назустріч підприємництву, мі самі беремо на собі зобов'язання зібрати необхідні довідки та засвідчити ту чи іншу інформацію.

- Чи підтверджують форс-мажорні обставини регіональні торговий-промислові палати? Чи це виключне право ТВП України?

- Якщо у договорі написано, що форс-мажорні обставини підтверджує ТВП України, то до нас і потрібно звертатися за довідкою. Якщо ж вказана регіональна ТВП, то бізнес звертається до неї. Проте, якщо йдеться про зовнішньоекономічні контракти, то засвідчення форс-мажорних обставин проводити лише національна Палата. Але, навіть якщо уповноваженою особою вказана ТВП України, мі залучаємо регіональні палати для збору документів та іншої підготовчої роботи. які на місцях приймають документи від підприємців, консультують із приводу можливостей отримання засвідчення форс-мажору, допомагають збирати необхідні довідки для цього, після чого передають документи до ТВП України. Для оперативне реагування мі обмінюємося із регіональними палатами інформацією у режимі онлайн.

Хочу також зазначити, що, розуміючи складну нинішню ситуацію, в якій опинився бізнес, мі намагаємося не відмовляти у засвідченні форс-мажорних обставин навіть коли формально маємо на це повне право. У деру чергу, якщо до заяви не додані необхідні документи. У таких випадках діє режим особистісного підходу до підприємців. Мі телефонуємо, троянди' яснюємо, які саме довідки необхідно додати, даємо додатковий година на їх збирання, приймаємо заяви та скановані копії документів електронною поштою, аби скоротити година на їх розгляд, не чекаючи, доки смороду надійдуть поштою, худе.

- Проте, мабуть, відмови у підтвердженні форс-мажорних обставин вусі ж таки трапляються?

- Насправді у процентному відношенні їх дуже мало. Наприклад, за період проведення АТО на 1500 звернень мі відповіли відмовами лише у 30 випадках.

- Що було їх причиною?

- Сморід стосувались саме договірних зобов'язань. По-перше, відмовляли, якщо у договорі ТВП України не була вказана як організація, що засвідчує форс-мажорні обставини. По-другу, коли у договорі взагалі не передбачений розділ про форс-мажорні обставини. По- третє, якщо договір був укладений вже у період проведення АТО. Тобто, сторони на тій година вже могли перебачити обставини, які перешкоджатимуть виконанню договірних зобов'язань. А це суперечить самому поняттю форс-мажору.

- Вичерпний перелік форс-мажорних обставин у законодавстві не передбачений. Якими критеріями керується ТВП України при підтвердженні форс-мажорів?

- Виключного переліку форс-мажорних обставин, дійсно, не існує. Проте у Регламенті Палати зазначено, що форс-мажорні обставини - це надзвичайні та невідворотні обставини (стихійні явища, замерзання моря, закриття морських протока, землетрус, ураган, епідемія, страйк, воєнні дії, заборона або обмеження експорту-імпорту товарів худе), які об' єктивно впливають на виконання умів договору. Також фахівцям відомо, що сторона договору не неце відповідальності за невиконання будь-якого зі своїх зобов'язань, якщо доведе, що воно було викликане перешкодою поза її контролем і що від неї нерозумно було очікувати прийняття до уваги цієї перешкоди під година укладення договору або уникнення чи подолання цієї перешкоди чи її наслідків.

При засвідченні форс-мажорних обставин Торгово-промислова палата України, у деру чергу, керується законодавством України, положеннями Конвенції ООН про договори міжнародної купівлі- продаж товарів від 11.04.1980 р., публікаціями Міжнародної торгової палати про форс-мажорні обставини й іншими міжнародними звичаями та умовами зовнішньоекономічних контрактів, договорів між українськими підприємствами.

- Чи є такі обставини, які підприємці помилково можуть вважати форс-мажором?

- Головешці, що мають пам'ятати підприємці, - не вважаються форс-мажорними обставинами фінансова й економічна кризу, зростання курсів валют, недотримання своїх обов' язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, а також необхідних коштів у боржника худо.


Бесіду вела Олена Адамантіс, ЮРИСТ & ЗАКОН

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини