У одну з п'ятниць ЮРЛИГА вирішила заглянути на ITea, щоб дізнатися, як відбуваються юридичні консультації АТ "Юскутум", а заразом поговорити з партнером фірми Дмитром Гадомским про його роботу, угоди, клієнтів, підходу до бізнесу і про багато що інше. Непомітно розмова перемістилася в офіс компанії, що знаходиться неподалік, де до нас підключився керівний партнер Артем Афян
Дмитро, Ви консультуєте підприємців в кафе - чи не здається вам, що цей формат не зовсім підходить для юридичних консультацій?
- Дмитро Гадомский (Д. Г.) : Ми працюємо на ринку, де проект може почати заробляти мільйони впродовж декількох місяців. Рішення приймаються швидко і для того, щоб не випасти з бізнесу ми маємо бути поряд з клієнтами. А наші клієнти частенько працюють не в офісі, а в коворкингах.
Кожну п'ятницю я або мої колеги знаходимося в коворкинге Часопыс і консультуємо айтишников - це наш проект "ITea з Юскутум". Розумієте, волелюбні айтишники не ходять на бізнес-сніданки, що приїлися, з юристами або на нудні конференції. А в Часопысе вони запитують мене про те, як краще скласти договір з інвесторами доки ми разом готуємо собі чай або заварюємо каву. Якщо розмова зав'язується, то ми сідаємо і обговорюємо деталі.
Найпопулярніші теми - це оформлення стосунків з розробниками, бізнес-партнерами, підготовка призначених для користувача угод для онлайн сервісів, захист своїх прав на розроблений продукт, ну і, звичайно, побудова корпоративної структури з використанням іноземних компаній.
Чого чекати від ринку ИТ надалі, як він переживе кризу? Чи бачите ви розвиток практики цього року?
- Д. Г. : Я не володію точними цифрами по ринку, тому можу поділитися лише відчуттями. Ринок ИТ безумовно постраждав. Аутсорсинговые компанії втратили частину іноземних клієнтів, продуктові компанії не випробовують надлишку нових клієнтів, інтернет-магазини - покупців. Єдина галузь, яка в подібні кризові періоди росте, - це гейминг.
Я думаю, якщо ми не віритимемо в краще, це краще ніколи і не настане. Тому я вірю в те, що в Україні скоро виросте своя Кремнієва долина. Я бачу, що уряд розуміє проблеми галузі. Можливо, деякі суб-отрасли ИТ більше досягли успіху в лобіюванні своїх інтересів, але будь-яке таке взаєморозуміння з державою - це відмінний сигнал для усієї ИТ галузі. І що найголовніше - для іноземних споживачів послуг українського ИТ.
Найбільшою проблемою ИТ компаній минулого року була підвищена увага до них правоохоронних органів. Міліція поводилася, як дитина в дитячому магазині: усе таке нове, усе хочеться поторкати і забрати собі. У компаній вилучали комп'ютери, сервери, флешки, мобільні телефони. Це улюблені методи роботи міліції - забрати как-бы докази злочину. Але насправді, будь-яке вилучення техніки було лише таким собі здирством в законі. Будучи знеструмленою, компанія зговірливіша в умовах неправових методів вирішення проблеми.
У 2013 році від таких агресивних дій міліції постраждало багато наших клієнтів і ключові учасники ринку : Вконтакте, WebMoney, Jelastic, Camo - IT, Rozetka, Klumba і ін.
Минулого року ми розробили проект закону про внесення змін до КПК стосовно заборони вилучати техніку крім випадків, коли на ній є фізичні сліди злочину. У усіх інших обставинах інформація повинна клонуватися. Днями проект був, нарешті, внесений у ВРУ.
Ну а якщо з ринком усе буде добре, то ми чекаємо в Україні розвитку глобальних трендів, таких як зберігання великих даних, розвиток електронних грошей. На ринку ИТ аутсорсинга буде бум злиття : вже зараз є великий дефіцит кадрів, а перекуповувати співробітників - це шлях в нікуди. Якщо ринок перегріти, то послуги українського ИТ аутсорсинга будуть неконкурентоздатні на глобальних ринках. Отже, один з найбільш логічних шляхів розвитку - це купівля ИТ компаній з персоналом, відповідною експертизою і проектами.
Нещодавно компанія Юскутум вступила в міжнародну асоціацію World IT Lawyers. Що це означає для фірми?
- Д. Г. : Ми не можемо супроводжувати клієнта, якщо наша експертиза обмежується лише Україною. ИТ бізнес інтернаціональний з усіма витікаючими звідси наслідками. Ми не можемо дозволити собі обманювати клієнта про те, що ми фахівці, приміром, в англійському праві. Але і залишити клієнта наодинці з юристами-аристократами ми не можемо.
Тому ми шукали організацію, яка могла б заповнити цей пролом. Ну і, звичайно, ми шукали альтернативне джерело отримання досвіду. Європа і США розвинули індустрію ИТ настільки краще за Україну, що про це навіть говорити незручно. Відповідно, експертиза європейських і американських юристів набагато більша, ніж наша.
WITL - це глобальний альянс юридичних компаній, що надають послуги ИТ сектору. Альянс був заснований 15 років тому і на сьогодні складається з 13 юридичних фірм зі всього світу. Кожну країну в Альянсі представляє одна компаній, як правило, з топ-10 в національному рейтингу. В результаті ведення довгих переговорів, надання портфоліо унікальних проектів для України у рамках нашої IT спеціалізації і презентації компанії в Лондоні, нас прийняли як представника цієї організації в Україні.
Після бесіди в коворкинге ми переміщаємося в офіс компанії Юскутум, де інтерв'ю триває за партією в настільний футбол. До нас приєднується керівний партнер Артем Афян (прим. ред.).
Практично ніхто з великих гравців юррынка не виділяє інформаційні технології в окрему індустрію, і вже тим більше не робить ставку на стартапы. Ви знаєте щось, чого не знають інші?
- Д. Г. : Український ИТ ринок порівняно молодий. Упродовж усього свого існування він не був розпещений увагою держави. Тому айтишники ніколи особливо не замислювалися про юридичні складові бізнесу. Отже, і юристи в цю галузь особливо не дивилися. Я часто чую несхвальні висловлювання про те, що саме юристи являються дил-брейкерами, тобто тими, хто знаходять зайві риски і проблеми, замість того, щоб їх вирішувати. Виходячи з цього, мені здається, відсутність юристів в ИТ сфері стала одним із стимулів для росту цієї індустрії в Україні.
Але тепер ИТ галузь вже не асоціюється з довговолосими технарями в розтягнутих светрах. Тепер це бізнесмени, що відбулися, без згадки яких не обходиться жоден випуск Forbes. Та і державні чиновники розглянули в ИТ сфері потенціал. Отже на юристів з'явився попит.
Артем Афян (А. А.) По-перше, варто сказати, що наша компанія досить збалансована. У нас робота побудована так, що ми надаємо послуги в трьох інноваційних сферах практики : IT права, правовій безпеці бізнесу і спортивного права, а також в трьох класичних напрямах: податкового, корпоративного права і представництва інтересів в судах. Тому, можна сказати, що IT право - це одна з трьох областей, якою ми розкриваємо нові грані юридичного ринку, який розвивається досить інтенсивно. І багато IT- компанії відчули і усвідомили необхідність юридичних послуг. Склалися юридичні традиції цієї практики. Також варто відмітити, що потенціал для росту юридичних послуг в цій сфері - ще дуже великий. Він набагато динамічно, ніж розвивається сама IT сфера. А вона розвивається дуже бурхливо.
Ви говорите, що чекаєте появи в Україні Кремнієвої долини. Які до цього передумови?
- Д. Г. : Ну доки єдина передумова - це бажання багатьох, дуже багатьох людей змінити світ на кращий. І концентрація таких людей в Україні зашкалює.
А. А. : В останні тижні ми брали участь в роботі декількох ініціатив по розвитку ИТ. Одна з них і, як мені здається, найбільш комплексна. Це ініціатива повторить в Україні ИТ прорив Ізраїлю - проект Yozma (Йозма на івриті означає "ініціатива"). Цей проект передбачав створення державної програми з бюджетом в $100 млн., спрямованою на розвиток венчурних інвестицій в Ізраїль. З моменту початку програми були зроблені прямі інвестиції більш ніж в 40 портфельних компаній. Програма допомогла значному числу своїх портфельних компаній вийти на найбільші фондові біржі в США і Європі. Крім того, проект Yozma зіграв важливу роль в позиціонуванні своїх портфельних компаній для придбання або інвестиції провідними корпораціями, такими як Agilent, America On Line, Cisco, Computer Associates, ECI Telecom, Enron, General Instruments, Johnson & Johnson, Medtronic, Microsoft, Sequoia Capital і Terayon.
Цим проектом в Україні займаються люди, які побудували глобальний ИТ бізнес. Я думаю, що шанси на прорив у нас відмінні. Ще небагато, і ИТ ринок східного сусіда замислюватиметься про переїзд до нас.
Зона, в якій розташована ИТ практика, відрізняється від іншого вашого офісу. Чим це викликано?
- А. А. : Ось за що ми дуже любимо своїх клієнтів, так це за їх офіси. У них люди вигадують щось і роблять різні речі, які потім висаджують в повітря ринок. Я схильний думати, що юриспруденція - ця творчість.
Ми проводимо в офісі величезну кількість часу. Хотілося б, щоб цей час був продуктивним. Ось ми і копіюємо своїх же клієнтів: пуфи, настільний футбол, вільний графік роботи. Клієнти почувають себе в зоні комфорту, приходячи до нас в офіс.
Як ви підбираєте людей до себе в практику, адже напевно на ринку не багато фахівців, що розбираються в ИТ?
- Д. Г. : Я часто ходив на співбесіди. Сформувавши свою думку, тепер я не хочу почувати себе співробітником військкомату в гумових рукавичках при підборі персоналу. В першу чергу, ми дивимося на схильність людини до навчання і до творчого мислення. Якщо у кандидата горять очі при згадці слова AGILE і є бажання цілу добу проводити в офісі, звичайно ж я не знайду в собі сил відмовити людині в прийомі на роботу. І ні в якому разі я не мучитиму людину тим, що співбесіду проводитимуть усі співробітники офісу, або ж він три години під моїм наглядом писатиме тестову консультацію.
Хоча, враховуючи, що ринок молодий, ми вирішили, що краще виховувати майбутніх фахівців в ИТ праві самостійно. На мою суб'єктивну думку, кращих юристів зараз готує "Могилянка". Хоча я викладаю там непрофільний предмет - договірне право - все ж основний потік майбутніх співробітників ми отримуємо звідти.
Минулого року я прочитав спец-курс по ИТ праву для студентів Київського університету права. У кінці курсу ми провели імпровізований судовий процес в приміщенні компанії Luxoft. Усім сподобалося, і цього року курс ИТ права був включений в обов'язкову програму. Отже у нас з'явилася невелика кузня кадрів для ИТ галузі.
Розмовляв Сергій Саченкоголовред порталу ЮРЛИГА