Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Хто і для чого напише Чорну книгу злочинів?

10 лютого 2014, 14:44
1262
1
Реклама

27 січня у зв'язку з останніми подіями в країні була створена Комісія з розслідування порушень прав людини в Україні. У числі напрямів роботи Комісії : інформаційно-роз'яснювальна робота, сприяння відновленню порушених прав людини, а також систематизація порушень прав людини в Україні.

ЮРЛИГА вирішила поцікавитися у Владимира Василенко (голова Комісії) і Юрія Кушнира (секретар Комісії)які плани у Комісії, що вже зроблене і які прогнози на осяжне майбутнє.

Розкажіть детальніше про Комісію з розслідування порушення прав людини.

Володимир Василенко : Комісія заснована 27 січня цього року небайдужими передставниками громадськості, стурбованими ескалацією грубих порушень прав людини в Україні. Створення Комісії спричинило ті, що до жорсткого побиття учасників мирної студентської акції спецпідрозділами "Беркутові" в ніч з 30 листопада на 1 грудня 2013 р. додалися адресні каральні акції силових структур проти активістів Майдану. У усіх регіонах України розширилися випадки переслідувань та насильницьких зникнень, застосування тортур та знищення власності учасників протестного руху. У багатьох випадках дії української влади, керівництва силових відомств, їхнього особового складу та контрольованих ними кримінальних груп, прозваних "тітушками", слід кваліфікувати як злочини проти людяності.

Засновники Комісії, а це практикуючі юристи, колишні політв'язні, вчені- правники, політологи, керувались усвідомленням необхідності виявлення та сваволі влади щодо громадян України.

Хочу відзначити, що в основу роботи Комісії покладені такі принципи як позапартійність, неупередженість та об' єктивність.

Якщо мі виявимо, що булі порушені права людини співробітників силових структур, Комісія теж буде цим займатись. Наприклад нещодавно булі повідомлення, що когось з правоохоронців катували у Будинку профспілок, і якщо потерпілі зголосяться, те мі готові цим зайнятись.

У структуру Комісії входити Президія, а також робочі групи - по сприянню відновленню порушених прав громадян, із систематизації порушень прав людини, із інформаційно- троянд' яснювальної роботи.

Крім того, мі формуємо групу експертів при Комісії, куди будуть входити не лише українські юристи, а й закордонні фахівці. У їх числі зокрема - Ігор Бардин (адвокат, Канада), Лада Рослицька (експерт з міжнародного права, Канада), Мирослав Смородський (адвокат, США), Богдан Футей (федеральний суддя), також передставники American Bar Association та Українсько - Американської Ассоціації адвокатів.

До роботи в Комісії будуть запрошені правозахисники з різних регіонів України.

Наша мета - зафіксувати, проаналізувати і узагальнити всі злочини проти людяності, що сталися на території України, та вживати заходів, спрямованих на попередження таких злочинів у майбутньому.

></p></td></tr><tr valign=

Володимир Василенко

Яким чином відбувається збір інформації про порушення?

Володимир Василенко : Мі склали запитальник, який будемо поширювати серед громадян, щоб одержати конкретні відповіді щодо характеру, обставин, способів здійснення злочинів, щодо потерпілих від них та органів і осіб, які їх вчинили. А вже на основі аналізу одержаних даних мі плануємо створити і поширити як серед української громадськості, так і міжнародної спільноти Чорну книгу вчинених злочинів.

Окрім відповідей чи відбувається збір фото і відео, для прикладу?

Володимир Василенко : Так, в запитальнику є спеціальний пункт "Докази" - як документальні, так і покази свідків.

Крім того, мі встановили контакт із структурами громадянського суспільства, з політичними партіями, які у свою чергу також надсилають нам документи, що є в їхньому розпорядженні. Ми намагаємось отримати якнайповнішу картину подій.

Юрій Кушнір : Додам, зарази мі побачили одну велику проблему - дані можуть стиратись чи знищуватись. Дуже велика кількість інформації, наприклад по 30 листопада, вже зникла з відкритих джерел в інтернеті, тобто з іншої сторони її зачищають.

Заразом по гарячих слідах треба принаймні зафіксувати всі ці матеріали, які можуть бути зібрані.

Форми збору інформації можуть бути різними, і одна них - це певна адреси, куди можна надсилати файли, а якщо потерпілі просто надають лінки, то волонтери знаходять ці матеріали, фіксують і окремо зберігають.

Мі не відчуваємо жодних проблем зі збором інформації, оскільки і адвокати самі готові надавати інформацію, а також є великий порив волонтерів, готових допомагати.

Володимир Василенко : Обов'язково вкажіть, що оцей склад Комісії це так би мовити…

Юрій Кушнір : Генерали.

Володимир Василенко : Так, це лише вершина айсбергу, Дуже багато волонтерів зголошуються співпрацювати, надавати інформацію.

></p><p align=Ви проводите перевірку інформації про порушення, яка до Вас надходить?

Юрій Кушнір : Так, в нас передбачена процедура верифікації отриманої інформації.

А яким чином?

Юрій Кушнір : Волонтери будуть співставляти отримані дані з інформацією, що надходить з інших джерел.

Не проблема знайти підтвердження чи спростування, проблема - по методології правильно усе організувати і перевіряти. Це заразом відпрацьовується, але процедура верифікації обов'язково буде.

Професійні юридичні чи адвокатські організації висловили Вам свою підтримку?

Юрій Кушнір : У якісь об' єктивованій формі, то думаю що ще ні. Але передставники окремих організацій схвально відгукнулись. Так, мі знаємо, що є певна консервативна позиція в таких органах і організаціях. Але, знаючи на особистому рівні очільників тихий організацій чи просто їх активних членів, то знаємо, що створення Комісії було сприйнято схвально.

Що Ви можете сказати стосовно можливого розгляду всіх тихий порушень, інформація про які заразом збирається Комісією, Міжнародним кримінальним судом?

Володимир Василенко : На шкода, в осяжному майбутньому це нереально, оскільки немає шансів для розгляду Міжнародним кримінальним судом тихий злочинів проти людяності, які мали місце в України з одної простої заподій - Україна підписала Римський статут, але досі його не ратифікувала.

Ви не провели переговори з передставниками політичних партій щодо ратифікації цього Статуту?

Юрій Кушнір : Комісія подала вимогу до Верховної Заради України (7 лютого - ред.) з пропозицією вирішити питання з ратифікацією Статуту Міжнародного кримінального суду.

></p></td></tr><tr valign=

Юрій Кушнір

Володимир Василенко : Я знаю, що парламентська фракція В "Свобода" має намір ініціювати розгляд цього питання у Верховній Раді. Комісія допомагатиме їй в реалізації цієї ініціативи.

Якщо Статут буде ратифіковано, то Ваші напрацювання зможуть статі доказовою базою в для розгляду справи в Міжнародному кримінальному суді?

Володимир Василенко : Так, звичайно.

Юрій Кушнір : Відзначу також, що був зроблений науковий обгрунтований аналіз злочину, скоєного проти Михайла Гаврилюка (відео з тортурами). Науковці підготували висновок, що це був злочин проти людяності (нагадаємо, Микола Сірий назвавши катування в даному відео міжнародним злочином).

Важливо не тільки фіксувати порушення, але й реагувати належним чином на такі кричущі випадки порушення прав людини.

Володимир Василенко : Як свідчать обставини злочину, вчиненого проти М. Гаврилюка, особовий склад силових відомств відчуває безкарність і, очевидно, не знає, що подібні злочини не мають терміну давності. Саме тому Комісією підготовлено троянд' яснювальні звернення до особового складу міліції, СБУ, військовослужбовців Збройних Сил України із закликом додержуватись вимог Конституції і законів України і не виконувати злочинних наказів.

Юрій Кушнір : Фіксуючи ці матеріали мі сподіваємось, що після певних зрушень в державі сама держава, використовуючи наші напрацювання, зможе провести якісні розслідування і покарати винних, а у разі необхідності використати для цього механізм Міжнародного кримінального суду.

Володимир Василенко : Крім того, мі розраховуємо, що цей аналіз стан підгрунтям для вдосконалення нормативної бази, покликаної регулювати поведінку особового складу силових відомств у надзвичайних ситуаціях.

Коли з' ясуємо характер вчинених злочинів та способи їх вчинення, можна буде дійти висновку про наявність прогалин у відповідних законах та підзаконних актах і сформулювати пропозиції, спрямовані на їх усунення.

Важливо також встановити чи здійснюється в силових структурах інформування особового склкаду про існуючі вимоги Конституції і законів України, чи ведеться виховна робота, чи сморід налаштовуються на звіряче ставлення до учасників протестних акцій

Які найближчі плани?

Володимир Василенко : Ми відпрацьовуємо методологію збору і обробки інформації. Це усе дуже важливо, оскільки наша мета одержати максимально точні відповіді, які стануть запорукою достовірних висновків і правильної кваліфікації скоєних злочинів проти людяності.

></p><p align=Склад Комісії станом на 09.02.2014:

- Василенко Володимир Андрійович (Голова комісії), заслужений юрист України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, доктор юридичних наук, професор, передставник України в Комісії ООН з прав людини (1989-1991, 1995 -1998, 2005 рр.), суддя Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії (2002-2005 рр), передставник України в Раді ООН з прав людини (2006-2910 рр).

- Березюк Олег Валерійович, голова Українського юридичного товариства, громадський діяч, правозахисник.

- Шевчук Станіслав Володимирович, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної Академії правових наук України, суддя Європейського Суду з прав людини ad hoс.

- Зісельс Йосип Самуїлович, виконавчий віце- президент Конгресу Національних Громад України, громадський діяч, дисидент.

- Сверстюк Євген Олександрович, письменник, доктор філософії, політв 'язень, Учасник Ініціативної групи "Першого грудня".

- Кисіль Василь Іванович, доктор юридичних наук, професор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

- Козюбра Микола Іванович, доктор юридичних наук, професор, суддя Конституційного Суду України (1996-2003 роки).

- Курдельчук Данило Маркович, заслужений юрист України, віце- президент Світового конгресу українських юристів, член Президентської Заради Української асоціації міжнародного права.

- Сірий Микола Іванович, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України.

- Овсієнко Василь Васильович, член Української Гельсінської Спілки з 1978 року, правозахисник.

- Антонович Мирослава Михайлівна, доктор права, завідувач кафедри міжнародного права Національного університету "Києво-Могилянська академія".

- Батрин Станіслав Віталійович, кандидат юридичних наук, молодший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України.

- В'ятрович Володимир Михайлович, кандидат історичних наук, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, директор Архіву Служби безпеки України (2008-2010).

- Омельченко Григорій Омелянович, кандидат юридичних наук, доцент, генерал-лейтенант, народний депутат України 2,3,4,5,6 скликань, член ПАРЄ (2006-2010рр), Герою України.

Бесіду вела Наталія Шнир, журналіст порталу ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини