Новий договір купівлі-продажу електроенергії за "зеленим" тарифом

23.01.2020, 15:57
391
2
Іван Бондарчук
керівник практики енергетики та природних ресурсів ЮФ EVRIS

Наприкінці 2019 року НКРЕКП затвердила у новій редакції Порядок купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії (далі – Порядок), а також типовий договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом (далі – Договір).

Договір визначає умови продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, на електростанціях, що були введені в експлуатацію до кінця 2019, а також, що можуть бути добудовані протягом наступних 2-3 років на умовах договорів Pre-PPA, укладених у 2019.

Завдяки вказаним змінам НКРЕКП привела свої нормативно-підзаконні акти у відповідність до вимог закону, що був прийнятий ще у квітні 2019 року, та врегулювала питання розвитку альтернативної енергетики, механізму «зеленого» тарифу та «зелених» аукціонів. Завдяки цьому гравці галузі отримали дещо більше розуміння щодо умов реалізації проєктів у 2020.

Ключові зміни

1)   Визнання зобов’язань за Законом України «Про альтернативні джерела енергії».

Цей факт є важливим у декількох аспектах. По-перше, попередня редакція Договору містила прямі положення про визнання сторонами виключно положень Закону України «Про ринок електричної енергії». Натомість саме Закон України «Про альтернативні джерела енергії» визначає розміри та умови встановлення «зеленого» тарифу. По-друге, на фоні політичної дискусії про необхідність перегляду механізму «зеленого» тарифу, формальне визнання державою своїх зобов’язань, встановлених законом, є позитивним знаком для інвесторів.

2)   Розширення переліку документів, необхідних для набрання чинності всіма положеннями Договору

Договір може бути укладений до закінчення будівництва електростанції. Однак, основні статті, що визначають, власне, порядок та обов’язки ДП «Гарантований покупець» (далі – Гарантований покупець) щодо придбання електричної енергії вступатимуть в силу після:

  • отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електроенергії;
  • встановлення «зеленого» тарифу;
  • набуття статусу учасника ринку електроенергії (укладення договору про врегулювання небалансів з ПрАТ «НЕК «Укренерго»);
  • надання переліку точок комерційного обліку;
  • надання однолінійної схеми приєднання об’єкта до електромережі із зазначенням точок комерційного обліку та балансового розмежування з оператором мережі.

Такі зміни відповідають практиці взаємодії виробників електричної енергії, яким встановлений «зелений» тариф (далі – Виробники), та Гарантованого покупця. Їх відображення у тексті договору повинне сприяти підвищенню прозорості та ясності у цих відносинах.

3)   Повідомлення про зміни у документах, на підставі яких був укладений Договір

Договір передбачає для Виробника необхідність повідомлення Гарантованого покупця про будь-які зміни у документах, на підставі яких він був укладений, наприклад: у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, або технічних умов на приєднання до електромереж, —  протягом 1 дня з моменту таких змін.

4)   Визначення передумов для передачі прав за Договором

Попередня редакція Договору містила положення про необхідність отримання згоди Гарантований покупець на передачу прав за Договором. Таким чином було обмежена можливість виробників за «зеленим» тарифом передавати право на виручку за Договором в заставу кредиторам задля додаткового забезпечення позик. За відсутності чітких критеріїв надання згоди, Гарантований покупець уникав однозначної відповіді на запити виробників про надання згоди на заставу майнових прав.

Наразі, Договір передбачає умови, на яких Гарантований покупець може надати згоду на передачу майнових прав. За рахунок використання цього інструменту, Виробники зможуть використовувати заставу майнових прав за Договором та виконувати вимоги кредиторів.

5)   Визначення порядку застосування положень щодо вирішення спорів в арбітражі та порядку сплати внесків для покриття арбітражних витрат Гарантованого покупця

Відтепер, Порядок та Договір приведені у відповідність до положень ст. 71 Закону України «Про ринок електричної енергії», що визначає право виробника електричної енергії за «зеленим» тарифом на вирішення спорів з Гарантованим покупцем в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) у Парижі.

Відповідні умови можуть бути обрані на етапі укладення Договору підприємствами, частка іноземних інвестицій у статутному капіталі яких перевищує 10%.

За таку можливість Виробники повинні будуть сплачувати внески на покриття арбітражних витрат Гарантованого покупця. Розмір таких  внесків повинен бути визначений та затверджений НКРЕКП з урахуванням арбітражних витрат Гарантованого покупця та не може перевищувати 1 % квартального чистого доходу Виробника від продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Наступні кроки

Після прийняття змін до типової форми Договору, наступний крок – за Гарантованим покупцем. Державне підприємство повинно підготувати та надіслати Виробникам проєкти додаткових угод про приведення укладених Договорів у відповідність до типової форми. Такі додаткові угоди повинні бути підписані Виробниками протягом 15 робочих днів для уникнення розірвання Договору.

 Зміни у н/п регулюванні енергетичної сфери зручно відстежувати у модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Ознайомитись з системою і замовити тестовий доступ можна тут.

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий
Рассылка новостей
Подписаться