Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи може юрист знайти клієнта в Інтернеті?

09.17, 8 жовтня 2013
5039
30

Що робити юристові, якщо клієнтів усе немає і немає, а підходить час платити за офіс / по кредиту за нову машину / художню школу для дитини? Чи є сенс виходити в Інтернет і шукати клієнтів там? Чи мож...

Класичне розуміння роботи юриста включає ходіння по судах/старанним службам/прокуратурі/ міліції, складання договорів і, безумовно, спілкування з клієнтами. Проте на дворі ХХІ століття і технології пробралися вже не лише в область розваг, але і в кожну сферу роботи, у тому числі і юриспруденцію. Якщо ще зовсім нещодавно довгі черги з метою подати позовну заяву або зареєструвати об'єкт нерухомості були нормою, то зараз на горизонті хоч би з'явилося світло у кінці тунеля. Так, в держоргани пробираються електронні системи управління чергою, а суди розсилають SMS- повідомлення. Зовсім скоро, як обіцяють, у нас заробить в повному об'ємі "Електронний суд", і, отже, ще один аспект роботи переміститься в он-лайн. Те, що учора ще могло здатися фантастикою, сьогодні - реальність.

ЮРЛИГА задалися питанням: Наскільки глибоко проник Інтернет в одну з найважливіших сфер роботи сучасного, але все ще консервативного юриста - пошук нових клієнтів? І чи буде подібний пошук ефективним за допомогою так званих он-лайн бірж?

Правові біржі: загальна інструкція по застосуванню

Почалася наша історія за кордоном, де подібні ресурси функціонують трохи довше, ніж у нас. Приміром, такі on - line сервіси як Rocket Lawyer, або legalzoom. У перший сервіс, до речі, більше за $18 млн. в 2011 р. вклало дочірній підрозділ інтернет-гіганта Google - Google Ventures спільно з компанією Investor Growth Capital. Але до зарубіжних сервісів нам доки далеко. Те, що пропонують українські ресурси більше схоже на рекламний майданчик для тих, у кого обмежений бюджет на цю статтю витрат (та і самими юристами сприймається також). Так, існує перелік юристів (1258 чоловік на freelawyer за станом на 07.10.2013), проглянувши яких можна вибрати собі відповідного фахівця або опублікувати своє питання і дочекатися відповіді. Подібна практика безкоштовних консультацій має попит (4395 користувачів на freelawyer), проте вирішуються тут швидше точкові питання, що не вимагають глибокої правової експертизи. Про якість консультацій, що надаються, можна судити лише постфактум. Приміром, нам попалися декілька коментарів, в яких юристи відчитували свого колегу, який у відповіді на питання користувача не зміг визначити яким майном являється автомобіль, - рухомого або нерухомого.

Андрій Авторговпартнер ЮФ "Агентство з питань боргів і банкрутства" відмічає: "Можна спостерігати, що доки на одному з українських ресурсів, пропозиція юристів перевищує попит клієнтів. Відповідно на одну заявку клієнта доводитися декілька пропозицій юристів. Крім того, на цьому ж ресурсі можна прочитати і таке: "у зв'язку з тим, що попередній виконавець узяв гроші і зник, публікую замовлення знову", що дуже красномовно характеризує дистанційні інтернет-стосунки клієнтів і юристіві зовсім не фарбує останніх".

Українські юристи, зареєстровані на відповідних сервісах, на контакт йдуть неохоче, про ціну вирішення питань і свої можливі заробітки в Інтернеті говорити в основному відмовляються. Але в той же час Микола Касьяновюрист, зареєстрований на декількох українських правових біржах, стверджує, що запрацювати можна, хоча про ціни він не поширюється. Мабуть, усе залежить від обставин кожного конкретного запиту.

Також юрист відмічає, що працює так само з 2003 р. і знаходить нормальних клієнтів, багато хто з яких стає постійним. Правові біржі, на яких зареєстрований юрист, сприймає як рекламу себе коханого, тобто як майданчик для поширення інформації про себе і послуги, що надаються.

Повертаючись до питання ціни, у деяких юристів в профайле вказано, що консультація обійдеться клієнтові в 20/ 100/ 200 грн. Але найчастіше інформації про юриста не так вже багато, ціни на послуги відсутні. У розділі "Стіл замовлень", де клієнти розміщують опис своїх проблемних ситуацій і вказівкою суми, яку вони готові витратити на вирішення питання, ціни надзвичайно різноманітні - від 2 тис. грн. за допомогу в отриманні спадку до 100 тис. грн. за пропозицію розібратися з деякою кримінальною справою. У більшості випадків відзначається, що ціна визначається за домовленістю.

Чи може робота в Інтернеті стати основним місцем роботи? Відповідь на питання швидше індивідуальний, але адвокат Андрій Тамошюнас відмічає, виходячи з особистого досвіду і досвіду колег, що консультування через інтернет є або щось подібне до хобі, або як додаткове джерело заробітку.

Крім того, варто мати зважаючи на, що деякі недобросовісні юристи реєструються окремо і як користувачі і самі собі пишуть вдячні відгуки.

Історія успіху з Росії

Для кращого розуміння пропонованих біржами послуг ми поговорили із засновником російського сервісу 48Prav.ru, який позиціонують як рекомендаційний правовий сервіс. Користувач відправляє заявку, а експерти ресурсу рекомендують юриста або адвоката з успішною практикою у аналогічних справах поряд з будинком або роботою клієнта.

Олександр Трифоновзасновник і головний експерт сервісу 48Prav.ru розповідає: "Одного разу, мені терміново знадобився адвокат для одного з моїх родичів, потім знайомі попросили. Мені здавалося, що вже я те, маючи в розпорядженні більш ніж десятирічний досвід роботи в юридичному бізнесі зможу порекомендувати фахівців... Алез'ясувалося, що знайти і вибрати хорошого адвоката за адекватною ціною і з відмінним профільним досвідом роботи - надзвичайно складно. Якщо це виявилося складно мені, то як же звичайним громадянам, які не мають юридичної освіти, стикаються з юристами і адвокатами рідко, якщо взагалі не один або двічі в житті".

Звертаються користувачі за сприянням в пошуку адвокатів і юристів з різних питань в Москві і в різних містах Росії, СНД і Європи. Зокрема, по Москві сервіс рекомендує більше 80 активних юристів і адвокатів з досвідом самостійної юридичної практики більше 5 років. "Ми не рекомендуємо фірми або компанії, в яких працює юрист. Ми рекомендуємо конкретних професіоналів", - підкреслює пан Трифонов.

У день на ресурсі в середньому 30-50 активних контактів з потенційними клієнтами, у яких є проблема і яким потрібна допомога юриста.

Пан Трифонов стверджує, що регулярно проводиться вибірковий і суцільний контроль якості через моніторинг задоволеності клієнтів послугами рекомендованих експертами сервісу адвокатів і юристів. З 2010 р. були 2 рекламації, які більше пов'язані не з самою роботою і якістю юридичних послуг, а з судовими рішеннями у цих двох справах, відмічає засновник сервісу. Юрист і адвокат зробили свою роботу на основі наявних фактів у справах, але суд виніс ухвали не на користь клієнтів. В цілому ж, відмічає пан Трифонов : "Ми завжди на стороні клієнта, якщо клієнт не задоволений роботою адвоката або юриста, ми пропонуємо допомогти підготувати претензію про повернення грошових коштів за неякісний зроблені юридичні послуги".

Клієнт може зустрічатися, знайомитися і вибирати собі того юриста, який йому найбільше сподобається за об'єктивними і суб'єктивними показниками (кожна особиста зустріч обійдеться клієнтові в 5 тис. рублів).

Ми з клієнтів стараємося грошей не брати, це модель не показала своєї спроможності за винятком рекомендацій адвокатів в містах Європи, говорить А. Трифонов.

"Ловися рибка велика та маленька…"

Питання, яке завжди хвилює працівників, це, звичайно, заробіток. Скільки можна заробити в Інтернеті? Або ж це тільки доповнення до основного доходу?

Так, можна зареєструватися на одному з ресурсів, ліпити безкоштовні відповіді і заробляти "бали". Але чи не приведе така робота до того, що пацієнт буде швидше мертвий, чим живий?

Олександр Трифонов вважає, що ця велика і трагічна помилка, що юрист або адвокат може упіймати в інтернеті клієнта - "велику і жирну рибу". Якщо юрист і адвокат ніколи з такими клієнтами не працював, то і в інтернеті нічого не вийде. Інтернет, це усього лише один з нібито широкодоступних каналів залучення клієнтів і не більше. До речі, Інтернет, це і не найдешевше джерело для отримання клієнтів, стверджує творець ресурсу 48Prav.ru.

Вірогідність знайти великого клієнта, на думку адвоката Андрія Тамошюнаса невисока, оскільки для серйозних і складних проектів використовується декілька іншої підхід для пошуку юриста. "Принаймні, мені доки не вдалося знайти великого клієнта..., - стверджує адвокат. - Майже за рік консультування на українському ресурсі мені вдалося "підчепити" тільки 1 клієнта, який знаходиться на абонобслуживании, - 3 тис. грн. / мес. У усіх інших випадках я консультував абсолютно безоплатно - реклама адже теж потрібна" - резюмує Андрій Тамошюнас.

Аналогічної думки дотримується і Андрій Трембичадвокат АФ "Грамацкий і партнери"який відмічає: "Для кожної риби існує своя вудка. Для когось такою вудкою цілком може стати і веб-ресурс по підбору юриста. Але не варто намагатися упіймати вудкою кита". Хто шукатиме собі юриста через вэб-ресурс? - Обивателі (без негативних коннотацій)тобто прості громадяни - з їх складним клубком проблем і інтересів : сімейне право, трудові спори, ДТП, адмінвідповідальність, аліменти, споживчі кредити, ЖКГ… Онлайн-біржі юристів роблять пошук такої правової допомоги в чомусь доступніше. Доступніше з пошуком, але не простіше з вибором. Тому що просту людину різноманітність імен, що відкривається, здатна вкінець дезорієнтувати і бентежити, вважає адвокат. І ті сумніви в довірі, які можна дозволити особистою бесідою, неминуче переслідуватимуть клієнта до, в час і після кожного сеансу онлайн спілкування.

Ростислав Кравецстарший партнер АК "Кравец і партнери" дивиться на речі трохи оптимістично, стверджуючи, що у інтернеті консультуються не лише пересічні громадяни, але і юристи компаній. В зв'язку з цим цілком імовірно укласти договір з великою компанією на вирішення конкретного питання і подальше юридичне обслуговування. Але в той же час адвокат відмічає, що на самих консультаціях запрацювати украй складно. В основному консультації через інтернет безкоштовні, що дає можливість самому клієнтові визначитися з вибором юриста.

Відповідаючи на питання, чи можна при консультуванні через інтернет без особистої зустрічі з клієнтом успішно працювати і регулярно заробляти, Андрій Трембич відмічає, що можна. Але давайте розберемося в головному, продовжує адвокат, - що ми розуміємо під "консультуванням через інтернет"? На юридичному ринку зараз неможливо знайти такі задвірки, куди б не дійшов вай-фай. Абсолютно усі зовнішні консультанти використовують засоби Інтернет в діловому спілкуванні з клієнтом. Більше того, це, без сумніву, основний канал комунікації. Але очевидно, що тут акцент робиться на домінуючій ознаці "без особистої зустрічі з клієнтом" - взагалі; тобто особистий контакт виключається. І тут потенційного юриста-фрилансера очікує неприємна психологічна пастка. Для середнього, звичайного, "нормального" клієнта важлива не так особиста конфіденційна зустріч з юристом, як сама можливість такої зустрічі - у будь-який момент. І навіть якщо ми повністю перевели свою комунікацію онлайн, клієнтові хочеться розуміти, що юридичний радник є, і він постійно десь поруч; що його (клієнта) бізнес настільки серйозний, що його великі і складні проблеми не здатні бути вирішені одним електронним листом з пляжів Гоа; що у разі виникнення необхідності невідкладної юридичної допомоги (обшук, допит, складний конфлікт), до нього на допомогу прийде команда професіоналів, а не по телефону зачитуватиме йому статтю КПК про його права. Так, є категорія клієнтів, яка готова купувати "чисту" консалтингову послугу, без дизайну і обгортки, без представницьких нашарувань (престижний офіс, транспорт, атрибути визнання фірми). Але правда в тому, що бізнес-адвокатура все частіше стикається із зворотною категорією клієнтів, для яких не просто важливі згадані атрибути, але які готові платити за них, як за складову частину додаткової вартості, вироблюваної юристами. Стосунки з клієнтом завжди були довірчими, фідуціарними, тут особа виконавця гранично критична, навіть якщо усе звести до вэб-коммуникации, клієнтові не все одно, хто саме йому пише мейли. Інтернет усе так чи інакше знеособлює; він робить скрутним довірче спілкування, а вже встановлені особові зв'язки віддаляє і формалізує.

У свою чергу Андрій Авторгов вважає, подібні ресурси мають право на існування і за допомогою їх також можна знайти з часом великого клієнтадобре зарекомендовав себе, виконуючи дрібну роботу. Але в іншому, відмічає адвокат: "Може бути я дещо консервативний, але вважаю, що юристові без особистої зустрічі з клієнтом навряд чи можливо обійтися. Я б, приміром, не ризикнув лікуватися у лікаря, не бачачи його живцем, а спостерігаючи лише його профайл в соціальній мережі або інтернет-майданчику з продажу медичних послуг".

Також такий підхід навряд чи можливий, якщо доручення клієнта припускає представлення його інтересів в суді або іншому органі. Що ж до заробітку, то до мене, як і, напевно, до будь-якого іншого юриста звертається маса незнайомих людей і по телефону, і закидаючи питаннями профайлы в соцсетях. Мені не в тягар дати людині, що звернулася до мене, свою добру раду або первинну міні-консультацію, якщо я компетентний в цьому питанні, і абсолютно не шкодуватиму про те, що я міг би її продати, і щось на цьому запрацювати, відмічає пан Авторгов. "На мій особистий погляд, кращий пошук клієнтів в Інтернеті, це публікації, ведення власних блогів на професійну тематику".

P.S.

Що ж, шукати клієнтів в Інтернеті або ні, - рішення за Вами. Але, якщо у Вас досить вільного часу, а більше прибуткової роботи на горизонті доки немає, то, напевно, спробувати варто. З великими клієнтами, звичайно, може і не повезе, проте, як мінімум нагадати про своє існування на просторах Мережі варто.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему