Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що чекає туроператорів і турагентов, якщо ВР підтримає ідеї Гостуризмкурорта?

09.36, 27 вересня 2013
475
1

Про наслідки прийняття проекту Закону "Про внесення змін до законів України "Про туризм" і "Про страхування" відносно удосконалення положень з урахуванням досвіду регулювання ринку туристичних послуг ...

Якщо Верховна Рада України прикмет проект Закону України "Про внесення змін до законів України "Про туризм" і "Про страхування" відносно удосконалення положень з урахуванням досвіду регулювання ринку туристичних послуг в державах-членах Європейського Союзу"то ринок туристичних послуг чекають великі зміни.

В першу чергу хотілося б почати з того, що проект Закону пропонує внести зміни в правила обов'язково медичного страхування і страхування від нещасних випадків. Так, сума обов'язкового медичного страхування повинна складати не менше 30 тисяч євро, страхова сума від нещасного випадку - не менше 3 тисяч євро. На сьогодні наявність страхового полісу на суму не менше 30 тисяч євро є обов'язковою умовою для отримання шенгенської візи. Щоб придбати тур, наприклад, в Туреччину або Єгипет, досить медичної страховки на суму в 15 тисяч доларів.

Нововведення безперечно підвищать витрати туристів, особливо якщо йдеться про внутрішній туризм і ті країни, де досить страховки на мінімальну суму. З іншого боку, не можна сказати, що це негативно відбитися на бажанні людей подорожувати. Якщо міркувати розсудливо, наявність страхового полісу - це все ж певний захист і запорука спокою для туриста.

Згідно з проектом Закону може змінитися порядок фінансового забезпечення діяльності туроператора перед туристами. По-перше, пропонується така форма фінансового забезпечення, як договір страхування відповідальності перед туристами. По-друге, мінімальні суми фінансового забезпечення можуть істотно зрости. Вони залежатимуть від кількості туристів, яких туроператор відправляє за кордон. Якщо за минулий рік туроператор відправив не більше 50 тисяч туристів, то мінімальна сума фінансового забезпечення має бути півмільйона євро. Якщо було відправлено більше 50 тисяч клієнтів, то за кожні наступні 500 тисяч туристів сума фінансового забезпечення зростає на 250 тисяч євро. Тут виникають сумніви, чи не допустили автори законопроекту друкарську помилку в цифрі 500 тисяч. Можливо, вони мали на увазі - за кожні наступні 50 тисяч туристів. Для нового туроператора сума фінансового забезпечення складе 500 тисяч євро.

Тепер розглянемо, як запропоновані нововведення можуть відбитися на ринку українських туроператорів. Згідно з діючими правилами мінімальна сума фінансового забезпечення з боку туроператора складає 20 тисяч євро. Проста арифметика говорить про те, що цифру хочуть збільшити мінімум в 25 разів. Витрати такого рівня - цей серйозний тягар для середніх і маленьких туроператорів, які спеціалізуються на декількох напрямах. Приміром, є оператори, які займаються тільки автобусними турами. Очевидно, що, не маючи фінансових ресурсів виконувати вимоги закону, ці компанії будуть вимушені припинити роботу. Їх "вимирання" загрожує монополізацією ринку, де послуги надаватимуться декількома великими туроператорами. Це може позначитися і на вартості турів, яка зросте в умовах відсутності конкуренції.

Правильніше прив'язати розмір фінансового забезпечення не до кількості туристів, відправлених оператором за кордон, а до оборотів туристичної компанії

Окрім цього, виникає ще одне питання: чому розмір фінансового забезпечення залежить від кількості туристів, відправлених оператором за кордон? Набагато рациональнее прив'язувати суму фінансового забезпечення до оборотів компанії. Знову ж таки існують компанії, які спеціалізуються на бюджетних турах, але і вони повинні надати забезпечення нарівні з тими, хто реалізує дорогі поїздки.

Деякі експерти туристичного бізнесу вважають, що правильніше передбачити страхування умов договору туристичного обслуговування. Страхова сума складатиме 50 тисяч євро, але вона дозволить відшкодувати збитки, понесені клієнтом, в результаті недобросовісної туроператора.

Про фінансове забезпечення туроператорів, що займаються в'їзним і внутрішнім туризмом, в проекті Закону нічого не сказано.

Згідно із законопроектом підвищаться фінансові витрати і для турагентов. Вводиться фінансова відповідальність турагента перед туроператором. Її мінімальна сума складе 50 тисяч євро, що в 25 разів більше нинішньої суми в 2 тисячі євро. В результаті маємо наступну картину: здійснення діяльності турагента не вимагає ліцензії, але, щоб вести роботу на ринку, знадобляться пристойні фінансові вкладення. На практиці це потенційне нововведення перекреслить зусилля, спрямовані на спрощення ведення туристичної діяльності.

Що стосується фінансової відповідальності турагента, то незрозуміло, чому згідно із законопроектом турагент несе відповідальність перед туроператором, а не перед туристом. У системі стосунків "турагент - турист" вводиться посередник в особі туроператора і немає ніяких підстав, що турагент відшкодує усі збитки туроператорові, а не просто зникне як суб'єкт туристичної діяльності.

Олена Лебедева

Проект Закону також передбачає розширення повноважень Державного агентства України з питань туризму і курортів. Воно контролюватиме виконання туроператорами ліцензійних умов. Завдяки такому контролю може посилитися нагляд за компаніями, які постійно порушують зобов'язання перед клієнтами.

ВИСНОВОК:

Законопроект має як плюси, так і мінуси. Позитивом можна вважати введення обов'язкової суми страхування туристів, що забезпечить спокій самого туриста і компанії, що надала йому тур.

Негативно на ринку туристичних послуг можуть позначитися нововведення відносно діяльності туроператорів і турагентов. Перший досвід застосування Закону покаже, які туроператори і турагенты можуть вижити в пропонованих умовах.

Олена Лебедева

керівник курортного комплексу "Аквамарин"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему