За умовчанням до складу спадкової маси входить майно і зобов'язання спадкодавця, існуючі на момент відкриття спадки. Це чітко закріплено в ст. 1218 Цивільного кодексу.
Але в деяких випадках, майно спадкодавця може знаходитися в оплатному користуванні інших осіб. Одним з таких випадків є наявність у спадкодавця депозиту у банку.
У подібній ситуації виникає питання про те, на що саме мають право спадкоємці - чи то на само майно і платежі, нараховані до моменту відкриття спадку, чи то на само майно і платежі за увесь термін його фактичного використання іншими особами. Особливо гостро це питання на практиці вставало у відношенні договорів банківського вкладу. При цьому серед юристів існують дві полярні точки зору на цю проблему.
Одна з них свідчить, що, оскільки права і зобов'язання за договором банківського вкладу не пов'язані нерозривно з особою вкладника, спадкоємці мають право на отримання усієї суми вкладу, а також відсотків за увесь термін фактичного знаходження засобів вкладника у розпорядженні банку. Таку думку, як правило, обстоюють юристи, що представляють інтереси вкладників (редакція "Ю&З" також вважала його за правильне, що знаходило віддзеркалення в матеріалах видання).
Прибічники другої точки зору стверджують, що депозитний договір носить особовий характер і, отже, припиняється із смертю вкладника. Таким чином, спадкоємці мають право отримати суму вкладу, а також відсотки, нараховані за період до моменту смерті спадкодавця. Природно, що ця думка характерніше для юристів банків.
Олександр Попов |
Ця суперечка знаходила віддзеркалення і в Інтернеті (см матеріал "Ю&З" "Банк не нараховує відсотки на вклад після смерті вкладника: чи правомірно це"?)і в судових рішеннях (см матеріал "Ю&З" "ВССУ про спадкоємство засобів депозитного рахунку і відсотків по ньому"). При цьому навіть ВССУ у своїх рішеннях схилявся то до однієї, то до іншої точки зору (наприклад, варто порівняти позиції, сформульовані ВССУ у визначенні від 18.04.2012 у справі № 6-48033св11 і в рішенні від 21.11.2012 у справі № 6-31814св12).
В результаті спор дійшов до Верховного Суду.
У своїй постанові від 04.09.2013 у справі № 6-67цс13 ВСУ досить детально проаналізував законодавство, підмет застосуванню в ситуації спадкоємства банківського вкладу, і прийшов до цілого ряду виводів.
Передусім, Верховний Суд звернув увагу на те, що ст. 608 ГК визнає нерозривно пов'язаним з особою сторони лише те зобов'язання, яке не може бути виконане або його виконання не може бути прийняте іншою особою.
У цій же ситуації, на думку ВСУ, про такий нерозривний зв'язок не йдеться. Цей висновок зроблений при розгляді ст. 1058 і 1061 ГК. Зокрема, про це свідчать імперативні положення ч. 5 ст. 1061 ГК, вимагаючі нарахування встановлених договором відсотків за увесь термін з дня, що йде за днем вступу вкладу у банк, і до дня, передування його поверненню вкладникові або списанню з депозитного рахунку на інших підставах. Тобто обов'язок нарахування відсотків законодавством пов'язана саме з самим фактом перебування засобів на депозитному рахунку, а не з якими-небудь іншими чинниками.
Таким чином, ВСУ зробив висновок, що права вкладника як кредитора по банківському вкладу і, зокрема, право на отримання відсотків згідно з угодою не припиняються у зв'язку з його смертю. Отже, вони не є правами, які згідно ст. 1219 ГК не входять до складу спадкової маси.
З цього виходить обов'язок банку в повному об'ємі виконати свої зобов'язання за договором банківського вкладу і, зокрема, нарахувати відсотки за увесь термін перебування складених засобів на депозитному рахунку до моменту їх списання. При цьому спадкоємці вкладника мають право на отримання цих відсотків в повному об'ємі.
ВИСНОВОК:
ВСУ чітко і недвозначно вказав, що банки у разі смерті вкладника повинні виплачувати спадкоємцям не лише суму вкладу і відсотків, нарахованих до смерті вкладника, але і відсотки за увесь термін до моменту фактичного повернення засобів.
Олександр Попов
"ЮРИСТ & ЗАКОН"
________________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.