Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що робити, якщо в трудовій книжці припустилася помилки в прізвищі?

18.10, 18 вересня 2013
26711
6

Хто, на яких підставах і в якому порядку повинен вносити виправлення в трудову книжку, в якій припустилася помилки в прізвищі, якщо Пенсійний фонд відмовляється через це оформляти пенсію читайте в ма...

Основним документом про трудову діяльність працівника, згідно із статтею 48 КЗоТявляється трудова книжкаоскільки саме цей документ містить усю історію трудової діяльності громадянина. Трудова книжка несе інформацію про кваліфікацію і трудовий стаж працівника, а також є основою для подальшого офіційного працевлаштування або ж нарахування пенсії. Але що ж робити, коли в трудовій книжці є помилки? З цим питанням вирішили розібратися учасники юридичного форуму ЛІГАБізнесІнформ. У одного з учасників форуму була виявлена помилка в прізвищі в трудовій книзі, у зв'язку з чим Пенсійний фонд відмовився оформити йому пенсію. Думки відносно того, хто повинен вносити виправлення і на яких підставах, у учасників форуму розділилися.

Позиція 1. Виправлення можна добитися через суд шляхом подачі позову про встановлення факту приналежності документу, зокрема трудової книжки, особі. У такій ситуації першим кроком буде подача заяви на нарахування пенсії, далі - діставання відмови ПФУ у зв'язку з помилкою в трудовій книжці. І третій крок - звернення до суду для встановлення юридичного факту.

Позиція 2. Згідно Інструкції № 58 про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.93 року особі необхідно звернутися до того працедавця, який вніс неправильно відомості в трудову книжку. Згідно цієї ж Інструкції це його обов'язок, у тому числі заповнення граф ПІБ. Якщо такого працедавця немає на момент звернення, тоді до його правонаследователю або вищестоящого органу. Якщо і їх немає, тоді у вирішенні цього питання особі повинна допомогти відповідна архівна установа.

Позиція "Ю&З": Працівникові, що зіткнувся з такою проблемою, як помилки в прізвищі в трудовій книжці, можна порадити декілька варіантів її рішення. Спершу звернемо увагу, що 16 квітня 2013 року Минсоцполитики видало лист "Відносно внесення виправлень в трудову книжку" № 54/06/186-13.

Зокрема, питання, Минсоцполитики, що торкнувся, стосувалося якраз таки виправлень помилок в прізвищі працівника, допущених в трудовій книжці. Як відмітило Минсоцполитики, відповідно до пункту 2.13 Інструкцій про порядок ведення трудових книжок працівників зміна записів в трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і даті народження робиться власником або уповноваженим ним органом по останньому місцю роботи на підставі паспорта, свідоцтва про народження, про брак, про розірвання браку, про зміну прізвища, імені і по батькові з посиланням на номер і дату цих документів.

З цього виходить, що для виправлення помилки в прізвищі не потрібно звернення до того працедавця, який вніс некоректний запис. Так, Минсоцполитики дозволяє виправити помилку в прізвищі працівника в трудовій книжці, допущену на одному з попередніх місць роботи, відділу кадрів на останньому місці роботи.

Незважаючи на те що існує така можливість виправлення старої помилки на останньому місці роботи, останній працедавець може відмовитися вносити виправлення. Крім того, якщо навіть помилка буде виправлена, то, як показує практика, Пенсійний фонд при перевірці документів, поданих для оформлення і нарахування пенсії, за наявності виправлень може відмовити в оформленні документів.

У такому разі особі необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення юридичного факту приналежності йому трудової книжки. Більше того, у більшості випадків ПФУ сам рекомендує звернутися з таким позовом до суду.

Стаття 256 ГПК надає можливість в судовому порядку розглянути справу про встановлення факту приналежності документів, що встановлюють право, особі, прізвище, ім'я, по батькові якого, вказані в документі, не співпадають з ім'ям, по батькові, прізвищем, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті.

При зверненні до суду з позовною заявою про встановлення факту приналежності трудової книжки позивачеві необхідно вказати, що встановлення вказаного факту потрібно для звернення в ПФУ для оформлення пенсії.

Що стосується місця звернення, то відповідно до статті 257 ГПК заява особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду по місцю його проживання. При цьому ПФУ, при розгляді цієї суперечки, має бути притягнений в якості зацікавленої особи.

 

ВИСНОВОК:

Для звернення в управління Пенсійного фонду України для отримання пенсії за віком, у разі наявності в трудовій книжці помилки в прізвищі, потрібне встановлення факту приналежності заявникові трудової книжки в судовому порядку.

Ірина Тодоренко

"ЮРИСТ & ЗАКОН"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему