Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Куди пішли юрфірми - лідери 90-х?

17.38, 17 вересня 2013
4252
21

ЮРЛИГА спробувала проаналізувати, що могло привести до того, що кращі юридичні фірми України 90-х років покинули свої топові позиції, незважаючи на відомі імена їх засновників.

Відважні 90-і в Україні навіки увійшли до історії як часів бандитських розбирань, бідних мільйонерів і еміграції. Але зміни того періоду спровокували розвиток в різних сферах. У Україні почав зароджуватися бізнес. Тоді ж в нашій країні з'явилися і перші юридичні фірми, серед яких : "Би.Ай.Ем", "Проксен", "ЮРИС"… На сьогодні більшості ці назви нічого не скажуть. Проте у кінці 90-х під такими брендами працювали кращі юридичні фірми України. Цікаво, що вони працюють досі. Ось тільки вже без колишніх розмахів і публічності. Чому так сталося? ЮРЛИГА спробувала знайти відповідь на це питання.

BIM

Юридична компанія "б.Ай.Ем" була заснована в Києві екс-главою адміністрації Президента України Леоніда Кучми Віктором Медведчуком у 1991 р. Серед засновників компанії значилися Григорій і Ігор Суркіси, Валентин Згурский, Юрій Карпенко, Богдан Губский і Юрій Ляха також розташована в Хайфі (Ізраїль) адвокатська контора "Бен-Исраэль і До°" (BIM - Ben Israel Medvedchuk). У Інтернеті доступна інформація, що ЮФ "Би.Ай.Ем" є також співзасновником деяких структур : "Омета ХХІ століття", ЗАТ ИФ "Надія", "Академія адвокатури України", "Експотрейд" (аграрний бізнес) та ін.

Цікаво, що свого часу, окрім юрфірми, В. Медведчук заснував Союз адвокатів України і очолював його впродовж 12 років (чотири рази переобирався на цій посаді). Зараз президентом САУ є глава Національної асоціації адвокатів України Лідія Изовитова.

На сьогодні в міжнародній адвокатській компанії B.I.M. International найвідомішим партнером є Ольга Жуковскаявіце-президент Союзу адвокатів України. У компанії немає власного сайту.

"Юрис"

Юридична фірма "Юрис" була заснована в 1993 р. екс-міністром юстиції України Миколою Онищукомїї президентом, що значився. Співзасновниками ЮФ "Юрис" також є Василь Мармазовколишній замміністра А. Лавриновича (2004 - 2005 рр.), голова комісії з міжнародного арбітражу Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, і Юрій Шемчушенкодиректор Інституту держави і права. Крім того, в засновниках "Юриса" значилися Віктор Самохвалов, Григорій Малышевский, Олена Ныжник.

На сьогодні сайт ЮФ "Юрис" (www.yuris.com.ua) вже не працює, але ще роки два-три тому він функціонував.

"Проксен"
Юридична фірма "Проксен" була створена в 1990 р. і стала однією з перших приватних юридичних фірм в Україні, отримавши ліцензію № 1-1 Міністерства юстиції України. У 1998 році ЮФ "Проксен" була визнана кращою юридичною фірмою Всеукраїнським рейтингом популярності і якості "Колесо Фортуны", а в 1993 р. вона стала засновником щоквартального спеціалізованого видання "Український журнал міжнародного права". Про це говориться на офіційному сайті юрфірми, який на сьогодні працює, проте інформація, яку він містить, давно не оновлювалася.

Відмітимо, що засновником ЮФ "Проксен" є Олександр Задорожныйнародний депутат України III і IV скликань, представник Президента Леоніда Кучми в парламенті. На сьогодні посаду директора ЮФ "Проксен" обіймає Андрій Задорожный (брат засновника).

Цікаво, що з червня 2003 р. заступником директора ЮФ "Проксен" був Михайло Охендовскийякого в липні цього року обрали головою Центрвиборчкому.

Причини і наслідки

Проаналізувавши вищевикладену інформацію, нескладно помітити, що засновники усіх трьох юрфірм побудували непогану політичну кар'єру в Україні.

В. Медведчук вже в 1997 р. став народним депутатом України, в 2000 р. - замголови Верховної Ради України, а в період 2002 - 2005 рр. взагалі очолював Адміністрацію Президента України. І чим більше В. Медведчук досягав в політиці, тим менше чули про його юрфірму.

Аналогічна ситуація і з ЮФ "Юрис". Н. Онищук після заснування юрфірми активно будував власну політичну кар'єру. У 2007 р. пан Онищук став 11 міністром юстиції України і працював на цій посаді до 2010 р. В цей час його власна юридична фірма все більше "йшла в тінь" його політичної кар'єри.

Що стосується ЮФ "Проксен", то Олександр Задорожный очолював її до 2008 р., а саме до моменту обрання його народним депутатом України. Далі він будував свою політичну кар'єру, а юрфірму на сьогодні очолює його брат Андрій Задорожный.

Таким чином, можна припустити, що юридичні фірми - лідери 90-х покинули свої передові позиції через те, що їх засновники проміняли юрбизнес на політику і вирішили будувати особисту кар'єру, а не займатися юриспруденцією. А який юрист розвиватиме чужий бренд? Можливо, це і виправдано, адже, приміром, міністр юстиції Микола Онищук навіки залишиться в історії України. Але у кожного свої цілі.

Якщо в пошуковій системі google задати слова "б.Ай.Ем" або "Юрис", то нам, серед іншого, видається значна кількість посилань на статті, в яких описуються різні незаконні дії, нібито здійснені за допомогою вказаних юрфірм. Також засновників "Би.Ай.Ем" і "Юрис" в таких матеріалах звинувачують в зловживанні службовим станом. Важко не помітити, що хтось дуже боровся із згаданими юрфірмами за допомогою чорного піару. Можливо, саме завдяки цьому компанії "б.Ай.Ем" і "Юрис" вирішили працювати спокійно, без елементів сучасного просування юруслуг, і обслуговувати своїх давніх, постійних клієнтів без зайвого розголосу. Адже, щоб боротися з негативною інформацією в Інтернеті і ЗМІ потрібні не маленькі зусилля.

Таким чином, ще однією причиною відходу з вершини трьох згаданих фірм могла стати велика кількість негативної інформації, яку асоціювали з брендами цих компаній, що відбилося на їх репутації, і викликало небажання власників з цим боротися.

Слід також відмітити, що з "Би.Ай.Ем", "Проксен", "ЮРИС" вийшло багато відомих, високошановних юристів. Деякі з них відкрили власні компанії, хтось віддав перевагу державній службі, а хтось намагався будувати нову українську адвокатуру. Можливо, причина того, що три згадані фірми покинули Олімп, криється в тому, що працюючі в них юристи будували власну кар'єруа не розвивали бренд фірми і саму копанню, в якій вони працювали?

Президент "Укринюрколлегии" Данило Курдельчук і старший юрист компанії Ольга Поединок вважають, що якою-небудь однією причиною пояснити таку ситуацію неможливо. Крім того, у кожної з юридичних фірм своя доля, своя історія, що склалася під впливом багатьох об'єктивних і суб'єктивних чинників, причому двох однакових випадків немає і бути не може. Тому юристи вважають, що надзвичайно складно простежити деяку загальну закономірність.

Ольга Поединок

В той же час представники "Укринюрколлегии" відмічають, що, по-перше, слід звернути увагу на те, що міняється ринок юридичних послуг. "Йдеться не лише і не стільки про збільшення кількості фірм-конкурентів. Найважливішу роль грає те, що з часом попит на ті або інші послуги міняється, і те, що було актуальним в 1990-і, вже не є таким в 2010-х. Проте існують і ті сфери, в яких якісна допомога кваліфікованого і досвідченого адвоката буде затребувана завжди. Крім того, у фірми є вибір: або бути "фахівцем широкого профілю", готовим допомогти у будь-якому юридичному питанні, або обрати досить вузьку спеціалізацію, удосконалюючись в одній або декількох галузях. При цьому кожен з цих підходів має право на існування і шанси на успіх", - вважає Д. Курдельчук.

Окрім того, президент "Укринюрколлегии" заявляє, що при характеристиці юридичної фірми не можна ставити знак рівності між поняттями "Успішна фірма" і "велика фірма" або "відома фірма". За його словами, велика фірма - це передусім великий клопіт, пов'язаний, зокрема, з організацією роботи великого колективу, а також побутовими проблемами на зразок обслуговування офісного приміщення. "Природно, багатьом цей клопіт просто не потрібний. До слави також прагнуть далеко не усі. Деяким компаніям досить обслуговувати декількох перевірених часом постійних клієнтів, що забезпечують їм постійний потік роботи і стабільний дохід. Схожа ситуація складається з фірмами, обслуговуючими бізнес-інтереси окремих олігархів : частенько їх назви не на слуху (а іноді і навмисно ховаються), але їх прибутки надзвичайно високі"- отмечет пан Курдельчук.

Данило Курдельчук

Крім того, О. Поєдинок вважає, що не можна забувати і про політичну ситуацію, що міняється, в країні і пов'язаній з цим зміні політичного істеблішменту. "Не секрет, що є фірми і окремі юристи, наближені до певних політичних сил і до їх окремих представників. Це цілком закономірно, оскільки завжди і скрізь є присутнім людський чинник, а у кожної людини, у тому числі можновладця, є родичі, друзі, однокурсники, земляки і т. д. В результаті успіх якої-небудь політичної сили спричиняє за собою успіх одного гурту юристів, тоді як іншим треба пристосовуватися до обставин", що змінилися- вважає старший юрист "Укринюрколлегии".

Повертаючись до зауваження про людський чинник, О. Поєдинок відмітила, що багато з керівників великих, успішних і відомих юрфірм 1990-х зараз через різні причини юридичним бізнесом не займаються (чи практично не займаються). Одні зацікавилися політикою, інші змінили сферу діяльності, треті різноманітили свою діяльність настільки, що її юридичний напрям перестав бути основним. Знову-таки кожен випадок індивідуальний. "Врешті-решт, можна бути щасливою і успішною людиною і поза юридичним бізнесом"- вважає юрист.

Мабуть, складно не погодитися з цим виводом. Але цікаво було б подивитися на ринок юридичних послуг України, якби сьогодні в його середовищі активно працювали юридичні фірми "б.Ай.Ем", "Проксен", "ЮРИС" зразка 90-х років.

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему