Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Обшук і виїмка : аспекти дій працівників компанії

17.43, 16 вересня 2013
891
22

У матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 12. 09. 2013, № 56 читайте поради щодо алгоритму дій працівників компанії при проведенні обшуку і виїмки.

Послідовність дій працівників компанії на етапі "знайомства" із правоохоронними органами

Працівникам компанії необхідно вимагати пред'явити службові посвідчення шкірного з представників правоохоронних органів і звірити їх обличчя з фотографіями в посвідченнях. При відмові пред'явлення посвідчень можливо викликати міліцію. Підстава - відсутність упевненості в тому, що сморід є тими, за кого собі видають.

Переписати усе, що вказано в службових посвідченнях (серія, номер посвідчення, П. І. Б., звання, посаду, орган, що представляється, дата видачі, термін дії). При відмові надати можливість переписати дані посвідчень, можливо також викликати міліцію з тихий же причин (відсутність упевненості в тому, що сморід є тими, за кого собі видають).

Працівники повинні вимагати пред'явити направлення на перевірку або інший документ, який дозволяє проводити перевірку чи слідчі дії (ухвала слідчого судді).

Перевірити відповідність вказаних у документі посади, звання і прізвища званню і прізвищу тихий, хто фактично прибув, наявність підпису керівника (слідчого судді, якщо це ухвала), наявність печатки органу.

Після цього за вказівкою керівництва або уповноваженої особини допускати чи не допускати (у разі необгрунтованості вимог) представників правоохоронних органів до компанії.

Варто пам'ятати: працівники підпорядковані керівництву компанії і мають право не допускати нікого, у тому числі представників правоохоронних органів, на територію компанії без дозволу керівництва, проте не повинні перешкоджати фізично здійсненню слідчих дій.

Працівники зобів' язані виконувати законні вимоги представників правоохоронних органів.

Працівники не зобів' язані допомагати передставникам правоохоронних органів під година проведення слідчих дій.

Оперативно сповістити відповідні підрозділи компанії (бухгалтерія, відділ продаж худо) про факт прибуття представників правоохоронних органів.

Самостійне прийняття рішень працівниками виключено. Всі рішення приймає тільки керівник або уповноважена особа. Перебуваючи на робочому місці, працівники виконують тільки вказівки керівника або уповноваженої особини, а не представників правоохоронних органів.

Якщо виникає ситуація, коли працівник не знає, що робити і як діяти, щоб не зашкодити собі і компанії, треба:

- припинити спілкування;

- не видавати ніяких документів;

- не підписувати ніяких документів;

- не залишати робочого місця або бути поблизу нього;

- чекати вказівок керівника, уповноваженої особини.

Працівники не зобів' язані спілкуватися з передставниками правоохоронних органів, по суті давати пояснення, надавати їм будь-які документи або показувати будь-які приміщення.

Зобов'язання надавати пояснення, відповідати на питання виникає під година слідчої дії - допита, про що вручається особі повістка.

Також працівники мають право вимагати присутності адвоката.

Костянтин Глоба

Слідчі дії можуть фіксуватися за допомогою технічних засобів, цю вимогу необхідно обов'язково внести до протоколу обшуку. Адвокат також має право здійснювати відеофіксацію слідчої дії.

Убезпечення документації компанії

У офісі повинні знаходитися тільки ті документи, які необхідні для виконання поточної роботи.

Документи, вилучення яких може зашкодити діяльності компанії, варто зберігати у банківській комірці, оформленій не на компанію. Можливо розглянути варіанти зберігання документів в іншому приміщенні, яку не пов'язано з діяльністю компанії.

Одним із дієвих способів захисту документації від незаконного вилучення є їх зберігання в офісі адвоката обслуговуючого компанію, або щоб адвокат узявши частину приміщення під офіс із врахуванням всіх особливостей, що забезпечать належну схоронність цих документів, серед яких:

- належним чином оформлень договір оренди;

- табличка на дверях офісу "приміщення адвоката" та поблизу прикріплення договору оренди, свідоцтва адвоката;

- у кабінеті на комп' ютері, шафах із замками та на кожній папці із справою слід розмістити напис "Майно адвоката…, Адвокатська таємниця".

- якщо комп'ютер та шафи не власні, їх також варто взяти в оренду та прописати їх конкретний перелік у договорі з інвентаризаційним номером.

Для того, щоб виграти година для здійснення оскарження дій слідчих органів, можливо передавати документи не тільки адвокатові. Наприклад, компанія може вести бухгалтерію, менеджмент та інші відіа діяльності на аутсорсингу.

Варто пам'ятати: Передання документів третім особам без будь-яких законних підстав може мати негативні наслідки у вигляді трактування цих дій як приховування документів.

Тому передачу документів необхідно робити на підставі здійснення правової експертизи документів адвокатом, ведення справ засобами аутсорсингу та ін.

Стосовно серверу, він повинний знаходитися не в офісі, а доступ до нього повинний здійснюватися через віддалений доступ і систему паролів.

Варто пам'ятати: особа не зобов'язана пам'ятати паролі, і у випадку, якщо ви його забули, відповідальність не настає.

У принципі, особисті речі працівників не можуть бути обшукані та вилучені, проте закон усе ж таки дає можливість слідчому чи прокуророві провести ці дії, якщо у останніх є достатньо підстав припускати, що саме ті речі, які підлягають вилученню, можуть знаходитись в особистих розмовах.

Нюанс криється у тому, що слідчий чи прокурор можуть припускати достатність підстав на власний розсуд.

Речі, які явно не мають відношення до кримінального провадження, слідчий не повинний вилучати, а у випадку, якщо таке вилучення відбувається, це необхідно відобразити у протоколі.

На шкода, рішення слідчого судді не може бути оскаржене сторонами у разі дозволу доступу до документів, їх вилучення чи обшуку. Тому ефективним способом протистояння є активна доля у судновому засіданні з розгляду клопотання про доступ до документів, або через оскарження дій слідчого, або прокурора щодо внесення відомостей до ЄРДРУ.

Обшук або тимчасовий доступ до розмов та майна проводитися тільки після відкриття кримінального провадження у порядку і рядка, передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, за постановою слідчого судді. Копія ухвали надається особі, якові обшукують або у якої вилучають документи.

З 22.00 години вечора до 6.00 години ранку проведення слідчих дій боронує (п. 4 ст. 223 КПК України)це дозволене лише в окремих випадках і повинне бути обгрунтовано.

 

ВИСНОВОК:

Зрозуміло, що саме слідчий під година здійснення слідчих дій встановлює порядок їх здійснення і працівники компанії не можуть впливати на порядок здійснення обшуку чи іншої слідчої дії, проте працівники не позбавлені права вимагати та відстоювати не тільки свої права як такі, які прямо визначені законом, але й інтереси як такі, що прямо не визначені законом, але випливають з них.

Костянтин Глоба

адвокат

керуючий практики антимонопольного та

антиконкурентного законодавства

ТОВ "ЮА "Шевчук та партнери"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему