Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Від дозволів МНС до декларації

13.37, 2 серпня 2013
2782
4

Про новий порядок легалізації початку роботи підприємства з боку органів госпожарнадзора читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 01. 08. 2013, № 50.

1 липня 2013 року в Україні набув чинності Кодекс цивільного захисту України (КГЗУ - надалі)прийнятий Верховною Радою України 2 жовтня 2012 року. КГЗУ увібрав в себе цілий ряд законів і нормативних актів, тим самим анулювавши останні: втратили силу сім законів України, у тому числі Закон "Про пожежну безпеку".

Того ж дня набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України" № 5404 - VI (далі - Закон № 5404), прийнятий 2 жовтня 2012 року. Цим Законом були внесені зміни в ряд законів України.

Небагатьом раніше 20 червня 2013 року терміново був ухвалений Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що стосуються усунення обмежень в здійсненні господарської діяльності" № 353 - VII (Закон № 353 - надалі). Терміновість ухвалення Закону № 353 була викликана початком дії КГЗУ і Закону № 5404, що істотно спростили життя підприємцям в деяких аспектах господарської діяльності в області пожежної безпеки і пожежного нагляду.

Аналізуючи нововведення, привнесені КГЗУ і знову ухваленими законами в госпдіяльність підприємств/підприємців, ми не станемо зачіпати захист населення і цивільну оборону, зупинимося тільки на широко розрекламованих ЗМІ дерегулятивных новаціях в пожежній безпеці України.

Декларація замість дозволу

Отже, частина друга статті 57 КГЗУ свідчить, що початок роботи знову створених підприємств, початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будов, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб'єктом господарювання на підставі представленої декларации відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства в питаннях пожежної безпеки (далі - Декларація).

Повністю скасована необхідність надання декларації відповідності матеріально-технічної бази пожежній безпеці вже введеним в експлуатацію будівельним об'єктом і тими об'єктами будівництва, на які до 1 липня цього року пожежні органи видавали відповідний дозвіл.

Узгоджуючись із Законом № 5404, Закон № 353 позбавив держоргани пожежного нагляду права припиняти роботу підприємств, передавши таке право виключно адміністративному суду України.

5 червня 2013 року Кабінет Міністрів України своєю постановою за № 440 (далі - постанова КМУ № 440) затвердив порядок подачі і держреєстрації цієї декларації, а також форму самої декларації. Ця постанова діє з 3 липня 2013 року.

Так що ж змінилося насправді?

КГЗУ відмінив процедуру отримання/видачі дозволів органів пожнадзора на початок роботи знову створених підприємств, а також на початок використання суб'єктами господарювання об'єктів нерухомості і їх частин. Тобто з 1 липня 2013 року дозволи органів пожнадзора на початок роботи скасованийы. Замість отримання дозволу тепер необхідно просто подати декларацію в територіальне відділення Державної служби України по надзвичайних ситуаціях.

З 1 липня 2013 року замість отримання дозволу органів пожнадзора на початок роботи необхідно буде подати декларацію

Згідно з порядком, затвердженим постановою КМУ № 440, декларація розробляється госпсуб'єктом самостійно і подається їм або висилається рекомендованим листом по місцю розташування об'єкту нерухомості держадміністраторові або територіальному органу МНС.

Якщо в управлінні госпсуб'єкту перебуває декілька об'єктів нерухомості, розташованих в різних адміністративно-територіальних одиницях, декларація подається безпосередньо в Державну службу України по надзвичайних ситуаціях.

У разі поштового відправлення рекомендованим листом підпис ФОП завіряється друком, а у разі відсутності друку - нотаріусом. Підпис юрособи завіряється печаткою юрособи.

Таким чином, якщо госпсуб'єкт не отримає ніякої відповіді, то згідно з принципом мовчазної згоди декларація на 11-й день вважається зареєстрованою і госпсуб'єкт може починати роботу.

Не треба подавати декларацію тим госпсуб'єктам, які використовують у своїй роботі торгові місця, контейнери і кіоски на ринках, не порушуючи схеми їх розміщення, затвердженої органами пожнадзора, що було і раніше.

Тепер не потрібна декларація і при використанні об'єктів, які у встановленому законодавством порядку приймаються в експлуатацію після закінчення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, що є новелою.

Декларацію не потрібно і у тому випадку, якщо госпсуб'єкт працює в орендованому приміщенні, власник якого вже подав декларацію в пожнадзор, що є безперечним поліпшенням, оскільки до 1 липня поточного року така декларація зобов'язана була подаватися.

Відповідальність за роботу без декларації

Госпсуб'єктам, що здійснюють діяльність без зареєстрованої декларації, загрожує, передусім, посилена увага з боку органів пожнадзора. Пожнадзор, згідно із статтею 69 КГЗУ, може явитися з перевіркою і видати припис про подачу декларації. А невиконання припису, відповідно до статті 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП - надалі)тягне штрафні санкції в розмірі від 0,5 до 7 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян (НМДГ - надалі) - для громадян (8,50 - 119,00 грн.), і від 2 до 10 НМДГ - для посадовців (34,00 - 179,00 грн.).

ЗУ № 5404 доповнює КоАП статтею 175-2, згідно якої здійснення діяльності підприємствами/підприємцями без зареєстрованої декларації передбачає серйозніші штрафи: від 40 до 100 НМДГ (680,00 - 1700,00 грн.). Необхідно уточнити, що ця стаття набуде чинності лише з 1 січня 2014 року.

Підприємства/підприємці високої міри ризику

Підприємствам і підприємцям, що відносяться до високої міри ризику, додатково до декларації необхідно отримати позитивне укладення по результату оцінки/експертизи протипожежного стану підприємства/об'єкту/приміщення.

Цей висновок незалежного експерта, що має ліцензію на цей вид діяльності. Його необхідно отримати саме до початку роботи підприємства або використання об'єкту нерухомості. Укладення діятиме до моменту реєстрації декларації. Подаючи декларацію на держреєстрацію, до неї необхідно прикласти цей висновок.

До 1 липня поточного року таке укладення могли видавати самі органи пожнадзора, що прирівнювалося ними до проведення планової перевірки, і послуги незалежних ліцензованих експертів в Україні практично не були затребувані, а тому коштували сущі копійки. Тепер органи пожнадзора видавати такі експертні укладення не мають права.

Згідно третьої частини статті 57 КГЗУ і постанові КМУ № 306 від 29 лютого 2012 року затверджені критерії, згідно з якими оцінюється міра ризику здійснення госпдіяльності :

- об'єкти підвищеної небезпеки і потенційно небезпечні об'єкти;

- об'єкти, в яких одночасно тимчасово/постійно знаходиться велика кількість людей;

- велика висота/поверховість будівлі/споруди;

- взрывопожарная і пожежна небезпека будівлі/приміщення;

- підприємства/споруди, розміщені під землею;

- культурні, історичні, духовні і інформаційні цінності;

- госпдіяльність по виконанню робіт і наданню послуг протипожежній безпеці.

ВИСНОВОК:

На закінчення хотілося б сказати, що заміна дозволів на початок робіт декларацією відповідності - безперечне поліпшення. Можна багато в чому погодитися із законодавцями: Кодекс цивільного захисту України дещо спрощує життя нашим підприємцям. Проте, як показує практика, далеко не усі поліпшення, прийняті законодавцем з самими благими намірами, дають позитивний ефект і досягають саме тих цілей, які мав на увазі законодавець, прописуючи той або інший закон. На мій погляд, істотних змін в правах і повноваженнях органів пожнадзора так і не сталося. Позитивний момент я бачу тільки в тому, що право проведення експертизи протипожежного стану підприємств з високої міри ризику передане тепер господарюючим суб'єктам. Але ось скільки коштуватиме ліцензія на право займатися цією діяльністю і в що обходитиметься підприємству подібна експертиза? Поживемо - дізнаємося…

Олена Ланец

начальник відділу ліцензування

ТОВ "Юридична фірма "Контакт"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему