На засіданні Ради адвокатів України (далі - САУ), яке відбулося 27 липня 2013 р., було прийнято рішення № 173 відносно застосування завершальних і перехідних положень Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" від 5 липня 2012 р. в частині складання кваліфікаційних іспитів і отримання свідоцтва про право на заняття
адвокатською діяльністю.
Основою розгляду цього питання стало звернення голови кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Тернопільської області Семененко Л. Н. і голови Ради адвокатів Тернопільської області Мищенко В. В. відносно рішення в практичній діяльності органів адвокатського самоврядування питань, пов'язаних із застосуванням завершальних і перехідних положень Закону про адвокатуру в частині складання кваліфікаційних іспитів і отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю особами, що подали заяви до набуття чинності Закону і що склав кваліфікаційний іспит після 15 серпень 2012 р., у тому числі после16 лютий 2013 р.
На засіданні САУ були висловлені побоювання, що особи, що подали заяви про видачу посвідчень про право на заняття адвокатською діяльністю до 16 серпня 2012 р., можуть звернутися до суду для захисту своїх порушених прав. Також є випадки, коли письмовий іспит кандидат в адвокати склав ще в 2011 р., але і досі не може здати усний.
Так, в рішенні САУ говориться, що, враховуючи той факт, що кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури минулого складу діяли до перших організаційних засідань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатів регіонів, сформованих засновницькими конференціями адвокатів, проведених в шестидесятиденний термін після набуття чинності Закону про адвокатуру, 3 листопада 2012 р. втратили силу правові підстави їх діяльності згідно з Указом Президента України "Про визнання що втратили силу деяких указів Президента України" від 31 жовтень 2012 р. № 620/2012 (зокрема, указ президент Україна від 5 травень 1993 р. № 155 "про затвердження положення про кваліфікаційно-дисциплінарний комісія
адвокатури і Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури"), а також те, що неодночасно були затверджені САУ положення про кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури регіонів і ради адвокатів регіонів, які є їх засновницькими документами (оскільки деякими керівниками регіональних органів адвокатського самоврядування несвоєчасно надані належні документи), що привело до порушення прав осіб, що звернулися із заявами про видачу посвідчень про право на заняття адвокатською діяльністю до 16 серпня 2012 г., видача їм свідчень, за умови успішної здачі кваліфікаційного іспиту, здійснюється в порядку, що діяв до набуття чинності Закону, тобто без того, що стажується.
Свідчення про право на заняття адвокатською діяльністю таким особам видають ради адвокатів регіонів на підставі довідки кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатів регіонів про те, що заява про видачу посвідчення про право на заняття адвокатською діяльністю поступила до 16 серпня 2012 р., і рішення КДКА про складання кваліфікаційного іспиту.
Засоби на організаційно-технічне забезпечення складання кваліфікаційного іспиту згаданих осіб сплачують в розмірі, встановленому до набуття чинності Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", на рахунок кваліфікаційно-дисциплінарних комісій регіонів, які розподіляються в рівних частках між кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатів і Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури (далі - ВКДКА) і перераховуються останньої потім здачі кваліфікаційного іспиту.
Відмітимо, що ці гроші можуть бути перераховані кваліфкомісіям і ВКДКА дуже вчасно. Річ у тому, що глава ВКДКА Валентин Загария звернувся в САУ з листом, в якому заявив : "Враховуючи постійний дефіцит бюджету і відсутність систематичного фінансування Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, що позбавляє можливості здійснювати свої функції і реалізовувати повноваження як органу адвокатського самоврядування в частини розгляду скарг, і недостатність засобів, що поступають від кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури у розмірі 10 % від плати за кваліфікаційний іспит, згідно з рішенням, яке було прийнято на засіданні ВКДКА 26 липня 2013 р., звертаємося до Ради адвокатів України з проханням вирішити питання відносно системний фінансування ВКДКА за рахунок членських внесків, які отримує САУ, або іншим можливим способом".
Розглянувши це звернення, САУ вирішив виділити ВКДКА 40 і 100 тис. грн. поворотної матеріальної допомоги.
В той же час відкритим залишилося питання необхідності того, що стажується особами, які подали заяви про видачу посвідчень про право на заняття адвокатською діяльністю в період з 15 серпня 2012 р. по 15 лютого 2013 г. Нагадаємо, що новий Закон про адвокатуру набув чинності саме 16 серпня 2013 р., але норми про обов'язкове стажування почали діяти з 16 лютого 2013 р.
В ході обговорення більшість адвокатів висловлювалися про те, що норми про стажування повинні поширюватися і на згаданих осіб.