27 липня 2013 року відбулося чергове засідання Ради адвокатів України (далі - САУ), в ході якого, серед іншого, розглянули питання затвердження стандартів якості в адвокатській професії і критерії їх оцінки, а також необхідність підписання меморандуму між САУ і Міністерством юстиції України по удосконаленню системи безкоштовної правової допомоги.
У ст. 28 Закону "Про безкоштовну правову допомогу" до повноважень Міністерства юстиції України у сфері надання безкоштовної правової допомоги віднесено затвердження стандартів якості надання такої безкоштовної правової допомоги.
У зв'язку з цим керівник Координаційного центру по наданню правової допомоги Андрій Вишнєвський заявив, що в Мінюсті вважають, що САУ не може прийняти стандарти якості для усіх адвокатів, оскільки саме на Міністерство Законом покладено зобов'язання затвердження стандартів якості послуг адвокатів, що надають безкоштовну правову допомогу. Проте, за його словами, Мінюст готовий співпрацювати з цього питання з САУ.
Заступник голови САУ Катерина Коваль висловила думку, що не можуть бути для адвокатів, що надають безкоштовну юридичну допомогу, одні стандарти, а для тих, що надають платну юридичну допомогу - інші. В той же час деякі адвокати говорили про те, що в адвокатурі взагалі не може бути стандартів. Проте Законом передбачені такі стандарти, тому Мінюст зобов'язаний їх затвердити.
Глава Національної асоціації адвокатів України Лідія Изовитова запропонувала створити робочий гурт, який займатиметься розробкою змін до Закону "Про безкоштовну правову допомогу" відносно стандартів якості в адвокатській професії. Із її точки зору, створення загального робочого гурту САУ і Координаційного центру по наданню правової допомоги саме з цього питання спричинить довгу дискусію. "Якщо створимо власний робочий гурт з питань стандартів, то працюватимемо виключно на себе"- відмітила Л. Изовитова.
В той же час адвокат Сергій Осыка в ході засідання САУ негативно висловився про роботу колег, що надають безкоштовну правову допомогу, і про співпрацю з Мінюстом. Так, він заявив, що Міністерство юстиції не платить зарплату за надання безкоштовної правової допомоги і поскаржився на низький рівень адвокатів, працюючих в центрах безкоштовної правової допомоги. По словах С. Осыки, на сьогодні заборгованість по оплаті роботи безкоштовних адвокатів складає 2 млн. грн. При цьому адвокат Петро Бойко підкреслив, що люди йдуть працювати в центри безкоштовної правової допомоги не для того, щоб заробляти гроші, а щоб навчитися.
По словах Л. Изовитовой, завдяки тому, що маститі адвокати роботу завжди мали, а молоді відчували її дефіцит, останні пішли працювати в центри безкоштовної правової допомоги для того, щоб мати справи і, хоч невеликі, але гроші за свою роботу. "Ці молоді адвокати отримали можливість бути залученими до захисту в карних виробництвах у багатьох справах. Вони сьогодні не мають досвіду. Карний процесуальний кодекс України для усіх новий, і для молодих, і для старих адвокатів. Практикуючи його застосування, молоді адвокати отримують досвід, а зрілі, у яких немає таких справ, цей досвід втрачають, на жаль. Ми через декілька років зможемо спостерігати зовсім інший стан справ в адвокатурі, коли ці смішні, як ви говорите, недосвідчені молоді адвокати стануть зірками. Через декілька років це станеться. Вони набувають досвіду в центрах безкоштовної правової допомоги. З великою кількістю справ вони зажадалися і вдень і вночі… Вони будуть іншими. Вони будуть відомими молодими адвокатами. І усе завдяки цим справам" - упевнена Л. Изовитова.
При цьому глава НААУ нагадала, що до певного року адвокати надавали безкоштовні юридичні консультації взагалі безкоштовно. Раніше ним ніхто за це не платив, а сьогодні платять. "Працювати у безкоштовній допомозі прийшли люди не з вулиці, а адвокати, яким кваліфікаційно-дисциплінарні комісії видали посвідчення і порахували, що це ті люди, які надаватимуть допомогу. Це наші адвокати. Те, що вони низького рівня, - це наша біда. Ми не можемо сьогодні позбавити їх свідчення тому, що вони низького рівня. Ми тепер повинні їх виховувати, підвищувати їх кваліфікацію"- вважає Л. Изовитова.
За словами пані Изовитовой, сьогодні знайшлися люди, що погодилися працювати у безкоштовній правовій допомозі, і це вже добре. Що стосується підписання меморандуму з Мінюстом, то глава НААУ вважає, що не можна ніколи відмовлятися від співпраці. "Який за якістю меморандум підписувати - це зовсім інше питання. Але відмовлятися і говорити, що ви самі по собі, а ми самі по собі, і нам ніхто не потрібний, і ми такі потужні, що можемо вирішити усі питання в державі і захистити знедолених людей… Пробачте, у нас таких потужностей, сил немає", - заявила Л. Изовитова. В той же час С. Осыка виступив за те, щоб не підписувати з Міністерством юстиції меморандум.
Проте пані Изовитова повідомила, що вважає неприпустимим залишити адвокатів, що надають безкоштовну правову допомогу (яких, до речі, багато), без підтримки НААУ, під дахом Мінюсту і центрів безкоштовної правової допомоги, які встановлюватимуть свої правила роботи з ними.
Глава НААУ нагадала, що норма Закону про адвокатуру, що передбачає комісію за якістю при радах адвокатів України, з'явилася завдяки позиції громадських організацій адвокатури. "Ми працювали з центрами безкоштовної правової допомоги, що робили свої пропозиції, і говорили - ні в якому разі ви не можете оцінювати якість захисту адвокатів, з якими були ув'язнені контракти. Ви не можете це робити тому, що ви все-таки представляєте орган державної виконавчої влади. Це компетенція тільки адвокатів, і ми якраз в цьому зійшлися в думці з Мінюстом. Остаточний варіант, що встановлює, що якість адвокатської роботи по контрактах про безкоштовну правову допомогу між державою і адвокатом визначатимуть самі адвокати в комісіях за якістю, був погоджений з усіма. Тоді це був прорив. І досягнення нашого самоврядування. Тому відмовлятися від співпраці не треба. А ось захищати свої позиції в цій співпраці просто необхідно" - вважає Л. Изовитова. Тому вона заявила, що виступає за те, щоб почати роботу по меморандуму між Міністерством юстиції України і Національною асоціацією адвокатів України.
У свою чергу, Е. Коваль нагадала, що на засіданні САУ вже піднімалося питання про затвердження положення про комісію за оцінкою якості надання правової допомоги. Річ у тому, що без цієї комісії не могла запрацювати реалізація незалежної перевірки якості роботи адвокатів. "На одному з перших засідань ми також ставили питання про завершення затвердження стандартів якості. Це дуже складне питання, тому ми домовилися про створення робочого гурту саме в САУ з метою залучення учених"- відмітила заступник голови САУ.
По словах Е. Коваль, в Законі "Про безкоштовну правову допомогу" передбачено, що адвокат укладає контракт тільки тоді, коли ознайомиться із стандартами якості надання безкоштовної правової допомоги. Невиконання цієї норми є порушенням, але сьогодні не говорять про ці порушення, оскільки вказані стандарти не затверджені досі.
Побоюючись того, що Мінюст прийме стандарти якості надання безкоштовної правової допомоги самостійно, САУ прийняв рішення створити робочий гурт, який працюватиме над підготовкою тексту меморандуму по удосконаленню системи безкоштовної правової допомоги між Міністерством юстиції України і Національною асоціацією адвокатів України, а також над проектом змін до Закону України "Про безкоштовну правову допомогу".
До робочої групи увійшли: Олександр Дроздов, Інна Рафальская, Вікторія Гайворонская, Інна Мокина і Катерина Коваль.
В ході засідання з'ясувалося, що саме стандарти якості роботи адвокатів сталі каменем спотикання в процесі співпраці з Мінюстом. Виявляється, адвокати, працюючі в центрах безкоштовної правової допомоги, перевірялися відносно якості послуг, що надавалися ними. Виникло питання, якими стандартами якості керували оцінювачі?
Л. Изовитова звернулася до А. Вишнєвському з проханням запобігання таким випадкам незалежної оцінки адвокатської діяльності по безкоштовній допомозі і здійснення подібної незалежної оцінки громадськими організаціями, у тому числі адвокатами, працюючими у сфері надання безкоштовної допомоги, оскільки вони уклали контракт з державою.
"У нашій адвокатурі історично так склалося, що усі документи адвоката, усе, що складає так званий портфель адвоката по реалізації певного договору з клієнтом, є адвокатською таємницею. І навіть сусід по столу, адвокат, не має права його вивчати. Це відомі речі для усіх адвокатів" - відмітила Л. Изовитова.
В той же час А. Вишнєвський стверджує, що це була виключно громадська ініціатива, але, за словами глави НААУ, цю ініціативу реалізували в регіональному центрі, де відповідні документи були надані адвокатами. При цьому вона звернула увагу на те, що Валентин Загарияглава ВКДКА, може підняти питання про дисциплінарну відповідальність усіх адвокатів, що розкрили адвокатську таємницю без згоди своїх клієнтів в ході згаданих перевірок. По словах А. Вишнєвського, він розділяє стурбованість Л. Изовитой з цього питання і запропонував відбити його в меморандумі.
Крім того, на засіданні САУ було винесено питання про звернення до Прем'єр-міністра України Миколі Азарову відносно необхідності підвищення оплати праці адвокатів, що надають безкоштовну правову допомогу.
У свою чергу, С. Осыка висловився проти підвищення зарплати неякісний працюючим адвокатам. Проте САУ прийняв рішення звернутися до Н. Азарову стосовно підвищення оплати праці адвокатів, працюючих в центрах безкоштовної правової допомоги.