1. КСУ розповів про сферу дії Закону про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань.
В четвер Конституційний Суд оприлюднив рішення, офіційно розтлумачивши некторые положення преамбули Закону про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. КСУ вважає, що положення другої пропозиції преамбули слід розуміти так: дія Закону поширюється на правовідносини, суб'єктами яких є тільки підприємства, установи і організації (незалежно від форм власності і господарювання) і ФІЗОСОБИ-СПД (підприємці). Тобто, не поширюються на на правовідносини, в яких вказані особи є тільки одним з суб'єктів правовідносин між платниками і одержувачами засобів.
Крім того, Суд проаналізував і правовідносини по сплаті пеніщо виникають між фізособами-споживачами і банками і іншими фінустановами в правовідносинах споживчого кредитування, і вирішив, що обмеження пені в грошових зобов'язаннях подвійною обліковою ставкою Нацбанку, що діяла в період, за який сплачується пеня, поширюється на правовідносини, суб'єктами яких є тільки підприємства, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання і ФІЗОСОБИ-СПД (підприємці). Детальніше про рішення.
2. Змінений перелік документів, необхідних для відкриття банківського рахунку юрособи.
Постановою № 212 Нацбанк привів свої нормативно-правові акти у відповідність з вимогами Закону № 3262 - VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно впровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту" і Закону № 4839 - VI "Про внесення змін до деяких законів України відносно узяття на облік юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців" (читайте детальніше про документ).
Зокрема, зміни внесені в Інструкцію про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземних валютах. Встановлено, що банк відкриває поточний рахунок юрособі, яка не має рахунку в цьому банку, на підставі таких документів:
- заява про відкриття поточного рахунку (додаток 1), яке підписує керівник юрособи або інша уповноважена особа;
- копія належним чином зареєстрованого засновницького документу (статуту/засновницького договору/засновницького акту/положення). Юрособи публічного права, які діють на підставі законів, засновницький документ не подають. Юрособа, яка створена і діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабміном, подає копію рішення про його створення або про здійснення діяльності на підставі модельного статуту, підписаного усіма засновниками;
- копія виписки з Єдиного державного реєстру юрособ і фізосіб - підприємців, що містить відомості про юрособу;
- картка із зразками підписів і відбитку друку (додаток 2).
3. РРО внесені в Держреєстр.
Наказом Миндоходов № 249 був затверджений Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій. У першій частині реєстру визначені РРО, дозволені до первинної реєстрації, а в другій - моделі, первинна реєстрація яких заборонена. На сьогодні в Держреєстрі РРО знаходиться 53 моделі касової техніки, що відповідають сучасним вимогам і що забезпечують передачу контрольно-звітної інформації в органи прибутків і зборів. З повним переліком можна ознайомитися на сайті Миндоходов (http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/94957.html). Нагадаємо, що до 1 січня 2014 року відстрочено введення штрафів за подачу підприємцями звітності по касових апаратах не в електронному вигляді.
4. Відшкодувати витрати на юридичні послуги в господарському судочинстві можна тільки за послуги адвоката.
КСУ в четвер також офіційно оприлюднив рішення у справі про відшкодування витрат на юридичні послуги в господарському судочинстві і встановив, що положення частини першої статті 44 ХПК треба розуміти так, що до складу судових витрат на юридичні послуги, які підлягають відшкодуванню юридичній особі в господарському судочинстві, відносяться суми, сплачені такою особою, якщо інше не передбачене законом, тільки за послуги адвоката. Для ЮРЛИГИ це рішення КСУ прокоментував відомий адвокат.
5. Посилюється відповідальність у сфері працевлаштування.
Кабмін на своєму засіданні ствердив Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення. Зокрема, посилена відповідальність кадрових або рекрутинговых агентств: великі штрафи загрожують за стягування плати з претендентів; за надання послуг з працевлаштування за кордоном без відповідної ліцензії, а також за аутсорсинг усередині країни без дозволу.
Штрафи загрожують і працедавцямщо порушило встановлений порядок представлення звітів про заплановане масове вивільнення працівників; за несоотвествие квот по працевлаштуванню інвалідів та ін. Накладати стягнення уповноважена Державна інспекція з питань праці - на підставі акту про виявлених інспектором при перевірці підприємства порушеннях.
6. Визначена формула розрахунку податкової віддачі.
Затверджені Методичні рекомендації по складанню плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання. Згідно з наказом, платники податків з незначною мірою ризику включаються в план-графік не частіше чим раз в 3 календарні роки, середньою - не частіше чим раз в 2 календарні роки, високою - не частіше за один раз в календарний рік, і так далі. Також документом встановлено, що податкова віддача визначається по формулі: П. н. = Середньомісячна сума НДФЛ, що підлягає сплаті за результатами здійснення господарської діяльності за період з початку року до останнього звітного періоду або попередній календарний рік (залежно від того, в якому періоді податкова віддача менше ніж критерій відбору), передування складанню плану-графіку / Середньомісячний загальний дохід оподаткування (валовою), отриманий від здійснення господарської діяльності з початку року до останнього звітного періоду (залежно від того, в якому періоді податкова віддача менше ніж критерій відбору), передування складанню плану-графіку х 100%. Детальніше про документ.
7. Великим платникам податків відкрили "електронні кабінети".
Миндоходов повідомляє про початок роботи сервісу "Електронний кабінет платника" податків в тестовому режимі. Першими ознайомитися з можливостями сервісу зможуть великі платники податків, а надалі він буде доступний для усіх категорій платників. Вхід здійснюється за адресою knp.minrd.gov.ua або на порталі Миндоходов шляхом авторизації за допомогою електронного цифрового підпису, при установці ПО треба користуватися браузером Internet Explorer. Експерти Миндоходов новий сервіс вважають кроком до онлайнових стосунків платника з працівниками органів прибутків і зборів - перевагами нового сервісу є представлення податкової звітності в режимі реального часу. Надалі можливості електронного кабінету розширюватимуться.
8. Чому електронні гроші не можуть бути прирівняні до статусу грошової одиниці України?
Нацбанк вказав, що електронні гроші не можуть бути прирівняні до статусу грошової одиниці України, оскільки вони випускаються банками і мають обмеження в поширенні і здійсненні операцій по них серед обмеженого кола осіб. Так, відповідно до ст.192 ГК законним платіжним засобом, обов'язковим до прийому за номінальною вартістю на усій території України, є грошова одиниця України - гривна (іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом). Гривна як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом в Україні. Читайте детальніше.
9. Затверджені рекомендації відносно облікової політики підприємства.
Наказом № 635 Мінфін затвердив Методичні рекомендації відносно облікової політики підприємства, які можуть застосовуватися підприємствами, організаціями і іншими юрособами незалежно від організаційно-правових форм господарювання і форм власності (окрім банків, бюджетних установ і підприємств, які згідно із законодавством використовують міжнародні стандарти фінансової звітності). Встановлено, що необхідно вказувати в розпорядливому документі про облікову політику та ін. Читайте детальніше про документ.
10. Заплановано відмінити нотаріальне завірення копій багатьох документів, які використовуються в господарських стосунках.
Міністерство юстиції пропонує скоротити перелік нотаріальних дій - Кабміном схвалений відповідний законопроект відносно засвідчення вірності копій (фотокопій) документів, виписок з них і достовірності підпису на документах. З ухваленням цього законопроекту зникне необхідність нотаріально засвідчувати вірність копій близько 50 документів, які використовуються в цивільних і господарських стосунках. Крім того, Кабмін схвалив проект про внесення змін до Закону про нотаріат відносно регулювання плати за здійснення нотаріальних дій - ставки нотаріального збору пропонується обчислювати в співвідношенні з мінімальною зарплатою, а також встановити мінімальну і максимальну межу плати за послуги.
А що цікавого для бізнесу сталося минулого тижня? Ці і багато інших законодавчих актів, а також їх правовий аналіз ви завжди можете знайти в системах ЛІГА :ЗАКОН і в матеріалах сайту ЮРЛИГА.