Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договір довічного утримання (відходу) : як мінімізувати риски

15.10, 19 червня 2013
11137
3

Керівний партнер АТ "ВСП ГРУП" Віталій Панов розповів як мінімізувати риски при складанні договору довічного утримання.

Багато хто чекає черги на поліпшення житлових умов роками, однією з альтернатив такого явища є укласти договір довічного утримання, але як у будь-якому варіанті, тут є свої плюси і мінуси, які ми розглянемо.

Отже, наш законодавець дає наступне поняття договору довічного утримання відповідно до нього одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачу) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, що має значну цінність, замість чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувач змістом і (чи) відходом довічно. (Стаття 744 Цивільного кодексу України).

Даний договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Слід зазначити, що право власності за договором довічного утримання переходить до набувача відразу після його реєстрації, якщо договір підлягає державній реєстрації (право власності на нерухоме майно) і посвідчення договору нотаріально.

Цей договір має свою особливість, набувач (новий власник) не має права розпоряджатися (право подарувати, продати, закласти, обтяжувати боргами і так далі) таке майно за життя відчужувача, це вказується в самому договорі. Нотаріус накладає заборону на таке розпорядження, про що вносить відповідний запис в реєстр обтяжень нерухомого майна.

Велике поширення отримав договір довічного утримання натомість на передачу нерухомого майна (квартири, удома). Такі договори полягають, як правило, з літніми людьми, які не можуть без сторонньої допомоги, або у кого немає родичів, і вони не можуть себе утримувати за рахунок мізерної пенсії і так далі

Перед тим, як наважитися на такий крок, уклавши договір довічного утримання, Ви для себе повинні вирішити наступні питання:

· Чи забезпечені Ви житлом, і чи готові Ви доглядати (платити) за літньою людиною тривалий час?

· Чи знаєте Ви історію цієї квартири і самого Відчужувача (здоров'я, родичів, життєву історію і так далі)?

Якщо Ви відповіли ствердно та все ж вирішили укласти такий договір, то Вам слід знати наступне:

1) Перед укладенням договору довічного утримання, Вам необхідно потурбуватися про наявність у Відчужувача двох довідок, перша довідка з психоневрологічного диспансеру про те, що Відчужувач не перебуває у них на обліку і розуміє значення своїх дій. Друга довідка, що особа не перебуває на обліку у нарколога.

Примітка: Довідки потрібні для того, щоб у разі оскарження родичами цього договору, Ви зможете підтвердити, що Відчужувач при укладенні договору розумів значення своїх дій, міг управляти ними і був повністю дієздатний. Довідки не є обов'язковими, але вони бажані з точки зору майбутніх доказів.

2) Кращим варіантом укладення договору довічного утримання є, коли в нім усі послуги мають грошовий еквівалент, і Ви їх платите або поштовим переказом, або на рахунок у банку, це коли особа може самостійно себе обслуговувати. Іншим варіантом є, коли Ви платите офіційно людям, які професійно дивляться за престарілими людьми.

Примітка: Передбачений порядок оплати є кращим варіантом узабезпечити себе від дій недобросовісного Відчужувача. Доказами виконання договору служитиме чеки про переказ грошей, або звіт доглядальниці і сплата цих засобів за ці послуги.

3) У випадку якщо Ви все-таки вирішили самостійно доглядати, то в договорі необхідно конкретніше прописати, що Ви повинні виконувати, скільки разів прибирати, скільки раз на день приходити і так далі. Чим чіткіше будуть прописані обов'язки, тим краще для Вас в майбутньому знаходитиметься договір.

4) Ведіть щоденник приходу і відходу до Відчужувача з вказівкою дати і часу відвідування. У щоденник необхідно записувати справи, які ви зробили, ще краще буде, якщо цей щоденник підписуватиме Відчужувач. Зберігайте усі чеки з магазинів, якщо купуєте на ринку, вказуйте це в щоденнику.

5) Постійно підтримуйте, контакти з сусідами, розмовляйте з ними, оскільки вони можуть служити в майбутньому свідками на вашому боці. Іншими словами, ніж більше доказів Ваших добрих справ зберете, тим краще знаходитиметься Ваші права у разі недобросовісної Відчужувача або його родичів.

Пам'ятайте, договір довічного утримання може бути розірваний за рішенням суду в двох випадках:

1) на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був ув'язнений, у випадку невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його провини;

2) на вимогу набувача.

У випадку, розірвання договору у зв'язку з неналежним виконанням Вами своїх обов'язків за договором, витрати, зроблені Вами на зміст і (чи) догляду відчужувача, не підлягають поверненню.

Віталій Пановкерівний партнер АТ "ВСП ГРУП"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему