Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Qui quaerit, reperit", або Перспективи спадкоємства в цивільному шлюбі

13.55, 19 квітня 2013
1276
3

Керівник практики сімейного права ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" Талина Кравцова і молодший юрист компанії Юрій Некляев розповіли ЮРЛИГЕ про перспективи спадкоємства в цивільному шлюбі. ...

Ритм сучасного життя настільки стрімкий, що іноді люди мимоволі дізнаються новомодні звичаї, новели інших правових систем, нібито спрямованих на полегшення їх життя. Але є речі, які, мабуть, ще довго не втратять своєї актуальності і значущості, наприклад, такі як сім'я. Проте останнім часом молоді люди все частіше віддають перевагу взаєминам, коли фактично живуть однією сім'єю, ведуть спільний побут, але з різних причин не бажають реєструвати свої стосунки.

Законодавство, за природою своїй покликане регулювати громадські стосунки, буде дієвим лише тоді, коли відповідатиме вимогам часу. Тому українські законодавці не залишили без уваги новітні тенденції і в тексті нового Сімейного кодексу (далі - СК) України заклали норму, регулюючу стосунки між чоловіком і жінкою, що проживають однією сім'єю без браку

Розглядаючи питання спадкоємства для осіб, що не полягають в зареєстрованому шлюбі, слід враховувати, що в нашій державі спадкоємство може здійснюватися по заповіту або згідно із законом.

У першому випадку, коли спадкодавець залишив заповіт і передав майно, що належить йому, з усіма відповідними правами і обов'язками цивільним дружині / чоловікові, проблем з придбанням права власності на таке майно виникнути не повинно. Ця позиція підтверджена на законодавчому рівні, а саме в Цивільному кодексі (далі - ГК) України, де вказано, що право на спадкоємство мають осіб, вказаних в заповіті. Одночасно в такій ситуації слід пам'ятати і про положення ГК України, що встановлює право на обов'язкову частку в спадку для малолітніх, неповнолітніх, непрацездатних повнолітніх дітей і непрацездатних батьків спадкодавця незалежно від змісту заповіту.

Якщо ж заповіт не складався, спадкоємство відбувається згідно із законом, а саме відповідно до визначеної ГК України черговістю - з першою по п'яту.

Талина Кравцова

Допускаючи можливість проживання однією сім'єю без браку, законодавець все ж не вважає такі стосунки між людьми основою для виникнення у них прав і обов'язків подружжя (крім випадків, коли факт проживання однією сім'єю встановлений судом). Тому визнати цивільного чоловіка / дружину спадкоємцем першої черги неможливо. Закон відносить до спадкоємців першої черги тільки дітей, батьків спадкодавця і того з подружжя, який пережив спадкодавця. Враховуючи інші положення ГК України, цивільні чоловік / дружина можуть бути зараховані тільки до спадкоємців четвертої черги і тільки за умови, якщо вони проживали із спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадку (дня смерті спадкодавця).

Бувають ситуації, коли люди прожили достатньо довго однією сім'єю без реєстрації браку, при цьому вони піклувалися один про одного, забезпечували і допомагали. Але тільки відкривається спадок, з'являються не відомі раніше родичі, вже вистачає детально обізнані про свої права і такі, що не збираються так просто відступати від "ласого шматочка" в спадку. Тим більше що закон нібито повністю на їх стороні. Що ж робити у такому разі?

Цивільній дружині / чоловікові слід розуміти, що відстоювання свого права на спільно придбане в цивільному шлюбі майно можливе тільки шляхом звернення до суду. Тому слід запастися терпінням і дотримувати чіткий алгоритм дій.

Передусім необхідно подати до суду позов про встановлення факту проживання подружжя однією сім'єю. Доказами, що підтверджують проживання однією сім'єю, можуть бути: реєстраційний запис в паспорті, що свідчить про проживання такої особи в одному житлі з померлим, довідка з Жеку, спільні фотографії, свідчення сусідів або інших осіб. Законодавство не містить чіткого переліку таких доказів, тому при розгляді справи слід представити їх максимально можливу кількість, а вже суд надасть їм відповідну оцінку. Відповідачами в таких справах виступають інші спадкоємці, оскільки результати розгляду такої справи безпосередньо можуть вплинути на їх права і обов'язки.

Юрій Некляев

В той же час в даному випадку встановлення факту проживання однією сім'єю - це тільки перший етап на шляху захисту своїх прав і законних інтересів. Відповідно, коли такий факт буде встановлений, треба знову звертатися до суду для визнання за собою права власності на майно як на частку в загальній спільній власності подружжя і виключення цього майна із спадкової маси.

Право дружини / чоловіка на частку в їх загальному майні прямо передбачено СК України. Так, якщо жінка і чоловік проживають однією сім'єю, але не знаходяться в шлюбі між собою або у будь-якому іншому шлюбі, майно, придбане ними за час спільного проживання, належить їм на праві загальної спільної власності. За загальним правилом долі майна дружини і чоловіка є рівними. Тому якщо цивільні чоловік / дружина за час спільного проживання придбали будинок, автомобіль або інше майно за загальні засоби, то надалі по одному з них може бути визнане право власності на 1/2 частину такого майна.

Отже, задовольняючи такий позов, суд визнає за позивачем право власності на частину (за загальним правилом - 1/2) майна, що є об'єктом права загальної спільної власності, і виключає таке майно із складу спадку.

Після цього суперечка торкатиметься тільки половини майна спадкодавця. Слід зазначити, що цивільні чоловік / дружина можуть претендувати і на цю частину майна при певних обставинах.

Як вже було відмічено, цивільний чоловік / дружина віднесені чинним законодавством до четвертої черги спадкоємців. Проте ГК України надає особам, що вважаються спадкоємцями за законом наступних черг, за наявності певних обставин і звернення до суду, право на спадкоємство разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкоємство. Тобто цивільний чоловік / дружина можуть отримати право на спадкоємство майна разом із спадкоємцями першої, другої або третьої черги, якщо доведуть наявність певних обставин. Такими обставинами є: 1) проживання разом із спадкодавцем не менше п'яти років до часу відкриття спадку; 2) опікування, надання матеріальної або іншій допомозі спадкодавцеві впродовж тривалого часу, якщо він / вона із-за похилого віку, важкої хвороби або каліцтва був у безпорадному стані.

Отже, підсумовуючи усе вищесказане, можна з упевненістю стверджувати, що людина, потрапивши в ситуацію, коли для отримання спадку необхідно доводити фактичні шлюбні стосунки (проживання однією сім'єю із спадкодавцем), не повинен опускати руки. Слід лише уважно проаналізувати норми законодавства, регулюючі описані в цій статті правовідносини, і братися до роботи. Якщо ж самостійно впоратися з такою ситуацією не під силу, рекомендуємо звертатися до кваліфікованих юристів, що розбираються в усіх тонкощах подібних процесів і завжди готових надати як просту пораду в конкретному випадку, так і комплексну юридичну допомогу.

На закінчення хотілося б нагадати, що безвихідних ситуацій не буває, а, як відомо, "хто шукає - той завжди знайде" (лат. Qui quaerit, reperit).

Талина Кравцовакерівник практики сімейного права ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери"

Юрій Некляевмолодший юрист ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему