Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правові аспекти керівника, що тимчасово виконує обов'язки

10.46, 1 квітня 2013
21720
13

Керівний партнер ТОВ "Юридичний радник" В'ячеслав Кузьмук розповів ЮРЛИГЕ про правовий статус керівника, що тимчасово виконує обов'язки.

Досить часто в практиці юристи стикаються із запитами, листами і іншими документами з підписами керівника тієї або іншої установи, організації, підприємства або суспільства з приставками ст. і. о. або і. о. Визначення правового статусу керівника, що тимчасово виконує обов'язки, є істотним моментом для з'ясування правової природи такого положення.

По-перше, тимчасове виконання обов'язків керівника - це тимчасове заступництво, що передбачає виконання службових обов'язків іншим працівником по відповідальнішій посаді тимчасово відсутнього керівника (відпустка, відрядження, хвороба і т. д.), коли це пов'язано з виробничою необхідністю або розпорядливими функціями, співробітником, працюючим на тому ж підприємстві, в установі, організації.

По-друге, тимчасове виконання обов'язків є повноваженнями, обмеженими в часі виконання обов'язків, залежно від основи тимчасової відсутності керівника.

По-третє, тимчасове виконання обов'язків відсутнього керівника може здійснюватися в наступних правових режимах:

- виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника зі збереженням посади по основному місцю роботи і без звільнення від виконання основних обов'язків (поєднання);

- виконання обов'язків тимчасово відсутнього керівника із звільненням від виконання основних обов'язків (тимчасовий переклад);

- тимчасове виконання обов'язків по вакантній посаді (постійний переклад).

Призначення що тимчасово виконує обов'язки оформляється розпорядливим документом (указом, постановою, розпорядженням, наказом, протоколом наглядової ради суспільства, протоколом загальних зборів суспільства і т. д.) органу управління, залежно від нормативно-регламентуючих і статутних документів установи, організації, підприємства і суспільства, з обов'язковою вказівкою основи тимчасової відсутності керівника і терміну повноважень що тимчасово виконує обов'язки.

Практикуючим юристам при роботі із запитами, листами і іншими документами з підписами тих, що тимчасово виконують обов'язки необхідно обов'язково з'ясувати обставини отримання відповідним обличчям статусу і. о. і наполягати на підтвердженні повноважень особи з отриманням копії розпорядливого документу, в якому мають бути визначені підстави тимчасової відсутності керівника і термін повноважень що тимчасово виконує обов'язки.

В'ячеслав Кузьмук

Ці обставини можуть вплинути на визначення правоздатності що тимчасово виконує обов'язки на виконання тих або інших службових обов'язків відсутнього керівника.

Повноваження (компетенції) керівника встановлюються залежно від статусу організації, установи, підприємства, суспільства Конституцією, законами України, порядком, положеннями, контрактами, посадовими інструкціями, іншими нормативно-правовими документами, статутами суспільств.

Оскільки особа, призначена таким, що тимчасово виконує обов'язки керівника, повинна виконувати повноваження тимчасово відсутнього керівника, то необхідно з'ясувати рамки повноважень що тимчасово виконує обов'язки.

Так, згідно із статтею 2 Закони України "Про державну службу" посада - це визначена структурою і штатним розкладом первинна структурна одиниця державного органу і його апарату, на яку покладений встановлений нормативними актами круг службових повноважень.

Посадовцями відповідно до цього Закону вважаються керівники і заступники керівників державних органів і їх апарату, інші державні службовці, на яких законами або іншими нормативними актами покладено здійснення організаційно-розпорядливих і консультативно-дорадчих функцій.

У Карному кодексі України міститься поняття посадовця. Так, посадовцями є особи, постійно або тимчасово здійснюючі функції представників влади, а також постійно або що тимчасово займають на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядливих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконуючі такі обов'язки по спеціальному повноваженню.

Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про хабарництво" № 5 від 26.04.2006 року передбачено, що:

Організаційно-розпорядливі обов'язки- це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних або приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, керівні ділянками робіт.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним або приватним майном. Такі повноваження в тому або іншому об'ємі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів і контролерів і т. д.

Поняття "консультативно-дорадчі функції" чітко законодавством України не визначено.

Таким чином, у разі тимчасової відсутності керівника що тимчасово виконує обов'язки повинен виконувати повноваження керівника (організаційно-розпорядливі функції (обов'язки), і консультативно-дорадчі функції, і адміністративно-господарські функції (обов'язки)), покладені на останнього, відповідно до законів, інших нормативно-правових актів, засновницьких документів, регулюючих діяльність такого державного органу, установи, підприємства або суспільства.

Обличчя, що тимчасово виконує обов'язки, несе дисциплінарну, адміністративну, цивільну і карну відповідальність у разі здійснення правопорушення, протиправних і злочинних дій при виконанні обов'язків.

Узагальнюючи проблематику статусу, відмічу, що законодавством чітко не врегульовано поняття що тимчасово виконує обов'язки, немає одноманітного дотримання і застосування однієї і тієї ж термінології, немає чітко певних критеріїв для термінів - повноваження, компетенції, обов'язку, права, функції посадовців.

Підсумовуючи вищевикладене, хотілося б відмітити, що в цій статті коротко описані найбільш актуальні і узагальнені правові аспекти статусу і. о. Юристові при розгляді документів за підписом що тимчасово виконує обов'язки необхідно упевнитися, уважно розібратися у кожному конкретному випадку з повноваженнями особи і переконатися в його правоздатності. Буду радий, якщо цією статтею викличу дискусію відносно правого статусу і. о.

В'ячеслав Кузьмук, керівний партнер ТОВ "Юридичний радник"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему