Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Адвокатський внесок. Частину 1: "Платити або не платити"?

12.14, 26 березня 2013
3292
45

Адвокатські внески - на сьогодні найактуальніша тема в адвокатському співтоваристві. Навіщо їх платити і що буде тим, хто відмовиться це зробити, читайте в матеріалі ЮРЛИГИ.

Якщо більшість адвокатів порахували нижче за свою гідність втручатися в ситуацію з адвокатськими конференціями і з'їздами і, не вникаючи в подію, продовжувало займатися своєю професійною діяльністю, то на питання, що стосується їх безпосередньо, доведеться все-таки зреагувати. В даному випадку йдеться про адвокатський внесок. Платити або не платити - ось в чому питання. Одні говорять, що нічого платити не збираються, а будуть і далі спокійно собі працювати. Інші говорять, що вже заплатили саме для того, щоб і далі спокійно працювати. Але усіх адвокатів цікавить одно: куди ж витратять зібрані адвокатські гроші?

Нагадаємо, що Всеукраїнський з'їзд адвокатів України, який відбувся 17 листопада 2012 р. в готелі "Русь", прийняв рішення про те, що адвокати щорічно повинні платити внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, розмір якого повинен був визначити Раду адвокатів України (далі - САУ). На засіданні останнього вирішили, що адвокатський внесок на 2013 р. повинні сплачувати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а саме - 1147 грн. Крім того, на сайті Національної асоціації адвокатів України розміщена інформація, що адвокати повинні заплатити ще і внесок за 14 днів грудня 2012 г. у розмірі 40,38 грн. Таким чином, кожен адвокат повинен сплатити вказані суми на рахунок регіональної ради адвокатів по місцю здійснення своєї діяльності. Виключенням в даному випадку є Київ і Київська область, де адвокати повинні платити внески на рахунок ради адвокатів в тому регіоні, де отримували свідоцтво.

Адвокатський внесок: що почому?

За словами голови Вищий кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури України (далі - ВКДКА) Валентина Загариирозмір адвокатського внеску обговорювався на з'їзді адвокатів України, але згідно п. 6 ч. 4 ст. 55 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" розмір і сплата адвокатських внесків - це питання саме САУ. З'їзд тільки вирішує, платити або ні.

В той же час, порівнюючи розміри адвокатських внесків в інших країнах, В. Загария відмітив, що внесок для українських адвокатів складає близько 100 євро, в Росії - трохи менше, близько 60 євро, а в європейських країнах - від 600 до 900 євро. Він вважає, що 100 євро в рік - це не велика сума для адвоката, де б він не працював. "Можливо, було б логічне зробити диференціацію, наприклад, по регіонах, але Закон не дав такої можливості, а лише визначив, що внесок єдиний для усіх. Але були думки, щоб зробити варіацію. Наприклад, в концентрованих регіонах, де активна діяльність, зробити розмір адвокатського внеску трохи більше, а там, де районні центри, - трохи менше. Мені здається, що це найбільш справедливий варіант", - заявив В. Загария. При цьому він додав, що кожен адвокат повинен заробляти 100 євро на підтримку адвокатського самоврядування.

Павло Луцюк

У свою чергу, адвокат з м. Рівне і глава адвокатського об'єднання "Луцюк і Партнери" Павло Луцюк згоден з тим, що краще було б встановити єдину ставку в рік, але "від і до". "Наприклад, для м. Києва і області була б одна ставка, а для районів - зовсім інша. Це було б доцільно. На жаль, з цим не погодилися"- відмічає П. Луцюк. Також він вважає, що 1147 грн., в усякому разі зараз, коли починають діяти органи адвокатського самоврядування, - це достатня сума. При цьому рівненський адвокат висловив надію, що потім, можливо, розмір адвокатського внеску зменшать. "Зараз потрібно понести усі організаційні витрати, пов'язані із створенням асоціації з реєстрацією, реєстром, ордерними книжками. Тобто спочатку витрати будуть дійсно істотними. А потім вони стануть вчетверо менші. Тому думаю, що до цього питання можна і потрібно буде повернутися, щоб переглянути ставку"- вважає П. Луцюк.

На питання про можливість перегляду розміру адвокатського внеску замголови САУ Валентин Гвоздий відповів, що сума на 2013 р. вже визначена і не мінятиметься. Але наступного року можливо усе. "Ми дивитимемося виходячи з об'ємів, які потрібні. Якщо засоби залишаться - звичайно, зменшуватимемо, а якщо грошей бракуватиме, то збільшимо адвокатський внесок. Усе залежатиме від об'єктивної обстановки, яку сьогодні неможливо спрогнозувати" - заявив В. Гвоздий.

В той же час керівний партнер ЮФ "Головань і партнери" Ігор Головань помітив, що рішення з'їзду, наскільки йому відомо, поки так і не опубліковані, а тому ухвалення подальших рішень стосовно внесків навряд чи може позитивно характеризувати молоде адвокатське самоврядування.

"Відповідно до статті 55 Закону розмір внесків і порядок їх сплати визначає САУ. Оскільки рішення САУ прийняте, розмір внесків і порядок їх сплати визначений, колегам нічого не залишається, як тільки розщедритися- вважає И. Головань, - Тим же, хто зараз з приводу внесків обурюється і сумує, можу сказати одно: "Так вам і потрібно". За що проголосували, тим і насолоджуємося. А тим колегам, хто на конференції не прийшов і взагалі ні за що не голосував, тим більше так і потрібно. Може, в майбутньому будемо активніше і ответственнее".

Ігор Головань

Також И. Головань нагадав, що відповідно до Закону розмір внесків визначається з урахуванням потреби покриття витрат на забезпечення діяльності САУ, регіональних рад, інших передбачених Законом потреб самоврядування. "Це адже означає, що розмір внесків розумно було б визначати виходячи із затверджених кошторисів витрат. Де вони, затверджені і опубліковані кошториси витрат? Сподіваюся, в майбутньому зрозуміємо, що розподіл надходжень між САУ і регіональними радами в процентному відношенні є профанація. Засоби повинні розподілятися в масштабах усієї країни відповідно до затверджених кошторисів", - вважає И. Головань. Також він виразив надію, що затверджений порядок сплати внесків і особливо їх розмір спонукатиме адвокатську громадськість звертати більше уваги на власне самоврядування.

На питання, чи сформований вже якийсь бюджет по адвокатських внесках в столиці, голова Ради адвокатів м. Києва Інна Рафальская відповіла, що кияни знають, що 12 жовтня 2012 р. на засновницькій конференції адвокатів м. Києва кошторис не затверджували. "Ділити шкуру неубитого ведмедя немає сенсу. Зберемо внески і після цього зберемо конференцію і прийматимемо кошторис з фактичних надходжень. Києву найлегше, ми задекларували, що члени самоврядування працюють без винагороди. На цих умовах обиралися"- нагадала И. Рафальская.

Інна Рафальская

В той же час В. Гвоздий згоден з тим, що розмір адвокатського внеску на 2013-й рік дійсно не маленький. "Але у нас є розрахунки на рівні САУ і навіть ці засоби не буде досить для реалізації завдань адвокатського самоврядування"- заявив В. Гвоздий.

За його словами, вже сьогодні деякі ради не мають можливості містити дуже необхідний апарат, хоч і маленький, зокрема, адміністратора Єдиного реєстру адвокатів України (далі - ЕРАУ), людини, яка займатиметься замовленням ордерів, посвідчень, свідчень. "Тому засоби нам дуже потрібні як органу адвокатського самоврядування. Я думаю, кожен адвокат повинен це розуміти, і мені здається, що адвокат, який нормально працює і функціонує, в змозі сплатити цю суму. Вона не захмарна і це всього лише одна мінімальна зарплата на цілий рік"- вважає В. Гвоздий.

Між тим адвокат і партнер адвокатського об'єднання "Мірошник, Кухнюк і Партнери" Дмитро Кухнюк відмічає, що йому абсолютно не зрозуміле, з яких міркувань виходив САУ при визначенні розміру щорічного внеску в 2013 р. "Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 58 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" розмір щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування визначається з урахуванням потреби покриття витрат на забезпечення діяльності рад адвокатів регіонів, САУ, ВКДКА і ведення ЕРАУ. Згідно ч. 3 згаданих мною статті фінансування органів адвокатського самоврядування здійснюється відповідно до кошторисів, які затверджуються конференціями адвокатів регіонів і з'їздом адвокатів України. Проте кошториси діяльності САУ, ВКДКА і регіональних органів самоврядування, якщо і існують, то невідомі переважній більшості адвокатів. На сайтах НААУ і ВКДКА їх просто немає"- заявив адвокат Кухнюк.

При цьому адвокат і партнер адвокатської контори "Коннов і Созановский" Сергій Коннов помітив, що розмір внеску визначили не в 1147 грн., а в "одну мінімальну заробітну плату". "Тобто розмір внеску "плаваючий" (у бік постійного підвищення). Виходить, що внесок визначали без прив'язки до реальних потреб адвокатського самоврядування, а просто вибрали умовну одиницю з великим гривневим еквівалентом. Загалом тепер адвокати повинні забезпечити органам адвокатури "прожитковий мінімум" у вигляді гарантованої мінімальної зарплати (адже окрім адвокатів їх містити-то нікому) - відмітив С. Коннов.

Також як і Д. Кухнюк, адвокат Коннов упевнений, що перш ніж встановлювати розмір внеску, треба було порахувати витратну частину на підтримку адвокатського самоврядування і публічно її оприлюднити. "Тоді б і розмір внеску визначився само собою (шляхом ділення витрат на число адвокатів) і підозр би не було. А так виникають підозри, що новоявлені чиновники від адвокатури просто збирають гроші на своє утримання. До речі, з вуст деяких керівників адвокатури вже звучать скарги, що навіть цих грошей їм мало. Дуже показові "скарги" - адвокатам варто було б замислитися"- вважає С. Коннов.

Сергій Коннов

Втім, і Д. Кухнюк, і С. Коннов запевняють, що адвокатські внески платити треба. За словами партнера "Мірошник, Кухнюк і Партнери", без необхідного фінансування органи адвокатського самоврядування не зможуть виконувати свої функції, передбачені Законом. "Ось тільки розмір такого фінансування має бути економічно обгрунтованим і зрозумілим адвокатам. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" рішення з'їзду адвокатів і САУ є обов'язковими для виконання усіма адвокатами, а п. 6 ч. 2 ст. 34 Закони відносить невиконання рішень органів адвокатського самоврядування до дисциплінарної провини, який може спричинити застосування дисциплінарного стягнення аж до позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України"- відмічає Д. Кухнюк.

У свою чергу, С. Коннов упевнений, що адвокати мають бути активними учасниками адвокатського самоврядування, несучи виправдані витрати на його підтримку. Тому внески (в принципі) платити треба. "Інша справа, що адвокати мають право вимагати відкритості фінансової інформації адвокатського самоврядування (причому з найперших днів його існування) і обгрунтування розміру внеску. Без цього примус адвокатів до сплати внеску більше схоже на примусове вилучення грошей"- відмітив партнер "Коннов і Созановский". Також він додав, що як і раніше залишаються сумніви в легітимності самих органів самоврядування, які тепер своїми рішеннями встановлюють обов'язкові внески. "Адже так званий "засновницький з'їзд" був проведений з порушенням Закону"- заявляє С. Коннов.

Наслідки несплати внесків

Якщо ж хтось з адвокатів вирішить не платити внесок, то йому треба пам'ятати про наслідки. По словах В. Загарии, платити внески - це зобов'язання адвоката. Ч. 2 п. 6 ст. 34 Закони про адвокатуру передбачає відповідальність за невиконання рішень органів адвокатського самоврядування. "Якщо з'їзд прийняв рішення сплачувати внески, а САУ визначив його розмір, то несплата внеску може привести до застосування якихось санкцій"- повідомив В. Загария. На його думку, такі справи у виробництві ВКДКА - це питання майбутнього, але якщо адвокат хоче працювати, отримати виписку і бути в реєстрі адвокатів, то він повинен сплачувати внесок. "Зараз це ще не так актуально, але після того, як положення про ЕРАУ і про витягання з реєстру набудуть чинності і фактично витягання з єдиного реєстру буде єдиним доказом того, що ти адвокат, то несплата внеску може привести до того, що дані з ЕРАУ видалять, а адвокат не зможе отримати витягання"- відмічає В. Загария.

Валентин Загария

Серед іншого, главі ВКДКА важко сказати, який саме буде відповідальність за несплату адвокатського внеску. Існує попередження, припинення, припинення адвокатської діяльності і позбавлення адвокатського свідоцтва. "Я не думаю, що це буде позбавлення свідоцтва, оскільки це дуже жорстка санкція, але, можливо, це буде рішення про припинення адвокатської діяльності", - припустив В. Загария.

Він також відмітив, що такі рішення повинні приймати регіональні КДКА, а ВКДКА тільки розглядатиме скарги на ці рішення. "Якщо такі рішення підуть в квітні - травні, то ми тільки їх бачитимемо в липні - червні цього року"- заявив В. Загария.

Слід зазначити, що И. Рафальская підтвердила, що якщо адвокат відмовиться платити внесок, то вона звертатиметься в київську КДКА для притягнення до відповідальності за це. При цьому вона заявила, що в Києві адвокатські внески платять.

Продовження триває…

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему