Одним з нововведень, які обумовлені введенням в дію 1 січня 2013 Закону України "Про громадські об'єднання" (далі - новий Закон)являється зміна регулювання порядку відкриття відособлених підрозділів неурядових організацій в Україні (далі - відособлених підрозділів).
В цілому новий Закон пом'якшив майже усі процедурні моменти відкриття відособлених підрозділів, проте без "интересностей" законодавець не обійшовся і деякі з них можуть бути причиною проблем.
Почати опис змін слід з того, що в новому Законі змінена назва процедури відкриття відособленого підрозділу, тепер це - акредитація відособленого підрозділу іноземної неурядової організації (далі - акредитація)а не звичніша і, на мій погляд, доречніша "реєстрація". Проте зміна назви процедури не йде в парі зі зміною іншого ключового моменту - уповноваженого органу. Акредитація є однією з небагатьох реєстраційних дій, уповноваженим органом за проведення якого залишилася Державна реєстраційна служба (далі - ГРС), більшість же реєстраційних дій перейшли від ГРС до місцевих органів юстиції.
Варто відмітити, що сталася істотна зміна в термінах і вартості реєстраційних процедур. З 2013 року робота ГРС по проведенню акредитації обходиться іноземним організаціям тільки у 20 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадянзамість суми, еквівалентної 500 доларів США, яка раніше визначалася постановою КМУ № 145 від 26 лютого 1993 року. Знаючи про одночасне скорочення терміну розгляду заяви на акредитацію з двох місяців до 20 робочих днів, ми можемо бачити, що за суму, більш ніж в 10 разів меншу попередньою, ГРС працюватиме в два рази швидше.
Також потенційних заявників не може не радувати той факт, що у разі ухвалення рішення про відмову в акредитації він буде спрямований впродовж терміну розгляду заяви (ГРС втратила додаткові 10 днів на відправку листа).
Процедура реєстрації (акредитації) відособленого підрозділу неурядової організації стала швидша і дешевша |
При цьому положенням ч. 7 статей 20 Закону "Про громадські об'єднання" було істотне звужено можливості посадовців по ухваленню відмовних рішень по акредитації відособлених підрозділів. Відмовляти в акредитації будуть при протиріччях засновницьких документів тільки Конституції України і законам України (раніше більшість таких рішень були мотивовані невідповідністю засновницьких документів положенням підзаконних нормативно-правових актів).
Відносно документів, необхідних для акредитації, то зміни також позитивні, але не істотні:
- визначено, що потрібні саме "копії засновницьких документів неурядової організації"раніше не лише не була визначена форма документів, але і поняття засновницьких документів було звужене до "статуту (положення)";
- відпала необхідність формування відомостей про склад керівництва статутних органів підрозділу, тепер досить вказати керівника і його дані в рішенні про створення;
- реєстрація статуту (положення) структурного осередку більше не є обов'язковою, а відбувається відповідно до рішення про створення.
Також слід звернути увагу на те, що в новому Законі не лише коректно описані необхідні документи і скорочені терміни для проведення реєстраційних дій, але і збільшений термін для повідомлення ГРС про зміни у статутних документах підрозділу або зміні керівника з 5 до 20 днів.
Але, незважаючи на усі позитивні зміни в порядку створення відособленого підрозділу на території України, є декілька негативних моментів, на які слід звернути увагу.
Першим таким моментом є відсутність в новому Законі регламентації процедури видачі дубліката свідоцтва про акредитацію. Єдина згадка про таку можливість міститься в наказі Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1845/5, проте сама процедура не є вичерпно регламентованою. Тому можна припустити, що ті, хто втратить свідоцтво про акредитацію, можуть зіткнутися з проблемами.
Другий момент, що вимагає освітлення, набагато важливіше і пов'язаний з тим, що 3 лютого 2013 року набув чинності Закон "Про добродійну діяльність і добродійні організації". Стаття 25 цього Закону визначає, що акредитацію представництв і філій іноземних добродійних організацій слід проводити в порядку, визначеному Законом "Про громадські об'єднання", тобто саме тим порядком, який ми аналізували вище.
Нове законодавство суперечливо регулює питання акредитації представництв і філій іноземних добродійних організацій |
І це не викликало б ніяких питань, коли б не ч. 2 ст. 2 нові Закони, в якій передбачено наступне: "Дія цього Закону не поширюється на громадські стосунки у сфері створення, реєстрації, діяльності і припинення :... 6) непідприємницьких суспільств (які не є громадськими об'єднаннями), створених на підставі інших законів". Тобто Закон "Про громадські об'єднання" передбачає неможливість регулювання питання акредитації підрозділів благодійних товариств його нормами (виходячи з того, що "непідприємницькими суспільствами є суспільства, які не мають на меті отримання прибутку для її наступного розподілу між учасниками" згідно ст. 85 ГК України).
Звичайно, трактуючи буквально ч. 2 ст. 2 нові Закони, можна говорити, що перелік сфер стосунків "створення, реєстрації, діяльності і припинення"на які новий Закон не поширюється, не включає поняття акредитації, а тому вказаної колізії не існує. Проте така позиція не витримує критики через те, що цей перелік точно відповідає сформульованою в ч. 1 ст. 2 нові Закони сфері дії Закону (у ній також не використовується термін акредитація).
ВИСНОВОК:
Таким чином, Закон України "Про громадські об'єднання" принесли ряд важливих змін в порядок відкриття підрозділів іноземних неурядових організацій : скорочення термінів, зниження вартості, використання коректніших формулювань при визначенні необхідних документів і інше. Проте, як ми бачимо, без "ложки дьогтю" законодавець не зміг обійтися: застосування норм Закону до благодійних товариств залишається під знаком питання.
Ігор Самоходский
юрист ЮК "Правова допомога"
____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.