Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості установи і діяльності громадського об'єднання за новим Законом

17.28, 14 лютого 2013
677
5

Закон "Про громадські об'єднання" скорочує терміни і вимоги до реєстрації громадських об'єднань і зменшує державний контроль за їх діяльністю. Детальніше про це - в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" в...

З 1 січня 2013 року разом з цілим рядом законодавчих актів вступив в дію Закон України № 4572 - VI "Про громадські об'єднання" (далі - Закон)спрямований на приведення аспектів створення і діяльності громадських організацій до вимог європейських стандартів. До вступу в дію цього Закону відповідні питання регулювалися Законом "Про об'єднання громадян" від 16 червня 1992 року, норми якого на сьогодні морально застаріли, а процедури, прописані в нім, стали неефективними.

З набуттям чинності нового Закону процедура реєстрації громадської організації була значно спрощена і скорочена. Реєстрація громадських об'єднань стала безкоштовною, а терміни її проведення скоротилися до 7 робочих днів (легалізації - до 5 робочих днів).

У відповідність із Законом для реєстрації необхідно надання 5 документів: заяви, протоколу засновницьких зборів, статуту, інформації про керівництво громадського об'єднання, заповненої картки для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Органами реєстрації тепер стали відділи державної реєстрації при райдержадміністраціях і міськвиконкомах. Перевірка документів, наданих для реєстрації громадського об'єднання, здійснюється на предмет відповідності Конституції України і законам України, тоді як раніше реєстрація здійснювалася підрозділами Мінюсту, що здійснювали перевірку на відповідність своїм підзаконним нормативним актам. Отримання і відмова від всеукраїнського статусу є добровільними.

Закон скорочує нормативні терміни реєстрації громадських об'єднань і спрощує процедуру реєстрації

Не зовсім коректним, на мій погляд, являється скасування статусу міжнародних громадських об'єднаньяких в Законі просто немає, і, відповідно, необхідність їх ліквідовувати. Адже досить багато іноземних неурядових організацій діяло в Україні саме з таким статусом.

Ще однією позитивною відмінністю Закону є можливість юридичних осіб виступати засновниками громадських організаційщо, безумовно, на сьогодні дуже затребувано, оскільки раніше юридичні особи з метою створення громадських організацій вибирали певних фізичних осіб, що було не завжди зручно.

До того ж згідно з положеннями нового Закону громадські об'єднання зможуть вести свою діяльність на території усієї України незалежно від місця реєстрації, оскільки скасовані обмеження за територіальним принципом, що містилися в попередньому Законі, що розмежовує громадські об'єднання на місцеві, всеукраїнські і міжнародні. Тепер для виходу за межі регіону первинної реєстрації досить створити одно або декілька відособлених підрозділів, а для придбання статусу всеукраїнського громадського об'єднання необхідно зареєструвати відособлені підрозділи у більшості адміністративно-територіальних одиниць України обласного значення і подати в органи реєстрації заяву про підтвердження статусу всеукраїнського громадського об'єднання.

Віктор Мороз

Досить цікавою видається і норма, що дозволяє громадським об'єднанням вести підприємницьку діяльність з метою забезпечення статутної діяльності. До вступу в дію Закону значна кількість громадських організацій створювалася саме для здійснення підприємницької діяльності, оскільки певні схеми дозволяли мінімізувати податкове навантаження, а іноді і звести її до нуля. Безумовно, це негативно позначиться на прибутках, недоотриманих державою в результаті реалізації фіскальної функції, проте буде досить широко використовуватися підприємцями.

ВИСНОВОК:

Підводячи підсумки, слід сказати, що в цілому Закон істотно наближає законодавство України, що регламентує питання функціонування громадянського суспільства, до європейських стандартів, істотно скорочуючи терміни і вимоги до реєстрації громадських об'єднань і зменшуючи державний контроль за їх діяльністю. Проте на початкових етапах можливі певні складнощі з реалізацією положень Закону, реєстрації, що полягають в дотриманні термінів, складнощах з регіональними відділеннями всеукраїнських громадських організацій, які мають бути замінені на відособлені підрозділи, необхідністю ліквідації міжнародних громадських організацій, аспектами ведення громадськими об'єднаннями підприємницької діяльності. Сподіватимемося, що усі істотні недоліки Закону будуть найближчим часом допрацьовані і усунені і Закон ефективно працюватиме, забезпечуючи реалізацію одного з основних конституційних прав громадян.

Віктор Мороз

керівний партнер

ЮК "Правова гільдія "ВикториАл"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему