Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки інспекцією по праці

14.01, 8 лютого 2013
10095
12

Про повноваження інспекцій з питань праці і порядок здійснення ними перевірок суб'єктів господарювання читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 07. 02. 2013, № 10.

Серед сонму контролюючих органів, з якими доводиться мати справу господарюючим суб'єктам, нами була вибрана Державна інспекція України з питань праці (Держпраці) для розгляду в цій статті. Держпраці можна назвати одним з головних вартових законності у сфері трудових стосунків. Зрозуміти наш інтерес саме до цього органу можна, якщо ознайомиться із статистикою здійснення ним контрольних функцій. За перші 10 місяців 2012 року державними інспекторами праці проведено 27832 перевірки дотримання законодавства про працю 23466 працедавцями. Три з чотирьох перевірок Держпраці закінчувалися складанням протоколу про адміністративне правопорушення відносно керівника суб'єкта господарювання, що перевірявся. Загальна сума штрафних санкцій склала 8,9 млн. грн. (в середньому 433 грн.). У 2206 випадках матеріали перевірки передані в правоохоронні органи.

Діяльність Держпраці в цілому регулюється Указом Президента України "Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці" від 6 квітня 2011 року № 386/2011 (далі - Положення) і наказом Минсоцполитики "Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовцями Державної інспекції України з питань праці і її територіальних органів" від 2 липня 2012 року № 390 (далі - Порядок). Останній документ був прийнятий відносно нещодавно і у зв'язку з цим заслуговує на увагу.

Ознайомившись з текстом Порядку, приходиш до висновку про прихильність його авторів принципу мінімалізму. При підготовці Порядку в нього не було перенесено багато процедурних норм із засадничого документу в цій сфері - Закону України "Про основні принципи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон). У зв'язку з цим Порядок не дає цілісної картини процедури і повноважень Держпраці при здійсненні перевірок - цей документ, швидше, один з елементів мозаїки. Повніше розуміння алгоритму проведення перевірок інспекторами Держпраці дають усі три вказаних вище нормативно-правових акту.

Повноваження

Контрольні повноваження Держпраці поширюються на дотримання засадничих положень законодавства про працю, законодавства про зайнятість, працю іноземців, деякі питання працевлаштування інвалідів і загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Варто вказати, що повноваження Держпраці були дещо розширені 16 січня цього року. У зону уваги органу потрапили питання найму працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у іншого працедавця (світова практика "outstaffing"що офіційно отримала в Україні "зелене світло" тільки з ухваленням нового Закону України "Про зайнятість населення"). Також Держпраці контролює рекламу про вакансії (прийомі на роботу), що остаточно перетворює сферу реклами на "дитя" з "сімома няньками".

Умови проведення перевірки

Основними суб'єктами, діяльність яких перевіряється Держпраці, є працедавці і рекрутинговые агентства (посередники в працевлаштуванні).

Право проведення перевірок мають посадовці Держпраці, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора по праці.

Інспектор Держпраці може проводити перевірки у нього службового посвідчення і напряму на перевірку. Копію напряму (посвідчення) на перевірку надається представникові суб'єкта господарювання. Перед початком здійснення перевірки інспектор робить запис про перевірку у відповідний журнал суб'єкта господарювання (при його наявності). Перевірки повинні проводитися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженого обличчя суб'єкта господарювання.

Держпраці має право:

• безперешкодно здійснювати перевірки у виробничих, службових і адміністративних приміщеннях працедавців і посередників в працевлаштуванні, а також перевірки робочих місць працівників;

• видавати в установленому порядку суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень законодавства про працю, зайнятості населення і загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні;

• складати у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 41, ст. ст. 41-1 - 41-3, 188-1 КоАП)протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення (ст. 188-6 КоАП - невиконання законних вимог посадовців Держпраці і створення ним перешкод, санкція від 850 до 1 700 грн.);

• накладати в межах своїх повноважень штрафи за порушення вимог законодавства про зайнятість населення і про рекламу (ст. 53 Закони України "Про зайнятість населення" і ст. 24-1 Закону України "Про рекламу");

• вносити суб'єктам господарювання пропозиції про накладення дисциплінарних стягнень на посадовців, винних в порушенні законодавства про працю, зайнятості населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передавати матеріали про порушення в правоохоронні органи.

Дмитро Симанов

Інспекторові на час проведення перевірки надається робоче місце, обладнане належним чином, право користування телефонним зв'язком, копіювальною технікою, іншими послугами технічного характеру, необхідними для реалізації повноважень при перевірці, оформлення матеріалів перевірки, спілкування з працівниками (у разі потреби отримання пояснень). Не хотілося б, щоб цю норму пункту 5 Порядку трактували як безумовний обов'язок суб'єкта, що перевірявся, не залежно від наявності у нього можливості, наприклад технічної, усе потрібне надати.

Порядок розбиває процедуру перевірки на чотири етапи:

1) робота з документами, наданими суб'єктами господарювання на вимогу інспектора;

2) оформлення документів за результатами перевірки;

3) ознайомлення суб'єктів господарювання з документами, оформленими за результатами перевірки;

4) проведення за результатами перевірки роз'яснювальної роботи з питань застосування норм законодавства про працю і загальнообов'язкове державне соціальне страхування (з відома посадовців).

Усі перевірки, що проводяться Держпраці, діляться на планові і позапланові.

Планова перевірка

Планові перевірки проводяться з періодичністю, визначуваною відповідно до критеріїв міри ризику господарської діяльності, приведених в додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року № 1059. При високій мірі ризику планові перевірки проводяться не частіше за один раз в рік; при середній мірі - не частіше за один раз в два роки; і при незначній мірі - не частіше за один раз в п'ять років.

Про проведення планової перевірки суб'єкт господарювання письмово попереджається не менше чим за 10 календарних днів до її початку. Термін проведення планової перевірки не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.

Позапланова перевірка

Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом. Термін проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а відносно суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.

Підставами для позапланових перевірок є:

• перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядливих документів по усуненню порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових перевірок;

• звернення фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства;

• виявлення і підтвердження недостовірності даних, вказаних в документах обов'язкової звітності, наданих суб'єктом господарювання, а також ненадання такої звітності у встановлений термін без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали наданню таких документів;

• настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, пов'язані з діяльністю суб'єкта господарювання.

Позапланові перевірки по зверненнях фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю і загальнообов'язкове державне соціальне страхування проводяться за наявності згоди Держпраці Україні на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами або експертами при розгляді трудових суперечок.

Під час позапланової перевірки з'ясовуються тільки ті питання, необхідність перевірки яких стала основою для її здійснення. У напрямі (посвідченні) на здійснення позапланової перевірки має бути вказані обставини, які підлягають перевірці.

Результати перевірки

За результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю і загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться припису про усунення виявлених порушень, приймаються заходи по притягненню до відповідальності винних осіб відповідно до вимог чинного законодавства.

У типову форму акту перевірки, затверджену Порядком, включений перелік питань, які підлягають перевірці інспекторами Держпраці. Враховуючи те, що цей перелік виглядає як вичерпний, можна сподіватися, що саме перевіркою цих питань і займатимуться інспектори Держпраці. Хоча повністю унеможливлювати не доводитися розширення круга питань, що перевіряються.

Не претендуючи на повноту розкриття теми перевірок Держпраці, ми все ж сподіваємося, що ця стаття і викладена в ній інформація будуть корисна.

Дмитро Симанов

радник

керівник інвестиційної і антимонопольної практик

ЮФ "Cai & Lenard"

Більше інформації на тему "Перевірки інспекцією по праці" Ви можете отримати тут

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему