Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Несумірність наданих НКЦБФР повноважень проблемам реклами на ринку цінних паперів

11.57, 6 лютого 2013
271
0

Про наслідки надання НКЦБФР нових повноважень по контролю за рекламою цінних паперів читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 05. 02. 2013, № 09.

Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства про цінні папери" від 4 липня 2012 року № 5042 - VI значно розширює повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), у тому числі в частині регулювання реклами цінних паперів та фондового ринку. З цього питання зазначеним Законом вносяться зміни як до Закону України "Про рекламу"так і до Законів "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та "Про цінні папери і фондовий ринок".

Звичайно, такі зміни спрямовані на досягнення прозорості роботи учасників фондового ринку, ефективності регулювання їх діяльності та захист інтересів інвесторів, особливо з урахуванням того, що неодноразово траплялись випадки недобросовісних дій учасників та "Виманювання коштів" удаваними, розрекламованими щодо своєї "успішності" учасниками ринку.

Проте такі нововведення мають і зворотну сторону. На практиці таке розширення повноважень регулятора та надмірна зарегульованість може призвести до збільшення регулятивного тиску на ринок цінних паперів та його добросовісних учасників.

Надмірна зарегульованість може призвести до збільшення регулятивного тиску на ринок цінних паперів та його добросовісних учасників

Так, будь-яка реклама (зміни до реклами) у розумінні, викладеному в ч. 1 ст. 25 Закону України "Про рекламу", цінних паперів та фондового ринку, якові передбачається розповсюдити, затверджується відповідним рекламодавцем та подається не менше ніж за 10 робочих днів до дня її оприлюднення НКЦПФР в установленому нею порядку. Також НКЦПФР надані повноваження приймати рішення про заборону розповсюдження реклами, встановлювати відомості, які повинна містити реклама.

НКЦПФР вже розпочала здійснювати свої повноваження в цьому напрямку. Так, 15 січня 2013 р. було прийнято рішення про визнання реклами послуг, що пропонувались широко відомою (саме завдяки рекламі) ТОВ "ММСІС Інвестментс", недобросовісною та про зупинення розповсюдження такої реклами. Також 22 січня 2013 р. за результатами розгляду поданого на погодження пакету документів рекламних матеріалів ТОВ "Фінансова компанія "Корнер" було прийнято рішення про визнання реклами послуг, що пропонуються даним учасником, недобросовісною та про зупинення розповсюдження такої реклами.

Незважаючи на качан застосування законодавчих нововведень, залишились ряд питань, на які закон не має відповіді та на які не містяться відповіді і в розробленому НКЦПФР проекті рішення "Про затвердження Положення про рекламу цінних паперів на фондовому ринку".

Закон не дає чіткої відповіді, якові ж саме інформацію, яка розповсюджується професійним учасниками, слід відносити до реклами

Так, Закон нечітко дає визначення, якові ж саме інформацію, яка розповсюджується професійним учасниками, слід відносити до реклами в розумінні ст. 25 Закону України "Про рекламу". Зокрема, не зрозуміло, чи вважається рекламою цінних паперів та фондового ринку інформація про послуги професійного учасника, які фактично є предметом його діяльності, та яка розміщується ним на власному веб- сайті, на сувенірній продукції худо. Адже згідно з ч. 1 ст. 25 Закону "Про рекламу" рекламою цінних паперів та фондового ринку визнається інформація рекламного характеру про:

1) інститути спільного інвестування;

2) цінні папери, які емітуються, та/або емісійні цінні папери, що перебувають (перебували) в обігу;

3) товари та/або послуги, що пропонуються професійним учасником фондового ринку;

4) товари та/або послуги, що пропонуються саморегулівною організацією професійних учасників фондового ринку;

5) послуги уповноваженого рейтингового агентства.

При цьому згідно з ч. 2 ст. 25 Закону "Про рекламу" не є рекламою цінних паперів та фондового ринкузокрема, інформація про господарську діяльність осіб, зазначених у частині першій цієї статті, якщо така інформація не пов'язана з діяльністю на фондовому ринку.

Проте мі добрі знаємо, що згідно з вимогами того ж Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" для значного кілка учасників професійна діяльність на фондовому ринку є виключним видом діяльності, а отже, виключним видом господарської діяльності. Кореспондуючи вищеназвані норми ч. 1 та 2 ст. 25 Закону "Про рекламу", виходить, що такі учасники взагалі не можуть без відповідного узгодження поширювати (оприлюднювати) будь-яку інформацію про свою діяльність

Зоя Ярош

Назв проект Положення про рекламу на ринку цінних паперів, розроблений НКЦПФР, також не додає розуміння, який конкретно перелік інформації можна вважати рекламою на фондовому ринку. Однак цей проект передбачає додаткову інформацію, яка повинна міститися в рекламі на фондовому ринку, а саме найменування рекламодавця та його контактна інформація. Таке формулювання викликає неоднозначне розуміння. З одного боку, інформацію, яка не містить цих даних, можна не вважати рекламою, з іншого боку, можливо, будь-яка інформація, що виходить від юридичної особини - учасника фондового ринку, має вважатися рекламою (за винятком випадків, прямо встановлених Законом "Про рекламу") і повинна обов'язково містити дані про найменування рекламодавця і його контактну інформацію.

ВИСНОВОК

Загалом, зважаючи на ту обставину, що фондовий ринок України на сьогодні переживає не найкращі свої часи, посилення регуляторного тиску на його учасників, зокрема, в частині реклами, є неспівмірним тим проблемам ринку, які вимагають негайного вирішення, і аж ніяк не допоможе їх врегулюванню, а завдасть лише надлишкового навантаження на діяльність учасників фондового ринку.

Зоя Ярош

адвокат, керуючий партнер

ТОВ "Адвокатська компанія "Маршаллєр і партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему