Стаття 60 Закону "Про господарські суспільства" визначає збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю як правомочне, у випадку якщо на нім є присутніми учасники, що володіють в сукупності більше 60 % голосів. Як бачимо, 60 % - це кворум, тобто мінімальна необхідна кількість голосів учасників суспільства для легітимності рішень, що приймаються на загальних зборах. Правило, що встановлює кворум загальних зборів, покликаний розв'язати проблему необхідності присутності на зборах усіх учасників суспільства, що у багатьох випадках просто неможливе. Так, відповідно до статті 60 не потрібно присутність на загальних зборах суспільства усіх його учасників.
Зустрічаються ж ситуації, коли в обхід встановлених законодавством вимог про ухвалення рішень загальними зборами учасників суспільство збільшує кворум зборів, включивши в статут положення, що означає максимально зручну для суспільства кількість голосів. З одного боку, законодавцем не встановлено обмежень відносно збільшення відсотків голосів учасників суспільства, необхідних для правомочності зборів, оскільки норма статті 60 Закону про хозобществах визначає лише мінімальну кількість таких голосів. З іншого боку, таке збільшення суперечить встановленому Законом "Про господарські суспільства" правилу визначення кворуму.
Ірина Тодоренко |
У судовій практиці досить часто зустрічаються спори відносно визнання недійсними пунктів статуту товариства з обмеженою відповідальністю, в яких передбачений відсоток голосів учасників, відмінний від встановленого статтею 60. Ці спори ініціюються самими учасниками суспільства як наслідок порушення їх прав.
Нюанси реалізації захисту такого порушеного права ми можемо розглянути в постанові ВСУ "Про визнання недійсними окремих положень статуту суспільства" від 16.10.2012. Позивач, як учасник ТОВ, звернувся до суду з позовом до суспільства про визнання недійсним пункту статуту суспільства, в якому передбачено, що збори учасників цього суспільства є повноважними, якщо на нім є присутніми учасники, що володіють в сукупності більше 90 % голосів. На думку позивача, таке положення статуту явно суперечить вимогам статті 60 Закону "Про господарські суспільства", що порушує його права, як учасника суспільства.
Суд першої інстанції задовольнив вимоги учасника суспільства, визнавши спірний пункт недійсним, а суд апеляційної інстанції, так само як і касаційний суд, визнали вимоги позивача необгрунтованими. Касаційний суд погодився з висновками суду апеляційної інстанції про те, що статтею 60 Закону "Про господарські суспільства" не встановлені обмеження відносно можливості визначення в статуті суспільства іншої (більшого) кількості присутніх учасників суспільства, необхідного для наявності кворуму на загальних зборах учасників.
ВСУ, переглядаючи рішення судів, дійшов висновку, що стаття 60 Закону про хозобществах спростовує можливість передбачити в статуті інший кворум, чим присутність на загальних зборах учасників суспільства, що володіють більше 60 % голосів, а відповідно, правило відносно наявності саме більше 60 % голосів повинно дублюватися в статуті.
Крім того, згідно із статтею 4 Закони "Про господарські суспільства" зміст засновницьких документів господарського суспільства, тобто статуту - для товариства з обмеженою відповідальністю, не повинно містити положень, що суперечать законодавству України. Тобто положення статуту, відповідно до якого загальні збори вважаються легітимними за наявності учасників, що мають в сукупності відсоток голосів іншим, чим встановлено статтею 60, є недійсним.
Так, ВСУ визначив, що ТОВ, передбачивши спірним пунктом статуту інший розмір відсотків голосів учасників суспільства, необхідний для ухвалення рішень на загальних зборах, фактично змінило вимоги визначення кворуму, що є порушенням статей 4 і 60 Закону "Про господарські суспільства". Отже, невідповідність положень статуту вимогам законодавства є основою для визнання таких положень недійсними.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові ВХСУ "Про визнання недійсним пункту статуту суспільства"і в пункті 25 постанов Пленуму ВСУ "Про практику розгляду судами корпоративних суперечок" № 13, відповідно до яких положення засновницьких документів суспільства, визначення кворуму, що встановлюють інші правила, є такими, що суперечать закону і такими, які не підлягають застосуванню.
ВИСНОВОК:
У постанові "Про визнання недійсними окремих положень статуту суспільства" від 16.10.2012 ВСУ приходить до висновку, що положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, що встановлюють правило за визначенням кворуму інше, чим визначено в статті 60 Закону "Про господарські суспільства", є такими, які суперечать закону.
Ірина Тодоренко
юрист-аналітик "ЮРИСТ & ЗАКОН"
____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.