Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила контролю за пожежною безпекою для бізнесу

11.33, 27 листопада 2012
1114
2

У Україні був прийнятий і вже набув чинності перший уніфікований нормативний акт у сфері техногенної і пожежної безпеки - Кодекс цивільного захисту. Найцікавіші і актуальніші положення, що заслуговуют...

Кодекс цивільного захисту Україниякий набув чинності з 21 листопада 2012 року, закріплює основні принципи державної політики у сфері цивільного захисту, розділяє повноваження і завдання центральних і місцевих органів виконавчої влади в цій сфері, встановлює порядок реагування на надзвичайні ситуації і ліквідації їх наслідків, а також регулює питання, пов'язані з фінансовим і матеріальним забезпеченням цивільного захисту, підготовкою кадрів для органів цивільного захисту, їх соціальним захистом і інші питання.

Згідно з Кодексом, пожежна охорона розділяється на державну, відомчу, місцеву і добровільну. Як і сьогодні, державна пожежна охорона здійснюється Державною інспекцією техногенної безпеки України (далі - "Інспекція"). Основним завданням Інспекції (територіальних органів) є контроль за дотриманням вимог законів у сфері техногенної, пожежної безпеки і цивільного захисту. Контроль здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок суб'єктів господарювання. Порядок проведення перевірок поки що залишився незмінним, і повинен відповідати Закону про основи держнагляду (контролю) у сфері госпдіяльності.

Санкції

Повноваження по застосуванню санкцій за порушення вимог законодавства з питань техногенної і пожежної безпеки покладаються на посадовців Інспекції, які можуть видавати відповідні приписи і постанови. Кодекс містить перелік видів порушень пожежної і техногенної безпеки, які можуть стати фактичною основою для притягнення суб'єкта до відповідальності (ст. 69 Кодексу).

Істотних змін зазнав порядок застосування санкції, яка має найважливіше значення для бізнесу, - повне або часткове припинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, ділянок, експлуатації машин, устаткування, транспортних засобів. Тепер приймати рішення про застосування такої санкції буде виняткове адміністративний суд на підставі відповідного звернення Інспекції. Виходячи з вимог територіальної осудності, встановлених КАС, органам Інспекції слід звертатися до місцевого адміністративного суду по місцю реєстрації суб'єкта господарювання. Крім того, залишається відкритим питання відносно порядку припинення дії такої санкції.

Також в ст.70 Кодексу міститься вичерпний перелік підстав для звернення органів Інспекції до суду з вимогою припинити роботу підприємства. Таким чином, Кодексом встановлюється виключно судовий порядок припинення роботи суб'єктів господарювання і тільки за наявності порушень, що створюють загрозу життя або здоров'ю людей.

Нагадаємо, що на сьогодні рішення про припинення може бути прийняте посадовцем територіального органу державного пожежного нагляду у виді постанови про застосування забезпечувальних заходів.

Дозвіл на початок роботи

Також одним з головних нововведень Кодексу є повна відміна процедури отримання дозволів органів пожежній безпеці на початок роботи новостворених підприємств, а також на початок використання суб'єктами господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин). Для цього необхідно буде подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - "Декларація").

Для суб'єктів господарювання з високою мірою ризику додатково необхідно надати позитивне висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкту або приміщення. Критерії для оцінки міри ризику визначені постановою уряду № 306 від 29.02.2012 р.

Правом на проведення оцінки протипожежного стану, а також оформлення укладення наділятимуться суб'єкти господарювання, що мають ту, що відповідає ліцензією. Нагадаємо, що сьогодні для початку роботи підприємства або експлуатації об'єкту нерухомості необхідно отримати відповідний дозвіл Інспекції. Процедура видачі дозволу врегульована постановою КМУ № 150 від 14.01.2001 р.

Декларація

Декларація подається суб'єктом господарювання державному адміністраторові або безпосередньо до Інспекції і підлягає безкоштовній реєстрації в течію 10 днів з дня вступу. На сьогодні форма Декларації затверджена постановою КМУ № 150 від 14.01.2001 року, проте не унеможливлюємо набуття нової форми цього документу до введення в дію Кодексу.

Сергій Неделько

Якщо Декларація за своїм змістом не відповідає встановленим вимогам - в течію 1 робочого дня після її отримання дозвільний орган відмовляє в реєстрації документу і повертає його заявникові.

Якщо ж Декларація не була зареєстрована органом при цьому відповідна офіційна відмова також не поступила, право на початок роботи підприємства або на початок використання об'єкту нерухомості виникає на 11-й день з дня, коли Декларація має бути зареєстрована. Таким чином, діятиме декларативний принцип початку роботи підприємства (експлуатації об'єкту). Декларація не подається у разі експлуатації торгового місця, кіоску або контейнера, розміщених на ринку, а також при використанні орендованого об'єкту за наявності зареєстрованої Декларації у власника.

На сьогодні подібна процедура початку робіт новостворених підприємств існує, проте вона застосовується виключно для вузького круга об'єктів (п. 11-1 постанови КМУ №150 від 14.01.2001 року) : - об'єкт розміщений в орендованому приміщенні (без зміни функціонального призначення і стану окремого приміщення); - об'єкт не відноситься до категорії з масовим перебуванням людей і не є вибухонебезпечним; - об'єкт є пожежонебезпечним, але власником укладений договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами.

Завершальні і перехідні положення

Особливу увагу слід звернути на той факт, що завершальними положеннями Кодексу передбачений обов'язок суб'єктів господарювання, які діють на підставі дозволів на початок роботи (експлуатацію об'єктів нерухомості і так далі), виданих на підставі Закону "Про пожежну безпеку", подати Декларацію до 1 січня 2014 року.

Крім того, якщо підприємство буде включено в перелік об'єктів з високою мірою ризику, вважаємо, що додатково до Декларації необхідно буде подати позитивне висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану торгового центру. Вимога про отримання укладення формально не передбачено завершальними положеннями, проте, виходячи із загальної логіки Кодексу, вважаємо, що Інспекція може зажадати такий документ.

Сергій Неделькоюрист ЮФ "АНК".

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему