Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розкол адвокатури. Частина 2: "План "Б"

14.47, 21 листопада 2012
468
44

Тоді як на з'їзді адвокатів в готелі "Русь" підняли питання про відгук В. Висоцького з посади члена УСЮ, з його участю проводили інший, паралельний Засновницький з'їзд адвокатів України в кінотеатрі "...

Глава Вищою кваліфікаційною комісій України (далі - ВККА) Володимир Висоцький і його прибічники ще до того, як повинен був початися Засновницький з'їзд адвокатів України, домовилися, що якщо їм не вдасться потрапити в зал готелю "Русь", вони відправляться в інше місце і проведуть з'їзд там. Це був свого роду план "Б" на випадок, якщо збудуться найстрашніші для В. Висоцького припущення. Хоча він до останнього сподівався, що все-таки вдасться знайти компроміс.

Як виявилось, план "Б" відразу ж згодився. Адвокати, що зібралися в конференц-залі "Русі", відкрили свій засновницький з'їзд і навіть не думали пускати в зал частину адвокатів, заявлених ВККА на участь в з'їзді (зокрема, це адвокати із Закарпатської і Харківської областей). Тоді вони на чолі з В. Висоцьким відправилися в кінотеатр "Кінопанорама".

Засновницький з'їзд адвокатів України, що проходив в кінотеатрі і зібрав 207 адвокатів, почався із звіту діяльності ВККА за 5 років її існування, оголошеного В. Висоцьким. Відмітимо, що очолює на заході був член Вищої ради юстиції (далі - УСЮ), адвокат Сергій Сафулько.

Після спроб провести засновницький з'їзд по запланованому В. Висоцьким сценарію і словестных перестрілок з Галиною Ковбасинской, Лідією Изовитовой і Інною Рафальскойемоції у глави ВККА зашкалювали. З сцени "Кінопанорами" він звертався до адвокатів і продовжував критику тих, хто перешкодив їм провести з'їзд і "захопив зал в "Русі".

"Ми завжди, коли приймали якісь роз'яснення або рішення, радилися і спілкувалися. Усі рішення ВККА приймалися для адвокатів і в інтересах адвокатів, і головне, щоб так було і далі"- заявив В. Висоцький. Також він додав, що ВККА не стояла осторонь під час ухвалення Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". В. Висоцький звернув увагу на те, що в основу Закону покладені напрацювання Союзу адвокатів України за 20 років виснажливої роботи.

Глава ВККА відмітив, що Президент України затвердив робочу групу з питань реформування прокуратури і адвокатури, в яку адвокатів, що працювали над Законом "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", не включили. "Замість цього включили визнаних лідерів адвокатури, у тому числі і Лідію Изовитову. На етапі, коли нам з вами було треба погоджувати компромісний законопроект, вона внесла свій, окремий, законопроект, ні з ким не радячись… - заявив В. Висоцький.

Результатом цього глава ВККА назвав те, що сьогодні адвокати не знають, як Закон розуміти і як виходити з цього. "Дорогі колеги, нас чекають непрості часи, оскільки там написані такі речі, які навіть не сприймаються"- додав він.

В першу чергу В. Висоцький не розуміє, як можна створювати Раду адвокатів України (далі - САУ) без статусу юридичної особи. "А на порядку денному коштує питання затвердження кошторису цього неюридичного обличчя і інші...- відмітив глава ВККА і додав, - Що не зрозуміло, що стажування має бути до того, як складають іспити, а не потім? Адвокати такі ж люди, як і судді, і вони мають бути забезпечені. А питання особливостей пенсійного і соціального забезпечення мають бути відображені в Законі. Це не зрозуміло"?

На думку глави ВККА, набагато краще було б передбачити в Законі створення центрів Національної асоціації адвокатів України (далі - НААУ) на місцях. "Якби у нас НААУ була представлена в Києві, Севастополі і відділеннями в усіх областях, а крім того, мала кваліфікаційні органи, то що ще треба створювати? Навіщо нам саджати на плечі цю армію чиновників? Як ми їх прогодуємо"? - заявляв з трибуни В. Висоцький.

У свою чергу, він вважає, що непроста обстановка з підготовкою і проведенням Засновницького з'їзду адвокатів була створена через те, що владні інституції хочуть отримати контроль над адвокатурою. При цьому В. Висоцький заявив, що адвокати і він в їх числі з владою не воюють і виконуватимуть Закон про адвокатуру, але влада повинна їх чути і як мінімум шанувати.

Далі глава ВККА продовжував говорити про засновницькі конференції адвокатів. "Забезпечуючи з'їзд, ВККА виходила з того, що в п. 5 Перехідних положень Закона про адвокатуру написано, що право на участь в засновницькій конференції мають адвокати, а не делегати, що отримали свідоцтво в конкретній КДКА. Тому ми так діяли. Прийняли єдиний порядок для усієї України. Цей порядок рівний для усіх, за винятком Донецька, Київської області, Закарпаття, Харкова. Це не ми винні, що ви так читаєте Закон. Але якщо навіть ви його так читаєте, то хто вам надав право виставляти главу ВККА із засновницької конференції і не допускати інших адвокатів? Хто вам надав право виставляти охорону в Закарпатті і не впускати колег адвокатів"?- заявив В. Висоцький.

І нарешті, він почав говорити про цифри, тобто про фінансовий звіт, затверджений рішенням ВККА. Згідно з останнім за увесь період часу вступу у ВККА склали 4 893 093,25 грн., а витратили Комісія 4 816 321, 15 грн.

По словах В. Висоцького, м. Київ і Київська область дійсно багато перерахували ВККА. "Але ці комісії прийняли більше 5000 адвокатів. У них власних приміщень немає, куди спрямовані засоби"? - поцікавився глава ВККА. Також він додав, що за 5 років існування ВККА ніяких коштів у вигляді зарплати або гонорарів не отримував, а тільки частково йому, як і іншим членам ВККА, проводилася компенсація транспортних витрат. Звіт ВККА за 2007 - 2012 рр. був прийнятий з'їздом до відома.

Відмітимо, що унаслідок проведення в деяких регіонах двох паралельних засновницьких конференції адвокатів на з'їзді була створена Мандатна комісія для перевірки повноважень делегатів. У ВККА вирішили, що необхідно допустити на з'їзд усіх адвокатів, видати їм тимчасові посвідчення, а вже за результатами доповіді Мандатної комісії делегати з'їзду повинні вирішити повноваження, кого з адвокатів визнавати.

При цьому на з'їзді нагадали, що 15 листопада 2012 р. набуло чинності рішення, яким засновницька конференція в Дніпропетровській області визнана недійсною, тому цих делегатів не допускають до участі в з'їзді.

У свою чергу, Засновницький з'їзд адвокатів України, що проходив в "Панорамі", прийняв рішення про недопуск на з'їзд делегатів, обраних на засновницьких конференціях Закарпаття і Харківської області, що проводилися за ініціативою місцевих КДКА, і про допуск до участі в засновницькому з'їзді адвокатів із Закарпаття і Харківської області, обраних на так званих альтернативних конференціях.

Після цього делегати з'їзду поміняли тимчасові посвідчення, прийняли засновницькі документи САУ, НААУ, Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатів України (далі - ВКДКА), Вищій ревізійній комісії адвокатів України (далі - ВРКА) і вирішили ще поговорити про стані справ в адвокатурі. Мабуть, це питання дійсно зачепило адвокатів за живе.

В. Висоцький звернувся до діючих членів САУ і ВКДКА, що знаходилося в залі, запропонував зібратися і висловити на засіданнях цих органів свою думку відносно того, що відбувається в адвокатурі. Також він запропонував звернутися з цього питання до Президента, Верховної Ради України і Вищого адміністративного суду України.

Окрім цього, глава ВККА запропонував підготувати звернення до Конституційного Суду відносно перевірки конституційності Закону "Про Вищу раду юстиції" в частині того, що адвокати повинні обирати суддю в УСЮ.

Разом з цим ситуацію в адвокатурі, зокрема, обговорювали такі шановані адвокати, як Клара Маргулян, Тетяна Варфоломеева і Ольга Жуковская.

Відмітимо, що саме К. Маргулян, самий старший за віком адвокат, повинна була відкривати Засновницький з'їзд адвокатів України. Але замість цього тільки виступила на одному з двох з'їздів. За словами самої пані Маргулян, за 58 з гаком років її роботи в адвокатурі нічого подібного ніколи не відбувалося. На її думку, адвокатура повинна об'єднатися.

"Якщо ми самі собі не допоможемо, то положення в адвокатурі не зміниться, і дай бог, щоб воно не ставало гірше, ніж воно є"- заявила К. Маргулян. Також вона призвала віднестися серйозно до того, що відбувається в адвокатурі, і підкреслила, що це не повинно далі тривати.

У свою чергу, Тетяна Варфоломеева відмітила, що 21 рік адвокати готувалися до того дня, коли буде створена єдина організація українських адвокатів. "Були пропозиції і розбіжності, не приймали тієї або інший варіант Закону, але усі знали, що Україна повинна піти тим шляхом, яким йдуть європейські держави, більшість держав світу, у яких єдина, сильна організація адвокатів, здатна захистити їх, а адвокати можуть захистити усіх. На жаль, сталося те, що сталося. Я думаю, що ми все не чекали такої незрозумілої незаконної ситуації"- заявила Т. Варфоломеева.

Вона також додала, що аморально обіймати високу посаду в першій професійній організації адвокатів людям, що говорили "ні" єдиній організації адвокатури з єдиним центром (натякаючи на Л. Изовитову). Також Т. Варфоломеева відмітила, що ще аморальніше, на її думку, обійняти посаду голови ВКДКА особі, "яка не має юридичної освіти, а має освіту "міжнародне право". Нагадаємо, що на Засновницькому з'їзді адвокатів в "Русі" главою ВКДКА України був обраний Валентин Загарияпрезидент Асоціації юристів України. "Повірте мені, я як педагог знаю різницю між цими двома професіями, і ніколи не було, і в минулому Законі про адвокатуру 1992 р. ніколи не закладали, що адвокатом може бути не юрист, а міжнародник"- заявила Т. Варфоломеева. Також вона додала, що треба не допустити такого протистояння в усій адвокатурі.

Після обговорення ситуації в адвокатському середовищі на з'їзді в "Кінопанорамі" перейшли до кадрових питань. Так, головою САУ, главою НААУ, що одночасно являється, одноголосно обрали голову ВККА В. Висоцького. У свою чергу, його замами на цій посаді сталі адвокат з Волині Оксана Комарницкая і львівський адвокат Андрій Фостяк.

Що стосується ВКДКА, то його головою був обраний харківський адвокат Михайло Исакова його замами стали адвокат "Міжнародної адвокатської компанії "б.Ай.Їм" Ольга Жуковская і запорізький адвокат Катерина Котелевская.

У свою чергу, на з'їзді в "Кінопанорамі" була сформована ВРКА в кількісному складі 3 чоловік, очолену адвокатом Дмитром Кухнюком.

Таким чином, до кінця суботнього дня 17 листопада в Києві було створено дві НААУ, САУ, ВКДКА України і ВРКА України і призначено відповідних керівників цих організацій. Тоді виникло питання: а яка з асоціацій або яку раду адвокатів треба вважати легітимною? Більшість адвокатів прогнозують, що ці питання вирішуватимуться в судовому порядку. Але на сьогодні вже є інформація, що НААУ, створена на Засновницькому з'їзді адвокатів в готелі "Русь" і очолена Л. Изовитовой, вже зареєстрована як юридична особа. Також зареєстровано нове положення про Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, створеної на цьому з'їзді. У свою чергу, є інформація, що НААУ, главою якої був обраний В. Висоцький, відмовляють в держреєстрації.

А між кадровими питаннями і прийняттям засновницьких документів органів адвокатського самоврядування для В. Висоцького вирішилося ще одне важливе питання - його відгук з УСЮ.

Продовження триває…

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Читайте також: "Розкол адвокатури. Частина 1: "Пристрасті в "Русі"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему