Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розкол адвокатури. Частина 1: "Пристрасті в "Русі"

11.23, 20 листопада 2012
1473
52

15 серпня 2012 р. набув чинності Закон "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", створений робочою групою за ініціативою Президента і очолюваний Андрієм Портновым. Закон передбачає деяку реформу ад...

На офіційному сайті Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури України (далі - ВКАА) досі висить оголошення про те, що 17 листопада 2012 р. в 11.00 в київському готелі "Русь" повинен відбутися Засновницький з'їзд адвокатів України, куди в суботу і приїхали адвокати. Проте не усі потрапили на цей з'їзд. За словами глави ВККА Володимира Висоцькоговже в 8.30 на вході в зал, де планувалося провести Засновницький з'їзд адвокатів, стояла охорона, що пропускала "по невідомо ким підготовленим спискам".

В. Висоцький відмітив, що реєстрація на з'їзд організована ВККА, витягання з протоколів, а також документи, необхідні для надання законності з'їзду адвокатів, знаходяться у нього. "Ми повинні зараз об'єднатися і разом провести з'їзд", - заявив глава ВККА. Він запропонував почати переговори c тими, хто поставив охорону і заважає адвокатам, внесеним в списки ВККА, потрапити в зал, де повинен відбутися сьезд, і вирішити, що робити далі. На це глава Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів Київської області Галина Ковбасинская відповіла відмовою йти на переговори, відмітивши, що в одному регіоні не можуть проходити дві засновницькі конференції адвокатів.

Нагадаємо, що в деяких регіонах дійсно відбулося по дві засновницькі конференції адвокатів, кожна з яких обрала своїх делегатів на з'їзд, а також представників в органи адвокатського самоврядування. В. Висоцький виступив за те, щоб усіх допустити на з'їзд, утворити мандатну комісія і вже нехай з'їзд вирішує, які делегати легітимні. Але, зокрема, Г. Ковбасинская, заступник голови Вищої ради юстиції Лідія Изовитова і глава Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Інна Рафальская з цим були не згодні.

В. Висоцький запропонував переговори, щоб знайти консенсус і вирішити ситуацію, що склалася, але його ніхто не слухав. Мабуть, усе було вирішено заздалегідь. Глава ВККА покинув фойє "Русі", заявивши, що відбулося рейдерскй захоплення Засновницького з'їзду адвокатів.

В цей час адвокати, що зібралися в конференц-залі готелю, заслуховували поздоровлення Президента, глави Комітету парламенту з питань правосуддя Сергія КиваловаРади суддів України і Союзу юристів України і відкрили з'їзд.

У залі налічили 217 адвокатів, самим старшим з яких виявилася Г. Ковбасинская, що виступила першою і що запропонувала обрати И. Рафальскую такою, що очолює на з'їзді. Більшість адвокатів підтримали цю ідею. Згідно Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" на засновницькому з'їзді має заслуховувати і бути взятий до відома звіт діяльності ВККА за останні роки. Оскільки В. Висоцький відмовився брати участь в цьому з'їзді, звіт чомусь представляла секретар ВККА Г. Ковбасинская. А почала вона з критики В. Висоцького.

"Перші роки робота Висоцького задовольняла усіх. Він був уважний до адвокатів, своїх колег, і ми були задоволені, що на чолі адвокатури стоїть Висоцький. Останнім часом, особливо останній рік, я дуже багато критикувала його, а зараз у відкриту заявляю, що Висоцький узяв на себе відповідальність менше турбуватися про адвокатів. Коли виникли питання з ухваленням Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", він визнав можливим нав'язати ВККА свої обов'язкові рішення, пов'язані з проведенням засновницьких конференцій. Тільки так, як хотів і як прочитав Закон безпосередньо Висоцький…- заявила Г. Ковбасинская. Нагадаємо, що в деяких регіонах, зокрема в Київській області, до засновницьких конференцій адвокатів були проведені збори адвокатів по окремих районах, що обирали делегатів, які візьмуть участь в такій конференції, на яку інші адвокати не допускалися. В. Висоцький розкритикував таке рішення, оскільки порахував, що в засновницькій конференції мають право взяти участь усі адвокати певного регіону, не дивлячись на те, що, приміром, в Київській області більше 5 тис. адвокатів. Аналогічна позиція була відображена у відповідних рішеннях ВККА.

Розбіжності з цього питання, по словах Г. Ковбасинской, привели до судових процесів, що проводилися упродовж 3 місяців. "Безумовно, це не позначилося позитивно на роботі адвокатів- заявила вона і додала, - Я вважаю, що в цій ситуації не лише сама ВККА, але і Висоцький не виконали свої повноваження як представники нашої адвокатури".

Проте звіт про діяльність ВККА за останні роки на засіданні комісії ствердили. Г. Ковбасинская вважає, що цей наслідок в цілому позитивної діяльності ВККА. Проте, на її думку, вищезгадані негативи зіпсували добрий результат роботи комісії.

У свою чергу, коли Г. Ковбасинскую запитали про конкретні цифри в звіті, И. Рафальская заявила, що "Галині Василівні трохи важкувато зачитувати українською мовою"тому до мікрофону запросили члена ВККА Анатолія Батченко.

Сама И. Рафальская також розкритикувала діяльність В. Висоцького, відмітивши, що за засоби, перераховані КДКА м. Києва на зміст ВККА, адвокати Києва жодним способом "напевно, не відчули ніякої ласки або уваги з боку керівництва ВККА". "Це дуже погано, тому я вважаю, що питання, пов'язані з фінансовою звітністю і фінансовим контролем за засобами, які використовуватимуться органами Національної асоціації адвокатів України (далі - НААУ), мають бути ширшими і, відповідно, грунтовнішими"- відмітила И. Рафальская.

Після критичних розмов убік В. Висоцького, Засновницький з'їзд адвокатів в "Русі" оголосив НААУ створеній і почав заповнювати вакантні посади. Як вже повідомляла ЮРЛИГА, головою Ради адвокатів України (далі - САУ), що одночасно являється і главою НААУ, обрали Л. Изовитову. У свою чергу, за пропозицією пані Изовитовой її заступниками на цій посаді були обрані заступник глави Союзу юристів України Катерина Коваль і керівний партнер юридичної фірми "Гвоздий і Оберкович" Валентин Гвоздий.

Негайно Засновницький з'їзд адвокатів України, що проходить в готелі "Русь", головою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України (далі - ВКДКА) обрав президента Асоціації юристів України Валентина Загариюа його заступниками стали керівний партнер ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" Олег Макаров і донецький адвокат Олег Беляев.

Якщо подивитися на ці кадрові призначення, то можна побачити, що серед керівництва адвокатського самоврядування є присутніми представники Асоціації юристів України, Союзу юристів України, Асоціації адвокатів України і м. Донецька. Таким чином, можна говорити про деякий досягнутий компроміс найвпливовіших об'єднань юристів і адвокатів, що прийшли на з'їзд з готовим рішенням. І ніякі переговори з В. Висоцьким нікому вже не були потрібні. Більше того, можна припустити, що домовленості були досягнуті і з Адміністрацією Президента, що "розробляла" Закон "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". Л. Изовитова активно брала участь в підготовці законопроекту, на підставі якого був ухвалений вказаний Закон, і навіть, по словах А. Портнова, займалася організацією заходів по підготовці цього законопроекту до другого читання. Як вважає В. Висоцький, саме Л. Изовитова направила до Адміністрації Президента законопроект "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" в тому вигляді, в якому він прийнятий сьогодні, не порадившись з ним і його колегами.

Крім того, на Засновницькому з'їзді в "Русі" руками адвокатів було вирішено ще одне важливе питання - відгук В. Висоцького з Вищої ради юстиції (далі - УСЮ). Усім відомо, що цей орган грає дуже важливу роль в судовій системі країни і саме в УСЮ зараз відбувається активна боротьба за вплив. І як би не переконувала на з'їзді И. Рафальская, що відгук Висоцького з УСЮ не пов'язаний з тим, що він претендує на посади в НААУ і САУ, чомусь в це віриться важко. Можна припускати, що операція по відгуку В. Висоцького з УСЮ була домовленістю з владою. Адже замість нього в УСЮ був обраний глава Вищого адміністративного суду України Ігор Темкижевщо є однією з важливих фігур в судовій системі і не так давно перекладений з Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду на роботу до Вищого суду, а до цього що довгий час працював в Донецькій області. Також слід нагадати, що доки триває протистояння глави УСЮ Владимира Колесниченко і Андрея Портнова. Останній вважає, що В. Колесниченко повинен піти з поста глави УСЮ, проте сам В. Колесниченко з ним не згоден.

Відмітимо, що рішення про відгук В. Висоцького в УСЮ на Засновницькому з'їзді включили до порядку денного ледве врегулювавши кадрові питання по НААУ і САУ. Тільки після цього були прийняті засновницькі документи органів адвокатського самоврядування, правила адвокатської етики, сформована Вища ревізійна комісія у кількості 9 чоловік, яку очолила президент Асоціації адвокатів України Ольга Дмитриева.

А тоді як В. Висоцького відкликали з посади члена УСЮ, з його участю проводили інший, паралельний Засновницький з'їзд адвокатів України в кінотеатрі "Кінопанорама".

Продовження триває…

Кристина Венгриняквипускаючий редактор сайту "ЮРЛИГА"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему