Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податок на розкіш: доцільність для України

16.48, 2 листопада 2012
689
2

Хто постраждає від введення податку на розкіш? Які новообрані політичні сили підтримують такий податок? Своєю думкою про багатостраждальну законодавчу ініціативу з ЮРЛИГОЙ поділилася юрист Сampio Grou...

У березні 2012 року був внесений законопроект "Про внесення змін у Податковий  кодекс України (відносно впровадження  прогресивною системи оподаткування  і податку на розкіш) ". У подальшому було запропоновано ще три варіанти з внесеними поправками. Законопроектами передбачено введення оподаткування окремих об'єктів рухомого (легкових автомобілів і мотоциклів з потужними двигунами, яхт, літаків, вертольотів) і нерухомого майна (великих по площі квартир і будинків) в період володіння фізичними особами такими об'єктами.

Щоб краще зрозуміти проблему введення податку на предмет розкоші, то треба звернутися до світового досвіду. У зв'язку з наслідками світової фінансово-економічної кризи, у ряді країн було поставлено питання про введення податку на багатство з метою оздоровлення державних фінансів. Можна згадати Угорщину, де ще в 2010 році був введений податок на чисте багатство - нерухоме майно, водний і повітряний транспорт, потужні автомобілі. База оподаткування визначалася виходячи з ринкової вартості цього майна. Такі заходи значно поповнили бюджет країни.


Разом з податком на чисте багатство, ще одним найбільш поширеним  видом є податок на нерухоме майно. Він стягується на постійній основі в Японії, Кореї, США і інших державах. Базою оподаткування тут служить оцінна вартість майна, яка є розрахованою на основі його ринкової вартості або орендної плати, або згідно з іншими характеристиками майна, наприклад, розмір, місце розташування і так далі

У таких країнах, як Франція, Швейцарія, Люксембург, податки стягуються з накопиченого багатства певної особи (нерухомість, цінні папери, банківські депозити, інвестиції і так далі). Зараз у Франції, з приходом до влади нового президента Франсуа Олланда, було запропоновано ввести податок у розмірі 75% на прибутки, що перевищують 1 млн. євро в рік. Планується, що ця пропозиція увійде до державного бюджетного плану на 2013 рік і буде дійсне впродовж трьох років.

У проектах не міститься визначення "розкоші"  і його відмінності від поняття "багатства"

Аналізуючи тексти українських законопроектівможна помітити, що самого визначення "розкоші"  у них не міститьсяа також  його відмінність від поняття "багатства". У законопроектах виписані критерії розкоші, які не є об'єктивними, адже оцінюється не вартість житла або автомобіля, а площа, літраж двигуна і так далі

Передбачається, що податок  на розкіш будуть платити тільки фізичні особи. Предметом податку виступають операції по купівлі дорогих  товарів. 
Фізичні особи з прибутками до 10 мінімальних зарплат сплачуватимуть податок на прибуток по ставці 15%, а з прибутками понад 10 мінімальних зарплат - 17%. Планується введення податку в 5% на прибутки, отримані фізичними  обличчями від розміщення депозитів у  банках, якщо сума депозиту перевищуватиме 200 тис. грн. Стосовно нерухомості: площа квартир, які оподатковуватимуться, починається з 200 квадратних метрів, будинків - з 400 квадратних метрів. Ставка податку складає 2% від мінімальної зарплати за квадратний метр.

На земельні  ділянки пропонується диференційований податок у залежності від призначення землі і місцезнаходження. Зборами  обіцяють обкласти предмети розкоші, високі зарплати, нерухомість і  транспорт. Автомобілі будуть оподатковуватися 20% мінімальною зарплати за кожні 100 куб. см, якщо об'єм двигунів, яких перевищує 3400 куб. см, мотоцикли, - з об'ємом більше 800 куб. см Таким чином, під підвищений податок автоматично підпадають багато моделей Mercedes - benz, Audi, BMW, Lexus, Infinity і преміальні Bentley, Maserati, Ferrari. Проте, чим старше автомобіль, тим менше за нього доведеться платити, а після семи років використання податку взагалі не буде.

Законопроект  має ряд недоліківсеред  яких головним являється легальна  можливість відхилитися від сплати нового податку, оскільки платником податку може бути виключно фізична особа.

Виталина Ткачив

Тому, щоб уникнути податку на розкіш, досить буде оформити майно на фірму. У більшості спроможних громадян дорогі автомобілі знаходяться на балансі їх фірм. Ввести податок на дорогі товари також досить складно.

Податковий тягар  цього закону, в основному ляже  на плечі середнього класуоскільки багаті і надбагаті люди давно навчилися зберігати свій стан в офшорних зонах.

У такій законодавчій ініціативі є дві сторони медалі : при низькій ставці податку на розкіш його адміністрування буде занадто дорогим, і це не принесе додаткові прибутки до бюджету країни, а якщо ставка буде занадто висока - багаті українці просто стануть купувати дорогі речі за кордоном.

Чи є альтернатива? Можна, наприклад, замість введення податку на розкіш, ввести ПДВ  із ставкою 25 % на товари розкоші. Ця  практика застосовується у Євросоюзі  і вона не представить проблем з  ресурсами для впровадження.

Отже, пропозиції Сергія Тигипка про податок на розкіш не зовсім зачіпають багатих людей, адже усе їх майно - дорогі товари, автомобілі, яхти - зареєстровано на інших осіб або знаходиться на балансі фірм, а землю можна розбити на маленькі ділянки з різними власниками. При такому розкладі сил не так вже просто докопатися до істини, адже усе легально з одного боку, але з іншою усім відомі як справжні власники, так і можливість обійти закон.

За результатами парламентських виборів, у Верховну Раду проходять партії, які у своїх програмах заявляли про необхідність введення податку на розкіш.

Ввести податок на розкіш обіцяють майже усі політичні сили нового парламенту

Серед них слідує  відмітити Комуністичну партію Українияка наслідуючи приклад Франції  і її новому "лівому" уряду, наполягає на оподаткування предметів розкоші. Лідер партії Петро Симоненко, його "товариші" по партії Владимир Матвеев, Євгенію Царьков, неодноразово висловлювалися про користь цього податку для бюджету країни. На їх думку, із зростаючою кількістю мільйонерів в Україні назріла необхідність повернути "наліво" і встановити соціальну справедливість. Але введення цього податку може привести до ще більшому соціальному розшаруванні. Також в програмі партії передбачена заборона на виведення капіталів без оподаткування в усі офшорні зони.

У програмі партії Всеукраїнське Об'єднання "Свобода" також згадується про податок на розкіш.

Сергій Тігіпко заявив в програмі "Велика політика з Євгенієм Киселевым" про свою упевненість, що і Партія регіонів здатна підтримати введення податку на розкіш. 

Сама ідея хороша, але завжди є "але"… У Україні ще немає усіх необхідних для неї умов. Багато експертів вважають, що Закон допоможе встановити соціальну справедливість. Але про яку справедливість може йтися, якщо в законопроектах передбачається навіть оподаткування високої заробітної плати. Тобто виходить, ви багато вчилися, працюєте на хорошій роботі, домагаєтеся кар'єрного росту тяжкою працею, а вам за це доведеться ще і платити.

Не у усіх людей є великі амбіції, і тому не усі стають багатими. Реально багатих людей в Україні мало, а більше усіх, як уже згадувалося, постраждає середній класякий ще не здатний платити цей податок.

Тому слід почекати з прийняттям цього Закону, а тим часом розглянути важливіші проблеми. Сподіватимемося, що законопроект буде допрацьований і принесе користь країні.


ВиталинаТкачивюрист міжнародної  юридичною компанії Сampio Group.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему