Як відомо, останнім часом в земельне законодавство було внесено ряд змін, що стосуються порядку оформлення прав власності на земельні ділянки. Так, в січні минулого року набули чинності nbsp;постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Тимчасового порядку привласнення кадастрового номера земельній ділянці" № 749, а також постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" № 1021, згідно якої ведення Поземельної книги і Книги записів в паперовому виді здійснюється органами Держкомзему, а в електронному - структурними підрозділами ГП "Центр державного земельного кадастру".
Леся Нечитайло |
Зміни також торкнулися і порядку отримання прав на земельні ділянки. Це обумовлено створенням єдиної системи реєстрації прав на нерухомість відповідно до Законом "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно і їх обтяжили".
Довгий час гострою проблемою було отримання кадастрових номерів на земельні ділянки, без яких будь-яка зміна права власності або користування землею було неможливо. Як відомо, законодавча тривалість вказаної процедури встановлена в 2 місяці, але іноді така процедура тривала значно довше. 07.07.2011 Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про державний земельний кадастр" № 3613 - IV, метою якого було впорядкування обліку землі. Так, цим Законом встановлений термін в 14 днів для внесення даних про земельну ділянку в кадастр, інакше реєстратор нестиме відповідальність у вигляді накладення штрафу.
Єдиним документом Державного земельного кадастру відповідно до Закону "Про державний земельний кадастр" повинна стати Поземельна книга. Внесення відомостей в Поземельну книгу тепер відбуватиметься тільки в територіальних органах Держкомзему. Значно зменшився перелік документів, які необхідно подати для реєстрації землі. Найважливішим, мабуть, зміною стало те, що реєстрація земельної ділянки в Держкомземі буде потрібна лише для землі як об'єкту права власності.
При цьому будь-яка людина має можливість отримати інформацію про розмір, межі, місцезнаходження, цільове призначення земельної ділянки, адже в земельний кадастр вноситься уся вказана вище інформація спеціально уповноваженою на те особою - державним кадастровим реєстратором. Отже, Закон значно спростив процедуру "проходження" документів серед кабінетів чиновників, адже віднині необхідно звертатися тільки до реєстратора, а для реєстрації прав на землю - в спеціально уповноважений орган Міністерства юстиції України.
Варто також відмітити, що починаючи з 2013 року державні акти про право власності на земельну ділянку в паперовому виді вже не видаватимутьсят. е. акти, видані раніше, не втрачають своєї юридичної сили, проте новим власникам будуть надані виписки з кадастру лише на їх вимогу. Очевидно, електронний облік є зручнішим. Так, доступ до даних, що знаходяться в такому електронному реєстрі, матимуть нотаріуси, а отже, особа у випадку, наприклад, відчуження земельної ділянки може звернутися в орган нотаріату, який керуючись даними реєстру, без документів в паперовому виді зможе зареєструвати угоду.
Леся Нечитайлоюрист ЮФ "ILF"
_______________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.