НКРCИ, ще в квітні місяці цього року, підготувала зміни в діючий порядок здійснення державного нагляду за ринком телекомунікацій (затверджений рішенням НКРСИ від 27.10. 2006 N 426, зі змінами від 28.04. 2011 року N 200). Головною причиною необхідності внесення змін до цього порядку, являється приведення його змісту у відповідність з прийнятим 7 липня 2011 року Законом N 3610 - VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно національних комісій, які здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку і інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг".
Процес ліквідації, а точніше перетворення НКРС в НКРСИ збільшив і термін громадського обговорення проекту змін. НКРСИ організувала роботу над проектом із залученням провідних провайдерів і операторів телекомунікаційного ринку. Порівняно з початковою редакцією проект структурно змінився, змінилася його юридична конструкція, змістовне наповнення. Але, залишилися питання, в яких компроміс операторам з НКРСИ знайти не вдалося (терміни проведення перевірок, визначення повторюваності порушень, і інше). Це і зрозуміло, НКРСИ хоче перевіряти усіх і несподівано, а оператори розуміють, що щонайменша кома "не там" або неоднозначність в трактуванні - пряма дорога до санкцій, у тому числі і до позбавлення ліцензії.
Що нового?
В порівнянні з діючим порядком контролю, серед передбачуваних новацій слід зазначити, що:
- оскільки Державна інспекція зв'язку ліквідована, забезпечувати нагляд за ринком телекомунікацій буде безпосередньо НКРСИ;
- порядок конкретизує процес організації перевірки відокремлених підрозділів підприємства;
- об'єктом перевірки визначається перевірка достовірності відомостей в документах, поданих заявником на отримання ліцензії, дозволів, і відповідність заявника і поданих ним документів ліцензійним умовам;
- НКРСИ проводитиме позапланові перевірки і інші заходи, передбачені законом, по відношенню до споживачів телекомунікаційних послуг на предмет виконання ними обов'язків;
- визначений вичерпаний перелік питань для перевірки, при чому, окремо для оператора і провайдера телекомунікацій;
- при виявленні перевіряючими під час здійснення перевірки правопорушень, які можуть містити ознаки злочину, НКРСИ передає матеріали в правоохоронні органи.
Який прогноз результативності?
Затверджений рішенням НКРСИ від 02.08.2012 № 389 проект порядку ще повинен пройти узгодження із спеціально уповноваженим органом по регуляторній політиці, а також реєстрацію в Мінюсті. Думаю, що цей Порядок як мінімум легалізовує процес проведення перевірок НКРСИ (який через Закон не є правоприемником НКРС)а також стане керівництвом до дії, як для перевіряючих, так і для операторів/провайдерів телекомунікацій. Права і обов'язки перевіряючих чітко визначені і не суперечать Закону про телекомунікації, визначені і терміни проведення перевірок, що, природно, на практиці не гарантує взаєморозуміння двох сторін, але все таки дозволяє мати нормативний документ, який регламентує дії перевіряючих від моменту оформлення наказу на перевірку усередині НКРСИ до моменту оформлення результатів проведених заходів держнагляду.
На що необхідно звернути особливу увагу при прийомі у себе перевіряючих?
Перевірки можуть здійснюватися тільки у робочий час вашого підприємства, яке встановлене правилами внутрішнього трудового порядку.
Датою початку перевірки є дата ознайомлення керівника (уповноваженої особи) з посвідченням на проведення перевірки.
Планові перевірки здійснюються не частіше чим один раз в три рокивідповідно до квартальних планів перевірок, які затверджуються НКРСИ до 20 числа останнього місяця кварталу (зміни в квартальний план перевірок НКРСИ може вноситися не частіше за один раз в місяць).
Планові перевірки НКРСИ проводить за умови напряму вам письмового повідомлення не пізніше, ніж за 10 днів до дати початку проведення цієї перевірки. Але при цьому, повідомлення не відображають перелік питань для перевірки, його можливо упізнати ознайомившись з посвідченням перевіряючого на проведення перевірки.
У разі планової перевірки відокремленого підрозділу, має бути напрямлено повідомлення про її проведення і на головний офіс.
Оксана Павленко |
Під час проведення позапланової перевірки перевірятися можуть тільки ті питання, необхідність яких стала основою для її проведення і які відображені в посвідченні на її проведення перевіряючого.
Перед проведенням позапланової перевірки, відокремленого підрозділу суб'єкта ринку телекомунікацій посадовець НКРСИ, в день початку перевірки :
- особисто повинно проінформувати керівника суб'єкта (головний офіс) про проведення перевірки;
- передати копію посвідчення на проведення перевірки;
- надати копію письмового звернення про порушення законодавства, стандартів і інших нормативних документів у сфері телекомунікацій, що стало основою для проведення позапланової перевірки (за наявності);
- повідомити ПІБ, посада голови комісії перевіряючих і його номер телефону.
Керівник (уповноважена особа) суб'єкта в день початку проведення перевірки, але не пізніше 1 години після отримання копії документів, повинен направити за допомогою електронних комунікацій усі матеріали на відокремлений підрозділ, з відміткою про ознайомлення з ними, з визначенням відповідальної особи за проведення перевірки і уповноваженого на підписання акту перевірки з боку суб'єкта ринку телекомунікацій. Потім, керівник (уповноважена особа) суб'єкта інформує голову комісії про прийняте рішення відносно допуску до перевірки відокремленого підрозділу.
Якщо оформлений акт про недопуск - чекайте повторну перевірку (і якщо вона відбудеться в цьому ж кварталі, то відповідного рішення НКРСИ не буде). А за повторний недопуск можуть і ліцензії позбавити (в цьому випадку наявність рішення НКРСИ обов'язково). Але звернете увагу, що такі акти ви не підписуєте (та і чи є сенс, якщо оспорити його неможливо, адже в нинішніх реаліях оспорювати можемо тільки рішення регулятора), а причини недопуску викладаєте на посвідченні на проведення перевірки прибулого до вас перевіряючого.
Також, слід звернути увагу, що тепер перевіряючі не мають права, при визначенні під час проведення перевірки вашого підприємства ознак порушень, з боку інших суб'єктів господарювання застосовувати у зв'язку з цим які або процесуальні дії.
Посадовець НКРСИ, в т. ч. і уповноважене на проведення перевірки, не має права виносити припис за результатами розгляду звернення физ- чи юрособи, що поступила в НКРСИ.
Також, зверніть увагу, що при оформленні результатів проведеної перевірки в Акт перевірки забороняється включати відомості і порушення, які не були виявлені під час перевірки або раніше виявлені і усунені до початку перевірки.
Оксана Павленко, експерт Телекомунікаційної палати України