Одноосібні засновники підприємств іноді намагаються управляти ними нарівні з директорами. Прикладом тому служить питання, задане на форумі і що стосується можливості підписання господарських договорів одноосібним засновником ТОВ за наявності найнятого директора і мовчанні статуту з цього питання. Думка учасників форуму на цей рахунок розійшлися.
Позиція 1. Засновник ТОВ не може підписувати договориукладені ТОВ, оскільки право підпису без доручення від імені юридичної особи має тільки директор. Будь-які інші особи можуть підписувати договори тільки у разі, якщо це право надане ним статутом або дорученням директора.
Позиція 2. Засновник ТОВ, на відміну від його учасника, може робити висновок і підписувати договори від імені суспільства, оскільки можливість укладення договорів засновниками ТОВ передбачена ст. 8 Закону "Про господарські суспільства". Але договори, ув'язнені засновником, мають бути надалі схвалені ТОВ. В той же час учасники ТОВ не можуть укладати такі договори, оскільки укладення угод є повноваженням органів правління суспільства, до яких учасники ТОВ не відносяться.
Думка "Ю&З": Засновники ТОВ дійсно можуть укладати договори від імені ТОВ. Але тільки до реєстрації ООО. Згідно ст. 8 Закону "Про господарські суспільства" угоди, ув'язнені засновниками від імені суспільства до моменту реєстрації, визнаються такими, які ув'язнені з суспільством за умови їх подальшого схвалення суспільством. Договори, ув'язнені засновниками до моменту реєстрації суспільства і надалі не схвалені суспільством, тягнуть за собою правові наслідки лише для засновників.
Після реєстрації ж ТОВ право укладення угод від імені суспільства мають тільки його органи. Саме через них юридична особа, згідно ст. 92 ГК, придбаває права і обов'язки. До таких органів належить і керівник підприємства (директор). І якщо статутом саме на нього покладений обов'язок по підписанню договорів від імені ТОВ без доручення, то засновник не може перебирати ці повноваження на себе. Підписуючи договір з третіми особами самостійно, засновник покладає права і обов'язки не на юридичне обличчя, а не самого себе.
Для зміни цієї ситуації і отримання засновником права підписувати документи від імені юридичної особи необхідно або замінити директора, обравши таким засновника, або внести зміни в статут, передбачивши право укладення договорів від імені юридичної особи і для засновника. У останньому випадку засновник може діяти не лише як орган юридичної особи, а і як особа, яка згідно із засновницькими документами виступає від імені юридичної особи. При цьому такі зміни необхідно буде зареєструвати в ЕГР, щоб треті особи знали, що від імені юридичної особи договору може підписувати не лише керівник підприємства (його директор), але і засновник.
ВИСНОВОК:
Засновник може підписувати договори від імені зареєстрованої юридичної особи тільки у разі надання йому відповідних повноважень статутом такої юрособи.