Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Юристи першої столиці

17.07, 9 липня 2012
2087
17

ЮРЛИГА продовжує своє дослідження регіональних юридичних ринків України. Услід за "промисловим" Донецьком, "ментальним" Львовом і "морською" Одесою ми прямуємо в першу українську столицю - місто Харкі...

При дослідженні ринку юридичних послуг в регіонах країни Харків опинився в нашому полі зору невипадково. Ще б, адже це друге за чисельністю місто в Україні і, як вважає багато хто, головний науковий, індустріальний і транспортний центр української держави. Сучасний Харків - один з найбільших транспортних вузлів країни, місто з 69-у внз різних форм власності і рівнем акредитації, центр щонайпотужніших промислових підприємств транспортного і енергетичного машинобудування. Додайте сюди історичні амбіції першої української столиці - і Ви складете пазл економічних можливостей і робочого потенціалу харків'ян.

КУЗНЯ ТАЛАНТІВ

Здавалося б, робота для юриста в Харкові неодмінно знайдеться. І робота серйозна, висококваліфікована, а головне - добре оплачувана. Проте, за словами місцевих юристів, Харків - досить своєрідний регіон з точки зору ведення бізнесу, тим більше юридичного. У чому ж це проявляється? З одного боку, Харків - кузня професійних кадрів з юридичною освітою, адже саме тут знаходиться Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого, диплом якої "котирується" у працедавців нарівні з іменитими столичними внз. Проте безліч харківських випускників шукають роботу за фахом в інших регіонах країни і, передусім, в Києві. "Юридичний ринок Харкова не настільки великий, щоб запропонувати усім випускниками привабливі робочі місця, - пояснює тенденцію HR- менеджер ЮФ ILF Катерина Заславская. - Зважаючи на той факт, що для амбітних юристів держсектор не є межею мріянь, а робота in - house lawyer на підприємстві - частенько перевалочний пункт на шляху до бажаного кар'єрного успіху, по суті, привабливих працедавців у сфері юридичних послуг в Харківському регіоні - один-два та і усе". Втім, такий розклад зайвий раз вказує на амбітність харківських юристів, багато хто з яких прагне підкорити столичний ринок юридичних послуг. І, до речі, успішно з цим справляються.

ЛІДЕРИ РИНКУ

Хто ж з місцевих компаній займає тут лідируючі позиції? Хто з них вже отримав свій великий шматок "харківського бісквіта"? Визначити п'ятірку негласних лідерів нам допомогло невелике опитування харківських юристів, які на прохання ЮРЛИГИ назвали найпотужніших і успішніших гравців місцевого ринку. Адже хто, як не колеги по цеху, мають право оцінювати професійні досягнення. Отже, думки були практично одноголосні: найбільш відомі в м. Харків такі юридичні компанії, як: ILF, "Кибенко, Оника і партнери"Felix, "Глобус", а також "Шкребец і Партнери". Такий собі magic circle місцевого розливу. При цьому цікаво відмітити, що, по спостереженню харківських юристів, ЮФ ILF останнім часом роблять велику ставку саме на Київ, через що стали не так помітні на регіональному ринку.

Оскільки юридичних компаній цього рівня в Харкові існує небагато, це призводить до високої конкуренції на місцевому ринку праці серед юристів високої кваліфікації. Що стосується конкуренції між самими гравцями юррынка, то вона ощутима лише в окремих спеціалізаціях - армія місцевих практикуючих адвокатів-одиначок нав'язує цінову боротьбу за клієнтів у галузі судової практики, корпоративного і податкового права. Що до вужчих галузей спеціалізації - IT, фінансове право, ринки капіталів, інвестування, правовий аудит, - те тут роботи для великих юридичних компаній Харкова цілком вистачає і для хороших вузькопрофільних фахівців конкуренція не значна.

СЛАБКІ СТОРОНИ

Окрім відчутних переваг в роботі місцевого юридичного бізнесу, більшості харківських юристів також властива власна п'ята Ахіллеса. Як відмічають експерти, це проявлется в слабкому знанні іноземних мов, недостатньому дотриманні стандартів юридичного обслуговування (оформлення документів), а також відсутності корпоративного стилю і ділового етикету (особливо в одязі). Окрім цього, на думку Олени Кибенкокерівного партнера ЮФ "Кибенко, Оника і партнери"на роботі регіональних юристів досить негативно позначається відсутність міжнародного досвіду (роботи із зарубіжними фірмами в загальних проектах, навчання або робота за кордоном). "Юристи, що мають міжнародний досвід, відразу видно неозброєним оком, у них з'являється щось "таке" у вигляді і правосвідомості, я б назвала це "транснациональностью", - жартує юрист.

РІВЕНЬ ЗАРПЛАТИ І ВАРТІСТЬ ПОСЛУГ

На яку винагороду варто розраховувати тим щасливчикам, яким все-таки вдалося потрапити в ряди відомих харківських юридичних компаній? Зарплата місцевих консультантів значно відрізняється від ставок київських юристів. За словами Олени Кибенко, у великих харківських компаніях помічник юриста отримує заробітну плату на рівні 2000 грн., молодший юрист - 3000 - 3500 грн., юристи середньої ланки - до 5000 грн., старші фахівці - від 7000 грн. "Парадоксальність полягає в тому, що працюючи в "першій столиці" - одному з ведучих культурних, освітніх і ділових центрів країни - харківські юристи отримують значно менше, ніж їх київські колеги, проте і не набагато більше, ніж юристи інших, "провінційніших" регіонів", - вважає Катерина Заславская.

При формуванні прейскуранта вартості своїх послуг харківські юристи, як правило, використовують фіксовану абонентську оплату або погоджений бюджет проекту. Це в першу чергу продиктовано рівнем платоспроможності місцевих клієнтів, а також меншими фінансовими апетитами регіональних юристів. "Почасову ставку" оплати юридичних послуг застосовують у своїй практиці хіба що декілька найбільших фірм. Для локальних клієнтів вони виставляють досить низькі рахунки - близько 100 доларів в годину ("Інших вони просто не потягнуть", - признається Олена Кибенко), а для великих міжнародних проектів або клієнтів з Києва компанії піднімають ставки в 2 - 3 рази.

ЧИМ ЗАЙНЯТІ МІСЦЕВІ ЮРИСТИ

При оцінці реального стану справ на місцевому ринку юристи солідарні в одному - "харківський ринок юридичних послуг розвинений, але не перенасичений". Оксана Кобзарпартнер ЮФ Felix, відчуває попит місцевого ринку на різні послуги: від Due Diligence і супроводу інвестиційних проектів до захисту у кримінальних справах, від M&A- угод до шлюбних контрактів. Останнім часом стали актуальними міграційні питання, а також послуги з реструктуризації бізнесу з використанням зарубіжних холдингів. Також за останні півроку помітне явне пожвавлення у сфері інтелектуальної власності - реєстрація торгових марок, патентування, договори, судові спори і т. д.

"Регіон відкритий для інвестицій і бізнесу", - упевнена Катерина Заславская.- Це відкриває виключно веселкові перспективи для юридичних компаній і їх співробітників". Показовим підтвердженням цієї позиції можна назвати стрімку атаку харківського ринку рядом іноземних IT- компаній (Ecostar, Logica), які обрали саме цей регіон в якості своєї "посадочної бази" із-за відносної дешевизни і наявності талановитих кадрів у сфері IT. Окрім IT, місцеві компанії акцентують свої зусилля на секторі агробізнесу, фармацевтиці, енергетиці, важкій промисловості... Як признаються харківські юристи, у кожної юридичної компанії своя маркетингова стратегія, хоча, в принципі, вони ради клієнтові з будь-якої сфери.

СТОСУНКИ З КЛІЄНТОМ

Конкурувати сьогодні доводиться не стільки з колегами по ринку, признається Олена Кибенко, скільки з юридичними службами замовника. Хоча, якщо порівнювати з Донецьким або Дніпропетровським регіонами, де місцеві бізнес-групи досить замкнуті і вважають за краще мати свої сильні внутрішні служби, харківський бізнес більше схильний до залучення зовнішніх консультантів - юристів і аудиторів. Між тим якщо Ви вирішили дістати в портфель своїх клієнтів підприємство харківського регіону - треба бути готовим до їх економності. "Вони знають, як складно заробляються гроші, тому обгрунтовано вимогливі і практичні", - говорить Оксана Кобзар. В той же час таку ментальну рису деякі юристи пояснюють відсутністю у місцевого бізнесу повноцінного розуміння цінності якісної юридичної послуги. Мабуть, клієнтам ще тільки варто усвідомити, що юридичний бізнес - це також в першу чергу бізнес зі своїми поняттями собівартості послуги і cash flow. Втім, ця проблема поки що має загальнонаціональну тенденцію…

Сергій Саченко, головний редактор порталу ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему