Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Поступка права вимоги і перекладу боргу на стадії виконання судового рішення

11.43, 9 липня 2012
2164
5

Про нові можливості поступки права вимоги і перекладу боргу на стадії виконання судового рішення в господарських спорах читайте в матеріалі тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 05. 07. 2012, № 38.

Старанне виробництво є завершальною стадією судового процесу. Результативність виконання рішення суду залежить від багатьох чинників, у тому числі від наявності активів у боржника, наполегливості стягувача, бажання боржника погасити заборгованість.

Часто на стадії старанного виробництва у сторін виникає необхідність змінити стягувач або боржника. Причини, спонукаючі сторони старанного виробництва здійснити вказані дії, носять різноманітний характер, але на їх розгляді ми зупинятися не будемо.

Отже, заміна сторони в старанному виробництві являє собою заміну сторони в судовій справіоскільки згідно ч. 1 ст. 25 Господарського процесуального кодексу України господарський суд залучає до участі в справі правонаступника відповідної сторони на будь-якій стадії судового процесу. А згідно ст. 1 Закону України "Про старанне виробництво" старанне виробництво є завершальною стадією судочинства.

На сьогодні ХПК не містить вичерпного переліку підстав для заміни сторони в старанному виробництві. Так, згідно ч. 1 ст. 25 ХПК сторона в судовій справі, у тому числі і в старанному виробництві, може бути замінена правонаступником в результаті припинення юридичної особи (сторони у справі) шляхом реорганізації (злиття, приєднання, розподіли, перетворення), зміни кредитора або боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках зміни особи в стосунках, на підставі яких виникла суперечка.

Слід зазначити, що до набуття чинності Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України відносно процесуального правонаступництва" від 12 травня 2011 року (Закон почав діяти 12 червня 2011 року) господарські суди відмовляли в задоволенні заяв про заміну сторони старанного виробництваякі грунтувалися на договорах поступки права вимоги або перекладу боргу. Вказане було пов'язане з пропуском, який містився в статті 25 ХПК.

Так, стаття 25 ХПК в редакції, що діяла до 12 червня 2011 року, передбачала, що процесуальне правонаступництво в спірних або встановлених рішенням господарського суду правовідносинах може виникати тільки у разі реорганізації підприємства або організації. Виходячи з тексту вказаної норми, господарські суди задовольняли тільки ті заяви про заміну сторони старанного виробництва, основою яких була реорганізація сторони у справі. У задоволенні заяв про заміну сторони старанного виробництва по інших підставах, у тому числі на підставі договору поступки права вимоги або договору про переклад боргу, господарські суди відмовляли. Вказана позиція господарських судів була відображена, наприклад, в пункті 8 листи Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, збуджених в доповідних записках про роботу господарських судів в 2005 році і в I півріччі 2006 року" № 01-8/2351 від 20.10.2006.200601-8/2351 від 20.10.2006.

На сьогодні вказаний пропуск законодавцем був усунений.

Для заміни сторони старанного виробництва на підставі поступки права вимоги або перекладу боргу сторонам необхідно укласти той, що відповідає договіряким передбачається така поступка права вимоги або переклад боргу.

Максим Левкин

Такий договір повинен відповідати вимогам чинного законодавства. Так, згідно ст. ст. 513, 520 Цивільного кодексу договір про заміну сторони в зобов'язанні має знаходитися в тій же формі, в якій знаходився договір, на підставі якого виникло зобов'язання. Окрім цього, в такому договорі необхідно вказати номер судової справи і дату винесення ухвали суду, номер і дату видачі наказу господарського суду. Окрім цього, якщо законом, наприклад ст. 520 ГК, або договором, на підставі якого виникло основне зобов'язання, заборонено здійснювати заміну кредитора або боржника без згоди другої сторони, то необхідно отримати таку згоду у письмовій формі.

Суд розглядає питання про заміну сторони старанного виробництва на підставі того, що відповідає заяви. Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України "Про старанне виробництво", така заява на стадії старанного виробництва може бути подана як державним виконавцем, так і зацікавленою особою. До зацікавлених осіб можна віднести боржника, стягувач, нового боржника, нового кредитора. Господарський суд за результатами розгляду заява про заміну сторони старанного виробництва виносить визначення, яким задовольняє заяву або відмовляє в його задоволенні. Слід зазначити, що після винесення визначення суду про заміну сторони старанного виробництва і вступу такого визначення в законну силу, сторона вважається заміненою і стає учасником старанного виробництва. При цьому законодавство не передбачає необхідності внесення яких-небудь змін до наказу господарського суду у зв'язку із заміною сторони старанного виробництва або ж видачі нового наказу. Про це, зокрема, вказано в п. 47 листів Вищого господарського суду України "Про деякі питання, відмічені в доповідних записках господарських судів України в першому півріччі 2009 року про застосування норм господарського процесуального кодексу України" № 01-08/530 від 29.09.2009.

 

ВИСНОВОК

Як показує практика, на стадії старанного виробництва у сторін часто виникає необхідність змінити стягувач або боржника з причин різноманітного характеру. Відмітимо, що до внесення змін до статті 25 ХПК господарські суди відмовляли в задоволенні заяв про заміну сторони старанного виробництва, які грунтувалися на договорах поступки права вимоги або перекладу боргу. Проте на сьогодні ХПК не містить вичерпного переліку підстав для заміни сторони в старанному виробництві, а відповідно, суд розглядає питання про заміну сторони старанного виробництва на підставі відповідної заяви без утруднень для заявника.



Максим Левкин, старший юрист ЮФ "Губенко і партнери".

_______________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональним дилерам.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему