Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пропуск яхт і інших невоєнних судів під іноземним прапором у внутрішні води України

12.13, 25 червня 2012
1029
0

Про останні зміни і проблеми законодавства стосовно пропуску яхт і інших невоєнних судів під іноземним прапором у внутрішні води України розповідає партнер і адвокат юридичної фірми RABOMIZO Денис Раб...

Щороку з початком навігації на внутрішніх водах України для судновласників яхт, вітрильних і спортивних судів під іноземним прапором стає актуальним захід у внутрішні води: адже кому не хочеться піднятися вгору по Дніпру і отримати величезне задоволення від живописних місць, якими багата Україна.

Раніше порядок заходу іноземних невоєнних судівдо яких відноситься і яхта, регулювався постановою Кабінету Міністрів України "Про відкриття річкових портів України для заходження іноземних невоєнних суден" № 115 від 6 березня 1992 року. Чим примітно ця постанова і які умови заходу?

Передусім, слід зазначити те, що в нім ні слова про захід у внутрішні води України. У постанові йде мова виключно про відкриття для заходження іноземних невоєнних суден таких річкових портів як Запоріжжя, Дніпропетровськ, Київ, Кременчук, Миколаїв, Нова Каховка, Херсон і Черкаси. Безумовно, річкові порти знаходяться в внутрішніх водах Українипід якими відповідно до статті 6 Закону України "Про державний кордон" розуміються:

1) морські води, розташовані у бік берега від початкових ліній, прийнятих для відліку ширини територіального моря України;

2) вода портів України, обмежена лінією, що проходить через постійні портові споруди, які найбільш виступають у бік моря;

3) вода заток, бухт, губ і лиманів, гаваней і рейдів, береги яких повністю належать Україні, до прямої лінії, проведеної від берега до берега в місці, де з боку моря уперше утворюється один або декілька проходів, якщо ширина кожного з них не перевищує 24 морських миль;

4) вода заток, бухт, губ і лиманів, морів і проток, що історично належать Україні;

5) обмежена лінією державного кордону частина вод річок, озер і інших водойм, береги яких належать Україні.

Проте, у внутрішніх водах розташовані, приміром, і стоянки маломірних (малих) судів, які і будуть кінцевим пунктом прибуття для багатьох яхт, що знаходяться за межами річкового порту бази. Як бути за ситуації, коли таке судно не спрямовується в один з річкових портів? Відповідь на це питання навряд чи когось особливо цікавив в 1992 році. Тоді для Об'єднання "Укррічфлот" важливим було пропустити до річкових портів в першу чергу судна, що перевозять вантажі і пасажирів.

Комі того, відповідно до цієї постанови іноземні невоєнні судна могли зайти в річковий порт України тільки при виконанні однієї з двох умов, а саме:

- або воно має бути зареєстроване в державі, з якою Україною укладений міжнародний договір про судноплавство у внутрішніх водних шляхах;
- або судновласник повинен отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на захід судна під іноземним прапором.

Міжнародних договорів про судноплавство у внутрішніх водних шляхах ув'язнено Україною на сьогодні небагато, а саме:

- Угода між Урядом України і Урядом Федеральної Республіки Німеччина про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, підписане 14.07.1992, набуло чинності 01.06.1994;
- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, підписане 06.02.1998, набуло чинності 06.05.1998;
- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Хорватія про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, підписане 16.04.2004, набуло чинності 22.02.2006.

Що стосується одноразових тимчасових дозволівто їх видача відбувається відповідно до діючого і на сьогодні Порядком видачі одноразових тимчасових дозволів на захід в річкові порти України судам під прапором держав, з якими не укладені міжнародні договори про судноплавство на внутрішніх водних шляхах, затверджене наказом Міністерства транспорту України від 25.11.1998 № 469, зареєстроване Міністерством юстиції України 14.12.1998 під №790/3230. Цей порядок поширюється тільки на суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форми власності, які здійснюють діяльність у сфері перевезень вантажів і пасажирів морським і річковим транспортом.

Для отримання одноразового дозволу адміністрація держави прапора, судновласник або його представник повинні не пізніше 10 днів до прибуття судна в порт звернутися з представленням до Державної інспекції України по безпеці на морському і річковому транспорту, яка приймає рішення про видачу такого дозволу. При цьому, Порядок не встановлює ні переліку підстав, по яких у видачі дозволу може бути відмовлено, ні відповідальності Державної інспекції України по безпеці на морському і річковому транспорті за несвоєчасний розгляд представлення або видачу дозволу, і у свою чергу надає можливість особам, які розглядають уявлення про видачу дозволу, зловживати своїми правами і обов'язками.

На яхти під іноземним прапором цей порядок не поширюється, оскільки вони, як правило, використовуються для особистих некомерційних цілей, а не для перевезення вантажів і пасажирів.

Раніше, в період з 29.09.2002 по 02.06.2010, існував окремий Порядок пропуску яхт через державний кордон, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2002 № 1274. Проте, в середині минулого року ця постанова була скасована, і до лютого 2012 року не існувало нормативно-правового акту, який би визначав порядок заходу яхт у внутрішні води України або отримання ними одноразового тимчасового дозволу.

29 лютого 2012 року Кабінетом Міністрів України був прийнятий ще один акт, який регулює порядок заходження невоєнних суден під іноземним прапором в річкові порти України, а саме постанова № 155 про деякі питання заходження іноземних невоєнних суден в річкові порти України.

Що ж нового в цій постанові для іноземних невоєнних судів?

Відповідно до п.1 цієї постанови, в річкові порти, як і раніше, можуть заходити іноземні невоєнні судна, які :

- або плавають під прапором держави, з яким укладений міжнародний договір про судноплавство на внутрішніх водних шляхах;
- або отримали одноразовий тимчасовий дозвіл Державної інспекції України по безпеці на морському і річковому транспорті.

Але в цій постанові є одно виключення відносно пасажирських, спортивних, вітрильних судів і яхт : вони можуть заходити в річкові порти незалежно від наявності міжнародного договору про судноплавство на внутрішніх водних шляхах між Україною і державою прапора, і без необхідності отримання одноразового тимчасового дозволу на захід.

Таким чином, виходить, що пасажирські, спортивні, вітрильні судна і яхти, пройшовши прикордонний і інші види контролю в річкових портах Миколаєва і Херсона, можуть далі слідувати в річкові порти України. Саме у річкові порти! Ця постанова Кабміну, як і попереднє, також регулює питання, пов'язані із заходом в річкові порти, а не у внутрішні води України в цілому.

Звідси знову виникає питання, яке вже піднімалося вище : як бути за ситуації, коли таке судно спрямовується для стоянки у базу маломірних (малих) судів? Постанова не дає відповіді на це питання, і як бути в цій ситуації - сказати складно.


Постанова КМУ № 155
від 29.02.2012 року vs Конституція України

На що ще варто звернути увагу, розглядаючи цю постанову Кабінету Міністрів з юридичної точки зору? Для цього передусім слід звернутися до Основного Закону України. Відповідно до пункту 18 статей 92 Конституції України виняткова законами України визначається правовий режим державного кордону.

Визначення поняття "Режиму державного кордону" міститься в статті 8 Закону України "Про державний кордон"а саме: "Режим державного кордону України - порядок перетину державного кордону України, плавання і перебування українських і іноземних невоєнних судів і військових кораблів в територіальному морі і внутрішніх водах України, заходження іноземних невоєнних суден і військових кораблів у внутрішні води і порти України і перебування в них, зміст державного кордону України, проведення різних робіт, промисловою і іншій діяльності на державному кордоні України - визначається справжнім Законом, іншими актами законодавства України і міжнародний договором Україна".

Зважаючи на визначення режиму державного кордону і пункт 18 статей 92 Конституції України, можна дійти висновку, що будь-які правовідносини, які виникають у зв'язку з перетином, плаванням і перебуванням іноземних невоєнних судів у внутрішніх водах України підлягають регулюванню виключно законами України.

Безумовно хтось може з цим посперечатися посилаючись на те, що стаття 8 Закону про держкордон, як і стаття 14 цього ж Закону, передбачають можливість встановлювати необхідні правові норми і "іншими актами законодавства України", і "правилами, які публікуються в установленому порядку", а значить, прийняття Кабінетом Міністрів України відповідної постанови є законним і не суперечить Конституції України.

В цьому випадку аргумент для заперечення простій і виражається в наступному.

Стаття 6 Конституцій України закріплює, що державна влада в Україні здійснюється за принципом її розподілу на законодавчу, старанну і судову. При цьому, тільки Верховна Рада України як законодавчий орган має повноваження на ухвалення законів і не має відповідно до Конституції України права делегувати свою законодавчу функцію іншому органу влади. В цьому випадку доречним буде згадати рішення Конституційного суду України № 15-рп/2000 від 14.12.2000, № 22-рп/2008 від 09.10.2008, № 15-рп/2009 від 23.06.2009.

Таким чином, можна дійти висновку, що прийняття Кабінетом Міністрів вищезгаданої постанови № 155 від 29.02.2012, як і подальше існування постанови № 115 від 06.03.1992, навряд чи можна назвати такими, які прийняті/діють відповідно до Конституції.

І щоб це виправити, необхідно перенести ці норми в законодавчий акт. Приміром, можна внести відповідні зміни до Закону України "Про державний кордон", або розробити окремий законопроект, спрямований на врегулювання заходження іноземних невоєнних суден у внутрішні води України, або внести ці положення в проект Закону про судноплавство на внутрішніх водних шляхах України, який нині знаходиться на розгляді у Верховній Раді.

Варто сподіватися, що рано чи пізно це буде зроблено. А доти постанова Кабінету Міністрів № 155 від 29.02.2012 разом з іншими нормативно-правовими актами продовжуватиме діяти і дозволяти яхтам і іншим невоєнним судам під іноземним прапором, відносно яких зроблено виключення в згаданій постанові, не один раз відвідувати річкові порти України.


Денис Рабомизо, партнер і адвокат юридичної фірми RABOMIZO

До речі, на виконання вимог постанови Кабміну від 29 лютого 2012 № 155 фахівцями Міністерства інфраструктури розроблений проект наказу про затвердження нового Порядку видачі одноразових дозволівякий встановлює нову процедуру видачі одноразових тимчасових дозволів на захід в річкові порти України іноземним невоєнним судам під прапорами держав, з якими Україна не уклала договорів про судноплавство на внутрішніх водних шляхах.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему